И. Ликарчук: продолжая тему «защитить учителя»

Каждого учителя во многих школах заставляют делать немало того, что фактически не оплачивается

И. Ликарчук: продолжая тему «защитить учителя»

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования, и. о. директора Учебно-методического центра обеспечения качества образования.

Як відомо, кожен вчитель української школи отримує зарплату за проведені уроки, а також доплати і надбавки за конкретно визначені види додаткових робіт: перевірка зошитів, завідування кабінетами тощо.

Але кожного вчителя в багатьох школах примушують робити чимало й такого, що фактично не оплачується. Насамперед, веду мову про так звані «виховні заходи», які з давні-давен ототожнюються з виховною роботою. Хоч у переважної більшості виховних заходів із виховною роботою спільного стільки ж, як у морської та свійської свинок… Флешмоби, лінійки; усілякі конкурси (у т. ч. сала, міс та містерів), свята, вечорниці та інші дурниці вимагають докладання вчителями величезних зусиль: фізичних, розумових, психічних… І все це за безплатно.

Більше того, у величезній кількості випадків роботу вчителя оцінюють не стільки за результатами навчання його учнів, як за проведенням подібних заходів. У цьому контексті наведу відомий приклад про ефект огірка. Солоним огірок стає тоді, коли потрапляє у розсіл. Він не стане солоним лише від того, коли на нього дмухатиме солоний вітер. Отак, мабуть, і учень. Вихованим він стане тоді, коли потрапить у виховуюче середовище. Створити виховуюче середовище в школі й покликані педагоги. А не дмухати виховними заходами на учнів за безплатно.

Інший приклад. Невідомо з яких причин у школах на вчителів і, особливо, на класних керівників, покладають обов’язок збирати усілякі довідки про учнів, про причини їхньої відсутності в школі, про стан здоров’я, щось поширювати, розповсюджувати і т. ін.

Чому це є обов’язком класного керівника? А чи є обов’язком класного керівника у неробочий час спілкуватися з батьками учнів із власного мобільного телефона, у соцмережах, месенджерах? Більше того, знаходяться освітянські чиновники, які за фактом наявності такого спілкування беруться ще й оцінювати роботу вчителя. А чи вони самі у неробочий час із власного мобільного, увечері й уночі вирішують робочі питання? Упевнений, що ні. То чому це повинен робити учитель та ще і за безплатно?

То, можливо, варто було б заклик «захистити педагога» спрямувати на:

а) удосконалення системи оплати праці педагогів: щоб платити їм не лише за проведення уроків, але і за те, що вони створюють оте виховуюче середовище (що в деяких аспектах набагато складніше й відповідальніше, ніж проведення уроків);

б) запровадження об’єктивної системи оцінки праці вчителів і, у результаті, перейти від її оплати за принципом «однаково всім» до «оплати за результатами праці кожного».

Оригинал

Освіта.ua
31.01.2019

Популярные блоги
В. Онацкий: возобновлять ли очное обучение в сентябре? Возобновление очного обучения – это реальная угроза безопасности участников образовательного процесса
И. Ликарчук: педагогам школ не должны урезать зарплату Почему сокращение бюджетных расходов в образовании нужно проводить за счет тех, кто проводит уроки?
Тамара Гориха Зерня: мы потеряем много абитуриентов Государство должно максимально упростить условия вступления и расширить госзаказ.
А. Истер: упрощенное ЗНО нуждается в коррекции Предложение «выпускники будут сдавать мультипредметный онлайн-тест» требует коррекции
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Zoom
О, если бы учителю в нашей школе платили официально за ,,создание воспитательной среды" и проведение конкурсов и мероприятий, то тогда пан директор вообще залез бы нам на голову и слезал бы до тех пор, пока бы мы не лишились жизни. Мало того, что чиновники спускают нам функции, директор понавыдумывал такое, что лучше ему сказочником на радио, пенсионеров развлекать))))
ТАРАС
Класним керівникам доплачують. А хто біжить декларувати репетиторство?/
ВОЛОДИМИР
Для ТАРАС: При чем тут репетиторство?Тебе за оплачиваемую работу в школе говорят.
Комментировать