Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Відносини Польщі з Великим князівством Литовським у ХV ст. Реферат
Загрузка...

Відносини Польщі з Великим князівством Литовським у ХV ст. Реферат

Майже 200 років обидві держави зв'язувала перш за все Ягеллонська династія. У Вавеле і віленському замку сиділи представники одного і того ж царюючого будинку, а польські королі частіше всього були одночасно великими князями. Проте Литва не була приєднана до Польського королівства

Збереження відособленості Великого князівства Литовського було в першу чергу заслугою двоюрідного брата Ягелло – Вітольда, що прозвався співвітчизниками Великим. Укладення польсько-литовського договору було необхідністю, тим паче, що наближалася велика війна з Тевтонським орденом.

15 липня розгорілася велика битва на полях під Грюнвальдом. В сутичці брали участь дві армії, кожна з яких налічувала близько 20 тис. закутих в зброю воїнів. Після важких і кривавих боїв тевтонські лицарі були розгромлені, а великий магістр Ордена Ульріх фон Юнгинген загинув в битві. Перемога під Грюнвальдом мала величезне значення для Польщі і Литви: Орден вперше зазнав таку нищівну поразку, що стала початком його поступового спадку.

В 1434 р. Владислав Ягелло помер. Він став родоначальником династії Ягеллонів, якій належало правити Польщею в період її найбільшого розквіту – протягом майже двох сторіч.

Після кончини Ягеллона почалася важка смуга в історії польської держави. На престол був вибраний і коронований 10-річний син Ягелло Владислав III. Фактично ж правила країною опікунська порада, яку очолював Збігнев Олесьніцький. Роль королівських сановників і перш за все краківського єпископа, що росте, викликала протест як можновладців, так і рицарства.

Збігнев Олесніький відвіку думав про те, щоб пов'язати Угорщину з Польщею. Такий союз дозволяв би Польському королівству розширити свій вплив в Центральній і Південній Європі і грати значну роль в рішенні важливих і насущних проблем християнства.

Разом з тим він залучав Польщу до турецьких воєн, бо угорці відображали тоді натиск Османа турок, які після заняття сусідньої Сербії нападала на межі їх держави.

В 1440 р., коли угорський трон був спустілий, а турецька небезпека зросла, угорська шляхта оголосила Владислава Ягеллончика своїм монархом.

Владислав загинув в 1444 р. в битві з турками під Варною. Королем став його молодший брат Казимир Ягеллончик.

     

Царюючи в Польщі, Казимир Ягеллончик піклувався про інтереси Великого князівства Литовського і проводив у Вільно часто довгі роки. В його відсутність владу в Литві здійснювала великокнязівська порада. Дозволив він і польсько-литовський конфлікт з приводу спірних земель, залишивши Волинь за Литвою, а Подолію за Польщею.

Казимир відчужив Збігнева Олесьніцького і скористався монаршим правом призначати урядовців. Завдяки цьому вищі державні посади і місця в королівській пораді зайняли вірні йому люди.

Прагнучи зміцнення влади, король проте був вимушений задовольнити вимоги шляхти, яка була зацікавлена в ослабленні можновладства і посиленні впливу на найважливіші державні рішення. Вся шляхта могла тепер робити непрямий вплив на законотворчість і брати участь в рішенні питань про війну і мир, а отже, отримала права, які належали раніше тільки знаті. Як можновладці так і бідні лицарі користувалися з того часу однаковими правами. Таким чином, в цьому відношенні польський дворянський стан став однорідним.

Після 1454 р. зросла роль сеймиків (з'їзди всіх чоловіків благородного походження, що проживають на території даної землі або воєводства) оскільки завдяки Нешавським привілеям вони отримали можливість впливати на ухвалення рішень державної важливості. Підвищувалася роль вального (загального) сейму.

В 1468 р. король повелівав, щоб всі воєводства або землі направляли на загальні збори тільки по два депутати. Ці депутати, вільно обирані на земських сеймиках, зустрічалися з королем і королівською порадою як представники своєї території оскільки вони виступали в сеймах від імені місцевого населення і в більшому або меншому ступені керувалися отриманими на сеймиках рекомендаціями. Так з часом склалася система представництва.

В 1466 р. в результаті 13-річної війни був укладений Торунський мир, по якому Польщі поверталися привіслинське Помор'я з Гданськом.

В другій половині ХV в. Ягеллони були у влади одночасно в Польщі, Литві, Чехії і Угорщині, хоча кожна з цих держав зберігала свій суверенітет. Династична політика Казимира Ягеллончика вела не до створення чотиричленної держави а до утворення зв'язку, витікаючого з родового співтовариства. Цей союз, проте, виявився недовговічним і звалився в першій половині ХVI століття у зв'язку з турецькою навалою на угорські землі.

Із смертю Казимира Ягеллончика урвалася особиста унія Польського королівства і Литви. Відповідно до останньої волі короля великим князем литовським став молодший з Ягеллонів – Олександр. Старший же – Ян Ольбрахт – був вибраний королем Польщі.

Висновок. Завдяки союзу Польщі з Великим князівством Литовським зріс авторитет обох держав на міжнародній арені, була отримана перемога над Тевтонським орденом. Ягеллони запанували в Чехії і Угорщині, а їх рід став однією з наймогутніших європейських династій.

Народи Польського королівства і Великого князівства Литовського, хоча між ними траплялися конфлікти, об'єдналися на довгі століття, і цей зв'язок, перерваний розділами Польщі, підтвердили сумісні дії повстанців в ХIХ ст.

Література

  1. Всесвітня історія. Навчальний посібник (Н. Т. Знання) 2001 р.
  2. Історія Європи – Т. З. – М. 1993 р.
  3. Україна-Польща., Київ 1993 р.


18.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!