Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Хрестові походи та їх наслідки. Реферат
Загрузка...

Хрестові походи та їх наслідки. Реферат

П'ятий хрестовий похід (1217-1221). Похід в Сирію. Наслідки Хрестових походів

Коли переговори, направлені на мирний відхід мусульман з Єрусалимського королівства провалилися, Інокентій III вирішив знов організувати хрестовий похід. Інокентій вирішив зібрати в Римі загальний собор. "Необхідність допомогти Святій землі - писав він в своїх запрошувальних посланнях, - надія перемогти сарацин тепер більш велика, ніж коли-небудь".

Папа вимагав від всіх віруючих молитов, від багатих людей - милостині і внесків, від воїнів - прикладів мужності і самопожертвування, від приморських міст - кораблів і з свого боку зобов'язав зробити найзначніші пожертвування.

У всі християнські держави були послані папські легати: Жак де Вітрі (єпископ Акри) проповідував по берегах Рейну; Петро Курсонській - в провінціях Франції.

Пилип II Август надав сорокову частину своїх питомих доходів на витрати хресного походу - багато знатних володарів і прелатів пішли прикладу короля Франції. Архієпископ Кентерберійський закликав Англію озброїтися проти невірних; король Іоанн Плантагенет прийняв хрест. Молодий імператор Фрідріх II Гогенштауфен під час своєї коронації в Ахене дав обітниця брати участь в хрестовому поході (25 липня 1215 р.).

На Латеранськом соборі в Римі (1215 листопаду), де був присутній король Іоанн де Брієнн, маронитський патріарх і представники мелькитського патріарха Олександрії, патріархи Єрусалиму і Константинополя, посли Фрідріха II, Пилипа II Августа, королів Англійського і Угорського, і більше 500 єпископів і архієпископів, Інокентій III проголосив початок нового хрестового походу, який припущено було здійснити до 1 червня 1217 р.

Папа і соборні батьки ухвалили, що духівництво віддаватиме двадцяту частину своїх доходів для оплати хрестового походу, папа ж і кардинали - десяту частину; вирішено було дотримувати п'ятирічне перемир'я між всіма християнськими государями; собор заборонив, під страхом відлучення від церкви, привозити до Єгипту зброю, залізо, дерево для споруди морських судів, продавати їм галери і служити на їх галерах і нефах, що займаються піратством, лоцманами, також вони оголосили про повну блокаду Єгипту на чотири роки.

Після смерті Інокентія III (1216), почату ним справу підхопив його наступник, Гонорій III. "Та не скрушить вашої мужності смерть Інокентія! - писав він християнам Сирії. - Я проявлю не менше старанності для звільнення Святої землі і споживу всі старання допомогти вам". В листі своєму до всіх єпископів і країн Заходу папа переконував їх продовжувати підготовку до цієї Священної війни. Папа підтримував постійне листування з Великими магістрами військово-чернечих орденів Храму, Госпіталю і Тевтонського і з патріархом Єрусалиму. Гонорій пообіцяв грошову допомогу в одну двадцяту стани церкви, вибравши банкіром брата Еймара, скарбника ордена Храму в Парижі.

Вже в листопаді 1216 р. скарбнику було наказало отримати в абатстві Клюні засоби на хрестовий похід, спеціально виділені по папському наказу. Проте один за іншим монархи вибували із списку учасників походу: Фрідріх відклав свою участь до більш кращих часів, пославшись на свою зайнятість в Німеччині; Пилип так само не поспішав з підготовкою; а Англія, в якій королем був дев'ятирічний Генріх III, була цілком поглинена внутрішніми справами. Хрестові походи XII і XIII ст.

     

Навесні 1217 р. в похід відправилися в основному німецькі, австрійські і угорські хрестоносці, які по більшій своїй частині відплили в Сирію із Спалато (Спліт), найбільшого угорського порту на Адріатиці на судах Венеції, Анкони і Задара. Деякі хрестоносці відправлялися в Святу Землю з Бріндізі, Генуї і Марселя.

Саксонці відправилися в шлях трохи раніше за інших. Герцоги Австрії і Меране Леопольд VI і Оттон VII послідкували за хрестоносцями Саксонії. Баварські хрестоносці також взяли участь в хрестовому поході.

У короля Угорщини Андраша II (Андрій) не вистачало кораблів, щоб переправити всіх угорських хрестоносців, і він відмовився від своїх прав на Задар в обмін на орендувати венеціанських судів. Охорону міста Спалато король доручив в руки тамплієрів в особі брата Понса, магістра ордена Храму в Угорщині.

Пізніше до експедиції приєдналися загони фламандців під буттям Готье д'Авень на чолі, кіпріотів на чолі з королем Гуго I і триполійців на чолі з князем Антіохії і Тріполі Боемундом IV.

Андраш II, король Угорщини. До 1217 р. держава Ейюбідов, керована султаном Аль-Аділем, була адміністративно розділена на три великі регіони, роздані у володіння його синам. Аль-Ашраф правитель Верхньої Месопотамії і Великої Армєїнії прямо не стикався з передбачуваним районом бойових дій, чого не можна сказати про його братів Аль-Каміле і Аль-Муаззаме володіючих відповідно Єгиптом і Південною Сирією (з Палестиною).

16 червня 1217 р. султан Аль-Аділь покинув Єгипет і вирушив до Палестини. Відвідавши замок Керак, він при звістці про прибуття перших хрестоносців, пересунувся в Ліду, пройшовши попутно через Рамлу, а потім в Наблус де перекрив дорогу на Дамаск.

З європейських правителів першим в Аккру прибув Леопольд VI (вересень 1217 р.), трохи пізніше прибув король Угорщини (листопад 1217р.). Андраш II і Гуго I відмовилися визнати Іоанна де Брієнн предводителем хрестового походу, тому, у котрий раз експедицією керувала рада "баронів".

Чисельність хрестоносців, за оцінками арабських хроністів, складала 15 000 чоловік, за іншими даними в поході брали участь 2000 лицарів, 1000 кінних і 20 000 піших сержантів.

Хрестовий похід почався на початку листопаду 1217 р. масовим виступом в Галілею. Несподіваним ударом Андраш II зайняв Айн-Джалут, місто на стратегічній трасі Каїр-Дамаск, перервавши тим самим повідомлення між цими центрами держави Ейюбідів. Виводячи свою, набагато поступливу супротивнику за чисельністю, армію з-під удару Аль-Аділь відійшов на схід, зайнявши позиції в Байсані. Не дивлячись на армію Аль-Муаззама, що приєдналася, з Дамаску, мусульмани були все ще мало-чисельне хрестоносців.

Аль-Аділь віддав наказ спалити Байсан і відійти за Йордан, віддаючи християнам всю Палестину на схід від Йордана. Син султана Аль-Аділя, Аль-Муаззам, не схотів використовувати тактику випаленої землі, і відійшов з своїми військами на південь ставши на зверхностях у ал-Луббана, закривши хрестоносцям шлях на Єрусалим. Аль-Аділь, як і збирався, спалив Байсан і відійшов за Йордан, прямуючи до Дамаску.

Хрестоносці, минувши фортецю Ла Фев, раптово з'явилися під Бейсаном, звідки ледве втік Аль-Аділь. Три дні вони грабували його багату округу, а жителів натовпом відводили в полон. Перейшовши Йордан, вони рушили на північ за Аль-Аділем який на той час вже знаходився в околицях Дамаску. Скрутивши біля озера Генізарет, вони, пройшовши східним берегом озера, досягли Хисфіна і далі - району Нави. Звідси можна було вчинити кидок на Дамаск лежачий в якихось 50 км, але хрестоносці не відчували себе готовими атакувати це сильно укріплене місто (маючи до того ж в тилу частини Аль-Муаззама) і повернули на захід.

Аль-Аділь знаходився в Рас ал-Маа недалеко від Дамаску, прикриваючи підступи до міста. Наміснику Дамаску був посланий наказ підготувати місто до оборони - був настільки великий страх перед нападом християн. Коли стало явним небажання хрестоносців звістки настання на Дамаск, султан знявся з табору і перейшов прямо під стіни Дамаску на плато Мардж ас-Суффар. Звідси він розіслав листи до всіх великих і малих володарів Ейюбідськой держави з'явитися до нього на допомогу в боротьбі проти хрестоносців.

Зима 1217-1218 рр. в таборі хрестоносців під Аккрою пройшла у важких суперечках: розв'язувалося питання подальших дій. Король Угорщини наполягав на негайному ударі всіма силами по Дамаску, виходячи з факту чисельної переваги християн. Йому заперечували, що Дамаск чудово захищений і укріплений, володіє численним населенням, звідки легко поповнювати армію.

Основним же доводом була прихильність трьох ейюбідських армій готових до віддзеркалення нападу. Аль-Аділь займав позиції на Мардж ас-Суффар в безпосередньо близькості від Дамаску. Аль-Муаззам контролював дорогу з Дамаску до Каїра і стояв в Наблусе. Не було ніякого сумніву, що у разі дамаського підприємства, він почне діяти в тилу хрестоносців. Третя армія Аль-Ашрафа стояла між Сафітой і Хисн ал-Акрадом.

Багато баронів виступали за похід до Єгипту: В Єгипті родюча земля і багато християн, які (принаймні, на це сподівалися хрестоносці) негайно піднімуться проти Ейюбідів, та і серед мусульман знайдеться багато незадоволених правлінням султана Аль-Аділя.

Великий дохід з єгипетських земель і численне населення дозволив знайти тверду базу для подальшої війни в Сирію і повернення Єрусалиму.

В січні 1218 р. Андраш II, невдоволений неприйняттям його плану завоювання Дамаску, вирішив повернутися в своє королівство. Гуго I і Боемунд IV супроводжували короля до Тріполі і Тарсу. Патріарх Єрусалиму, оскаженілий відступництвом Андраша, відлучив його від церкви в той момент, коли він виїхав у напрямі до Тріполі.

Скориставшись перервою, викликаною від'їздом короля Угорщини, герцог Леопольд VI і Іоанн де Брієнн, при підтримці госпітальєрів, укріпили Цезарію, яка була зруйнована в 1191 р. і вже більше двадцяти років не була стратегічним пунктом. Роботи по відновленню міста почалися в лютому 1218 р.

В той же час предводитель фламандців Готьє д’Авень наказав побудувати, здебільшого на свої кошти, фортецю в Пьер-Ансиз (Ущелина), яку він нарік Шатель-Пелерен (Замок Паломника). Цей могутній замок був відданий тамплієрам. Потім Готьє виїхав, правда, залишивши в Святій Землі крупний загін, оплачуваний за його рахунок.

Наслідки Хрестових походів

Найважливішим наслідком Х. п. був культурний вплив Сходу на Західну Європу. Із зіткнення на Сході західноєвропейської культури з візантійської й особливо з мусульманської виникали надзвичайно доброчинні наслідки для першої. Мореплавання досягло під час Х. п. небувалого розвитку: більша частина хрестоносців відправлялася у Св. Землю морем; морським же шляхом велася й майже вся велика торгівля між Зах. Європою й Сходом. Головними діячами в цій торгівлі були італійські купці з Венеції, Генуї, Пізи, Амальфи й інші міста.

Жваві торговельні зносини приносили в Зах. Європу безліч грошей, а це, разом з розвитком торгівлі, приводило до занепаду на Заході форм натурального господарства й сприяло тому економічному перевороту, що спостерігається наприкінці середніх століть.

Відносини зі Сходом приносили на Захід багато корисних предметів, доти або зовсім там невідомих, або ж бувших рідкими й дорогими. Так були перенесені зі Сходу рожеве дерево, шафран, абрикос, лимон, фісташки (самі слова, що позначають багато із цих рослин, - арабські).

У великих розмірах став ввозитися цукор, увійшли в широке вживання рис і маїс. У значній кількості ввозилися також добутки високо розвитий східної промисловості - паперові матерії, ситець, серпанок, дорогі шовкові тканини (атлас, оксамит), килими, ювелірні вироби, фарби й т. п.

Знайомство із цими предметами й зі способом їхнього виготовлення повело до розвитку й на Заході подібних же галузей промисловості (у Франції тих, хто виготовляв килими по східних зразках, називали "сарацинами"). Зі Сходу було запозичене багато предметів одіяння й домашнього комфорту, які носять у самих назвах (арабських) докази свого походження (спідниця, бурнус, альков, софа), деякі предмети озброєння (арбалет) і т. п.

Значна кількість східних, переважно арабських, слів, що ввійшли в епоху Х. п. у західні мови, указує звичайно на запозичення того, що позначається цими словами. Такі (крім зазначених вище) італ. dogana, франц. douane - митниця; адмірал, талісман і ін. Х. п. познайомили зах. учених з арабською й грецькою наукою (напр., з Аристотелем). Особливо багато придбань зробила в цей час географія: Захід близько ознайомився із цілим рядом країн, мало відомих раніше. Значні успіхи зробили тоді також математика, астрономія, науки природні, медицина, мовознавство, історія.

У європейському мистецтві з епохи Х. п. спостерігається відомий вплив мистецтва візантійського й мусульманського. Такі запозичення можна простежити в архітектурі (підково-образні й складні арки, арки у формі трилисника й гострі, плоскі дахи), у скульптурі ("арабський" - сама назва вказує на запозичення від арабів), у художніх ремеслах. Поезії, духовної і світської, Х. п. дали багатий матеріал; вони познайомили європейців зі скарбами поетичної творчості Сходу, звідки перейшло на Захід багато поетичного матеріалу, багато нових сюжетів.

Ближче ознайомивши Захід з новою культурою, зробивши для нього доступними скарби, думки й художню творчість греків і мусульман, розвивши мирські смаки й погляди, Х. п. підготовляли так зване Відродження, що хронологічно безпосередньо примикає до них.

Література

1. Епоха хрестових походів. М., 1914.

2. Заборів М. Хрестові походи. М., 1956.

3. Заборів М. Введення в історіографію хрестових походів (латинська хронографія XI-XIII ст.). М., 1966.

4. Історіографія хрестових походів (XV-XIX ст.). М., 1971.


18.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!