Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Польща ІХ-ХV ст.: Анжуйськая династія, Ягелони. Реферат

Польща ІХ-ХV ст.: Анжуйськая династія, Ягелони. Реферат

У рефераті подано відомості про Анжуйську династію та Агелони

Анжуйськая династія

На початку ХIV ст. боротьбу за об'єднання країни почав князь Владислав Локетек. Після смерті Вацлава III Пржемисловича, спираючись на допомогу угорського короля Карла Роберта, вороже набудованого до чехів, Владислав Локетек зайняв Сандомірську землю. Поступово він оволодів Краковом, Помор'ям і Великою Польщею.

20 січня 1320 р. Локетек був проголошений королем. Церемонія коронації відбулася не в Гнєзно, як це відбувалося дотепер, а в Кракові, з тих пір кафедральний собор на Вавеле став місцем коронації польських монархів. Коронація Локетека відкрила новий період в історії Польщі і мала величезне значення для процесу об'єднання держави і зміцнення центральної влади.

Владислав Локетек вів активну внутрішню і зовнішню політику і в боротьбі з чехами і німецькою імперією спирався на допомогу угорців і Литви. Спадкоємцем Владислава Локетека став його син Казимир, що прозвав Великим. Завдяки його дипломатичним зусиллям. Чеський король Ян Люксембург відмовився від домагань на Польську корону.

В 1343 р. він уклав в Каліше мирний договір з хрестоносцями (війна з якими продовжувалася з 1327 р.). Хрестоносці повернули Польщі Добжінську землю і Куявію, залишивши собі Гданське Помор'я і Хелмінську землю. А польський король зберіг за собою титул владики і спадкоємця Помор'я, що згодом дозволило відновити старання, направлені на повернення цієї землі. В результаті тривалої війни в 1366 р. до Польщі були приєднані Галицька Русь, Хелмінська, Белзська, Володимирська землі і Подоліє.

З 1355 р. Мазовія формально визнала васальну залежність від Польщі. Найважливішою подією епохи в області культури було, безумовно, підстава Краківської академії. Хоча духовне життя існувало в Польщі і раніше, збираючись при королівському дворі і кафедральних школах, тільки університету вдалося завлекти групу учених, які, навчаючи студентів, могли разом з тим творчо розвивати різні області науки. За договором Казимира Великого з угорським королем Карлом Робертом, останній оголошувався спадкоємцем польської корони.

Весь період правління Владислава Локетека характеризувався невпинною боротьбою за корону і межі. Король зумів відстояти незалежність тільки що з'єднаної, хоча і урізаної держави, не дивлячись на серйозну небезпеку, що загрожувала з боку сусідів.

Казимир Великий вступав на престол вже як повноправний спадкоємець і коронувався без яких-небудь труднощів. Не беручи участь у внутрішніх розбратах, він міг присвятити себе зовнішній політиці і багато чого добився в цій області: розпаду ворожих союзів і приєднання Галицької Русі. Його реформа державного ладу перетворила Польщу на сучасну станову монархію. З казимировської школи вийшли кадри відповідальних урядовців, здатних управляти країною у важкий для королівства період, що наступив після смерті Людовика Анжуйського. В переломні моменти вони уміли робити правильний для Польщі вибір. Що проводиться Казимиром

     

Велика політика сприяла значному зміцненню міжнародного положення Польщі.

Ягелони

Із смертю Казимира Великого присіклася королівська гілка династії Пястів. Влада в Польщі перейшла до угорського монарха Людовику, сина Карла Роберта з Анжуйської династії і Ельжбети, дочки Локетека. Зразу ж після коронації Людовик повернувся до Угорщини, ввіривши владу в Королівстві своїй матері.

У Людовика Венгерського, як і у Казимира Великого, не було сина. Піклувавшись про майбутнє двох дочок, він робив зусилля для того, щоб кожну з них забезпечити короною.

В 1374 р. були укладені Кошицькі привілеї, де в обмін на надання права на престол однієї з дочок, король приймав на себе ряд зобов'язань. Вони запобігали небезпеці повторення того, що відбувалося в період правління Вацлава II, коли король з іноземної династії робив дії, що суперечать інтересам польської держави і народу.

Ядвіга, яку з дитинства ретельно готували до ролі монархині, прибула до Польщі восени 1384 р. Гнєзненський архієпископ негайно коронував її королевою. Спочатку, проте, владу здійснювали, заміщаючи юну правительку, малопольські феодали. Вони-то і вирішили, керуючись важливими політичними міркуваннями, запропонувати руку королеви великому князю Литви Ягелло. Договори польських ієрархів з великим князем литовським завершилися підписанням в 1385 р. акту в Креве.

Ягелло за руку Ядвіги і польський престол дав обіцянку "землі свої Литви і Русі приєднати на вічні часи до Польського королівства" і разом з підданими прийняти християнство. Незабаром після церемонії хрещення, на якій монарх отримав ім'я Владислав, в Кракові відбулося його урочисте одруження з Ядвігою і коронація (1386 р.). Після вінчання і коронації Ягелло, подружжя спільно правило Польщею.

Література

  1. Всесвітня історія. Навчальний посібник (Н. Т. Знання) 2001 р.
  2. Історія Європи – Т. З. – М. 1993 р.
  3. Україна-Польща., Київ 1993 р.


18.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!