Загрузка...

Дівчинка-підліток: психологічні особливості. Реферат

Оцінка розвитку і функціонування репродуктивної системи дівчини є дуже важливим і непростим завданням. Розв'язати його можна тільки всім разом: вам - батькам, і нам - дитячим гінекологам

Потрібно враховувати загальний розвиток організму, а також роботу всіх його органів і систем. Адже цей розвиток зумовлений спадковістю, характером і умовами виховання, харчуванням, екологічними факторами, наявністю хронічних захворювань.

Головне, зрозуміти, що організм дівчини-підлітка - це не зменшена доросла жінка. Він має свої особливості, зневажаючи які, ми калічимо своїх дітей.

Враховуючи терміни соматичного, психологічного і соціального дозрівання, мені здається оптимальною пропозиція експертів ВООЗ (1977 рік) вважати підлітками осіб віком 10-20 років, як це прийнято зараз в більшості країн світу.

Підлітковий вік надзвичайно важливий у фізіологічному, психологічному, моральному і соціальному становленні людини, недарма його вважають критичним. Саме в цей період завершується формування всіх структур організму. Статеві гормони забезпечують нейроендокринну перебудову. Помітно змінюється тонус вегетативної нервової системи, адже саме вона регулює темпи розвитку і характер роботи всіх внутрішніх органів. Інтенсивно перебігають процеси росту і розвитку, в результаті чого реалізується індивідуальна генетична програма розвитку організму.

А це означає, що кожна дівчинка перетворюється в жінку по-своєму, неповторно, особливо, як притаманно тільки їй, набуваючи індивідуальних особливостей пропорцій тіла.

Підлітковий вік - реально існуючий період життя людини, коли вона вже не дитина, але ще не доросла. Хочу акцентувати увагу всіх батьків на таких особливостях підлітків:

  • біологічних;
  • психологічних і поведінкових;
  • соціальних;
  • клінічних.

Вони об'єднані нестабільністю ендокринної і вегетативної регуляції всіх тілесних (соматичних) функцій, а також настрою. Чим же це зумовлено? Перебуванням у стані неперервного росту і розвитку. Дівчині-підлітку властиві знижена витривалість до фізичних навантажень, підвищена вразливість стосовно психічних, фізичних, включаючи екологічно зумовлених, факторів. Ендогенні (вогнещеві інфекції) і екзогенні (куріння, алкоголь, токсичні речовини і наркотики) інтоксикації шкодять її організму значно більше, ніж організму дорослої жінки.

В 11-12 років у дівчат різко збільшується довжина тіла - відбувається так званий пуберантний скачок росту, який зазвичай співпадає з менархе (першою менструацією).

     

Цікаво, що в дівчат, які займаються спортом з інтенсивними фізичними навантаженнями, наприклад, спортивною гімнастикою, розвиток відстає приблизно на два роки від відповідних показників у ровесниць, які не займаються спортом. Тому, шановні батьки, дуже уважно вибирайте спорт для дитини, думаючи про дівчину, перш за все, як про матір і дружину.

Важливою особливістю пуберантного періоду є невідповідність між календарним і біологічним віком, яка виникає у частини підлітків. Що це означає? Тільки те, що біологічний вік дівчини може трошки відставати від календарного або навпаки, випереджувати його. Іншими словами, одні дівчата явно "старші" свого віку, а інші - "молодші". В такій ситуації дуже важливо вирішити, чи відповідає таке розходження уявленням про варіанти норми або мова йде про відставання чи випередження в соматичному розвитку.

На жаль, батьки, вчителі і навіть лікарі звикли орієнтуватися тільки на календарний вік підлітків, тоді як біологічна, психічна і психологічна реактивність великою мірою визначається саме біологічним віком. У випадках невідповідності біологічного віку календарному в дівчат виникає ряд психологічних і соціальних проблем, зокрема, їм важче виконувати учбові завдання, спілкуватися з батьками, вони схильні до ризикованої поведінки.

Як можна визначити біологічний вік? Для цього застосовують три різноманітні способи. Найпростіший - оцінити, використовуючи зубну формулу (зубна зрілість) - за кількістю постійних зубів, які вже прорізалися. Метод ефективний тільки в діапазоні від 6 до 13 років.

Оцінка розвитку вторинних статевих ознак і зовнішніх геніталій (статева формула, стадія статевого дозрівання) досить проста і надійна протягом всього пуберантного розвитку, що зазвичай відповідає календарному віку 10-15 років.

Скелетна зрілість, визначена за ступенем окостеніння костей зап'ястка, кисті й передпліччя на рентгенограмі лівої кисті, дозволяє з найбільшою точністю взнати біологічний вік дитини в максимально великому діапазоні.

Хочу згадати про таке явище як "інтенсифікація розвитку". Мається на увазі прискорення темпів фізичного і статевого дозрівання, коли, не залежно від термінів початку, статеве дозрівання відбувається за 2-3 роки. В таких дівчат спостерігають більш високу, ніж у ровесниць, поширеність артеріальних гіпертензій, порушень опорно-рухового апарату (сколіоз, плоскостопість), функціональних розладів внутрішніх органів і неврозів.

Поряд із фізичним розвитком, у період статевого дозрівання відбувається перебудова психічного статусу, рівня свідомості, ведучої форми психічної діяльності.

Якщо ми, дорослі (батьки, педагоги), ігноруємо психологічні особливості підлітків, це обов'язково призводить до повного нерозуміння їх поведінки, вікової сегрегації. Наслідків довго чекати не треба: відбувається формування неповноцінності в характері, яке перешкоджає нормальному психологічному дозріванню і створює основу для конфліктів із дорослими.

В цей час формуються і закріплюються навички та стереотипи поведінки, а вони багато в чому визначають подальший спосіб життя. Згадаймо про куріння, зловживання алкоголем, наркоманію, токсикоманію. В переважної більшості підлітків виникають нові для них поведінкові реакції, які так дивують батьків і педагогів: виражена тяга до групувань із ровесниками, захоплення (хобі) і, звичайно, гіперсексуальність.

Ці особливості дівчат-підлітків співпадають зі змінами характеру і умов навчання, життя, вибором професії. Від'їзд із батьківського дому, розставання з членами сім'ї та друзями звичайно впливає на якість життя і його сприйняття.

Шановні батьки, педагоги, постарайтесь підтримати дівчину в підлітковому віці. Пам'ятайте, що її репродуктивне здоров'я залежить від загального розвитку організму саме в цей час.


18.03.2012

Загрузка...