Олег Охредько: «вангование» для Минобразования

Летом 2017 года снова будет отменено действие одного из пунктов приказа об Условиях приема в вузы

Олег Охредько: «вангование» для Минобразования

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

А він, бентежний, просить бурі,
Немов у бурях спокій є!

М. Ю. Лермонтов «Парус» (пер. М. Терещенко)

В останні часи стало популярне слово «вангування», яке походить від імені сліпої болгарської ясновидиці Ванги і означає «передбачення». От і зараз можливо зробити передбачення для освітянських чиновників та сотень дітей.

Отже, ось таке «вангування»: влітку освітянський чиновник (міністр або його заступник) напишуть листа, яким відмінять дію одного з пунктів великого документа (наказу та Положення), затвердженого Міністерством юстиції, і все це для певної категорії чоловіків.

Про що ж йдеться мова? А все обертається навколо двох слів - «приписне свідоцтво» або «свідоцтво про приписку». А зараз по порядку.

Восени 2017 року Міністерство освіти і науки України (далі МОН) видало наказ №1236 від 13 жовтня 2016 року, яким затвердила Умови прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році (далі Умови). Цей наказ (і Умови вступу) були зареєстровані в Міністерстві юстиції України 23 листопада 2016 року за № 1515/29645.

У тексті Умов словосполучення «приписне свідоцтво» або «свідоцтво про приписку» присутнє три рази.

У розділі «V. Порядок прийому заяв та документів для участі у конкурсному відборі до вищих навчальних закладів» можна прочитати наступне:

5. Під час подання заяви в паперовій формі вступник пред'являє особисто: … військовий квиток або посвідчення про приписку - для військовозобов’язаних;

У цьому ж розділі в п. 9 говориться, що копія свідоцтва про прописку не підлягає засвідченню.

Також в Розділі «VІІІ. Реалізація права вступників на обрання місця навчання» зазначається, що для зарахування потрібно подати це «приписне свідоцтво».

І що тут такого, хіба проблема подати цей документ? Виявляється проблема. Проблема для сотень юнаків, які вступають до вищих навчальних закладів України з окупованих територій

Діти з анексованого Криму та з окупованих українських земель в Донецькій та Луганський областях не мають ані військового квитка, ані посвідчення про приписку, бо вони не ставали на військовий облік (Ст.14 Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу»).

Адже українських призовних дільниць та військових комісаріатів на окупованих територіях немає. А для постановки на облік потрібно мати ще один «пережиток» радянської кріпацької системи – прописку за місцем проживання.

Окрім того, дітям потрібно мати і ще й не менш важливий документ – довідку вимушеного переселенця. Проте прописку та довідку ВПЛ можливо отримати тільки після вступу до українського ВНЗ. Але під час прийому документів, виконуючи «букву закону», прийомні комісії будуть відмовлятися брати пакет документів у вступників з окупованих територій, мотивуючи це «відсутністю повного пакету документів».

Ось і виникає питання, а які документи вимагають міністерські чиновники. Можливо країни-окупанту?

Чому ж виникла така ситуація? Можливо, міністерські чиновники не звернули на це увагу? І от тут виявляється дуже цікава історія. Випадок з «приписним» не перший в «історії окупованої освіти».

Уперше на цей випадок звернули увагу ще у 2014 р., під час першої вступної компанії з початку окупації українських земель. Але в ті часи Умови прийому до ВНЗ в 2014 р. були прийняті ще у 2013 році, коли ніхто і не очікував агресії від Російської Федерації. Проте, як тільки виникла проблема, ситуацію швидко виправили: був виданий Лист МОН від 04.07.2014 № 1/9-348 «Щодо особливостей вступної кампанії до вищих навчальних закладів», в якому зазначалося:

У зв’язку із неможливістю роботи військових комісаріатів … Автономної Республіки Крим, … Міністерство рекомендує керівникам вищих навчальних закладів забезпечити прийом документів для вступу …. від громадян вказаних регіонів без надання ними посвідчення про приписку (військового квитка).

Наступний, 2015 рік раптом виявив все ту ж проблему – в Умовах прийому до ВНЗ у 2015 році знову була прописана норма про приписне без урахування окупованих територій.

У країні пройшло громадська компанії – звернення до МОН підписало 23 громадські організації. Міністерство освіти і науки відреагувало практично миттєво - і освітні чиновники знову внесли зміни, видавши Лист МОН України від 23/07/2015 № 1/9-344 «Щодо прийому документів від вступників до вищих навчальних закладів у 2015 році», у якому дуже коротко МОН повідомляло:

Зважаючи на суспільну ситуацію в країні та з метою забезпечення прав на освіту випускників, Міністерство освіти і науки України, як виключення, дозволяє приймати документи на вступ на навчання від мешканців Автономної Республіки Крим … без військового квитка або приписного свідоцтва.

А потім була вступна компанія 2016 року. І знов таки в Умовах вступу до ВНЗ у 2016 р. не врахували питання з приписними для дітей з окупованих територій. Ще навесні Центр громадянської просвіти «Альменда» надіслало листи до МОН, де підіймалося це питання. Окрім того, на зустрічах в МОН знов-таки наголошувалося на цьому питанні. Проте результатів не було.

І тільки початок вступної кампанії примусив чиновників звернути на цю проблему увагу і видати черговий лист - Лист МОН від 04.07.2016 №1/9-342 «Щодо прийому документів від вступників, що проживають на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, а також в Автономній Республіці Крим», в якому наголошувалося:

… Міністерство освіти і науки України надає роз’яснення, що особам, які проживають … на тимчасово окупованій території — Автономній Республіці Крим, при вступі до вищих навчальних закладах не обов’язково надавати посвідчення про приписку вступників.

І ось нарешті восени 2016 року МОН запропонувало для громадського обговорення проект Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2017 році. У цьому проекті знов-таки залишилися старі норми. Можливо, чиновники знову «забули», проте до МОН були направлені листи не тільки від громадських організацій, а й від Уповноваженого Президента України у справах кримськотатарського народу. І ось такий результат.

От і маємо, що перший раз – це була суб’єктивна необхідність, другий раз – прояви непрофесіоналізму, третій випадок – це вже повністю фахова невідповідальність, ну а четвертий раз – жодних слів, окрім саботажу, підібрати неможливо.

Таким чином, на сьогодні в Україні діє документ, який дискримінує громадян України.

Отже, влітку, під час вступної кампанії ця проблема знову виникне. І знову чиновник своїм листом змінить Положення. От таке «вангування» для Міністерства освіти.

Освіта.ua
07.02.2017

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев