Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Утворення польської держави. Реферат

Утворення польської держави. Реферат

До IX ст. на польських землях мешкали численні слов'янські племена, і хоча вони жили відособленими общинами, їх зближували вірування, звичаї, мова, методи обробки землі і характер ведення торгівлі. Все це полегшило їх об'єднання під владою правителів держави полян

Колискою полян вважаються землі в басейні річки Варти, а їх центром - місто Гнєзно.

Приблизно з середини IХ с. полянами правили потомствені князі з роду Пястів, що дали початок Пястівській династії, родоначальником якої вважається Пясторач.

В Малій Польщі існувала держава Віслян на чолі з легендарним королем Краком.

Першим історично достовірним князем полян був Мешко. В 966 р. в Гнєзно відбулося хрещення Мешко і його наближених.

Спадкоємцем Мешко став його старший син Болеслав, що прозвався згодом Хоробрим. В 1025 р. він був коронований на короля Польщі.

Утворення польської держави

При Мешко II, вибраного Болеславом Хоробрим приймачем, монархія долала кризу, але син Мешко Казимир відновив державу. За заслуги в справі відновлення країни князя назвали Казимир Обновітель.

Болеслав Смелий, наступник Казимира Обновителя, пішов по стопах свого великого прадіда Болеслава Хороброго і став проводити активну зовнішню політику. З відома тата Болеслав Сміливий коронувався королівською короною в 1076 р. і отримав згоду на відновлення Гнєзненського архіепископства.

     

При приймачах Болеслава Сміливого йшла постійна боротьба Польщі з Німецькою імперією. Помітну роль тут зіграв князь Болеслав Кривоустий.

Прагнучи уберегти своїх синів від братовбивчих воєн, що випали на його частку, цей князь незадовго до смерті в 1138 р. розділив державу на долі і встановив принципи спадкоємства верховної влади.

При перших Пястах відбулося міцне об'єднання польських земель, хоча протікало воно не без труднощів, оскільки межі центральноєвропейських держав у той час тільки ще складалися. І тому яблуком розбрату часто ставали багато прикордонних територій: на Сілезію, наприклад, пред'являла свої права Чехія; Червенські міста були предметом суперечки з Київською Руссю, Західне Помор'я - з імперією.

Проте основну боротьбу Польща вела за своє незалежне положення в Європі, і в цьому плані найсерйознішою загрозою були спроби імперії нав'язати своє верховенство. Першим Пястам вдалося відстояти незалежність держави; завдяки таким коронованим правителям, як Болеслав Хоробрий, затвердилася традиція Королівства Польського, пам'ять про яке в епоху феодальної роздробленості об'єднувала народ.

При перших Пястах зародилася свідомість єдності, обумовленої спільністю походження, звичаїв мови і держави. Відбувалося також розділення населення на соціальні групи, що було пов'язане із землями, тими, що подарували з боку верховного правителя. Складалися, з одного боку, стани лицарів і крупних феодалів (знать), виникали обширні церковні володіння; з другого боку, відбувався процес поступового закабалення селян, що потрапляли у все велику залежність від землевласників.

Разом з вільними общинниками і залежним селянством з'явилася категорія так званих приписних, тобто людей, які не могли кинути землю володаря. Бо були прикріплені до неї відповідними документами. Все більше ставали майнові і правові відмінності між різними категоріями селян, що згодом привело до глибокого розшарування польського села.

Із смертю сина Казимира Лешека Білого, що намагався затвердити свою владу над іншими князями в Польщі закінчився період централізованого правління.

Двохсотрічний період феодальної роздробленості був часом великих змін. Обмеження правомочності короля привело до спадку патримоніальної монархії, а також до формування самостійних суспільних груп, тобто станів.

Християнство, яке, з одного боку, несло з собою загальні, універсальні цінності, з іншого, переймало відвічно польські елементи. Сприяло збагаченню польської культури, будучи разом з тим її невід'ємною і важливою складовою частиною. Розвивалася національна самосвідомість, все тісніше об'єднуючи поляків.

Процвітала економіка – сільське господарство, ремесло і торгівля, а населення ставало все заможніше. Життя в розчленованій на питомі князівства країні учило заповзятливості, організованості. Так зароджувалися основи самокерованого і самодіяльного суспільства. Отже, не дивлячись на політичну роздробленість, конфлікти між князями і територіальні втрати, це був "етап бурхливого розвитку Польщі, що виявився у всіх сферах людської діяльності".

Література

  1. Всесвітня історія. Навчальний посібник (Н. Т. Знання) 2001 р.
  2. Історія Європи – Т. З. – М. 1993 р.
  3. Україна-Польща., Київ 1993 р.


18.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!