Александр Спиваковский: компромисс не найден

По уровням образования компромисс не найден, мешает разница взглядов от экспертов и практиков

Александр Спиваковский: компромисс не найден

Автор: Александр Спиваковский, народный депутат, первый заместитель главы Комитета ВР по вопросам науки и образования, член фракции БПП.

Сьогодні відбулось чергове засідання робочої групи з доопрацювання проекту Закону України «Про освіту» (3491-д), до якого також долучились заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей та директор Департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров.

Засідання було присвячене обговоренню Розділу IІ. СТРУКТУРА ОСВІТИ, а саме – його статті 8, навколо якої розгорнулась найбільш гостра та тривала дискусія.

Нагадаю, що нормами цієї статті законопроекту визначаються складники та рівні освіти, яка включає: дошкільну освіту; повну загальну середню освіту; позашкільна освіта; базову професійну освіту; вищу професійну освіту; вищу освіту; освіту дорослих, у тому числі післядипломну освіту.

Однак бачення членів робочої групи щодо базової професійної освіти та вищої професійної освіти не співпадало. Звучали обґрунтовані аргументи як щодо включення професійно-технічних закладів та вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації до системи професійної освіти (зведення ПТУ і технікумів-коледжів до одного рівня), так і стосовно розподілу, за яким існуватиме базова професійна освіта на рівні ПТНЗ, а ВНЗ І-ІІ рівня акредитації залишаються в системі вищої освіти.

Враховуючи напруженість засідань Верховної ради України, мені вдалось долучитись до роботи експертів лише на короткий час – під час перерви між пленарними засіданнями. Під час свого виступу я закликав членів робочої групи в рамках доопрацювання базового законопроекту про освіт, напрацювати ті інструменти, які ефективно зменшать інфляцію вищої освіти, а також передбачатимуть варіативність траєкторії суб’єктів освітнього середовища.

Окрім того, я запропонував як один з варіантів для досягнення консенсусу передбачити освітньо-професійний ступінь молодший бакалавр як окрему опцію для спеціальних галузей (наприклад - мистецьких), яка враховує особливості цієї галузі.

Однак за результатами напруженого обговорення та через відсутність компромісного рішення, учасники робочої групи погодились перенести вирішення на пізніше.

Ще одним суперечливим аспектом постало питання рівнів формальної освіти, а саме пропозиція одного з народних депутатів щодо необхідності включення до рівнів формальної освіти також і позашкільної освіти, яка відповідає нульовому-третьому рівню Національної рамки кваліфікацій.

Загалом, в ході двогодинної гострої дискусії члени робочої групи так і не змогли досягти компромісного рішення. Доволі чітко проявилася різниця поглядів від експертів і практиків освіти.

Якщо для експертів і аналітиків в законі є необхідним дотримання наукових принципів класифікації освіти, її видів, рівнів тощо, то для практиків завжди постає питання: де саме в цій класифікації буде місце їхніх навчальних закладів? Чи не «випадуть» вони із запропонованої класифікаторської схеми?

Зрештою, якщо ми зробимо головним принципом написання закону «правильну» класифікацію освіти, то як це вплине в подальшому на життя освітян, на регулювання у цій сфері?

Вочевидь навіть найкращі і найновіші теоретичні схеми не здатні врахувати всіх аспектів життя людей. Якщо ж їх закріпити на законодавчому рівні, вони цілком можуть звужувати простір для подальшого розвитку освіти, сковувати людську ініціативу і обмежувати рух уперед.

Як показав досвід вчорашнього засідання робочої групи, ці дискусії поки що не вичерпані і будуть тривати і надалі, у тому числі з ширшим залученням громадськості і народних депутатів.

Дякую усім учасникам засідання за роботу, за особисту пасіонарність, відданість освіті та конструктивність пропозицій.

Наступне засідання робочої групи заплановане на вівторок 26 грудня 2016р. о 14:00.

Оригинал

Освіта.ua
23.12.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев