Чай китайський, часник городній, чебрець плазкий: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як чай китайський, часник городній, чебрець плазкий

Чай китайський. Thea sіnensіs

Вічнозелений, галузистий, до 150 см заввишки кущ, родини чайних. Листки чергові, видовжено-овальні, цілісні, до 8 см завдовжки, 4 см завширшки, зверху темно-зелені, зісподу світло-зелені. Квітки правильні, двостатеві, поодинокі або по 2 - 5 в пазухах листків; пелюстки білі, рідше рожеві. Цвіте у червні - липні. Плід - коробочка.

Батьківщина чаю - гірські ліси Південного Китаю та Індокитайського півострова. Вирощують чай в Грузії, Азербайджані, Краснодарський край. На території Закарпаття чайна плантація розташована в районі червоної гори м. Мукачево.

Відомо багато легенд про чай. Одна з них оповідає, як якийсь святий, що жив багато віків тому, посилено молився й постився. Якось, не витримавши боротьби з утомою він заснув і проспав цілу добу. Прокинувшись, він так розгнівався на свої повіки, що вирвав їх та кинув на землю. І... кожна повіка дивним чином перетворилася на кущ.

У Європі дізналися про чай тільки в середині ХVІІ ст. Вперше його завезли сюди 1602 р. на кораблях голландської компанії. Але тоді, як це часто трапляється, він не набув популярності. До Франції чай потрапив тільки через 34 роки.

Вирощують чай заради верхівкових частин пагонів (флешів). Якщо листя і флеші сушити відразу після збирання, то одержують зелений чай. Щоб одержати чорний чай, сировину спочатку піддають ферментації.

У листі чаю є дубильні речовини, алкалоїди (кофеїн, теофілін, теобромін, ксантин, аденін, гіпоксантин та інші), флавоноїди, ефірна олія, аскорбінова кислота, вітаміни (тіамін, рибофлавін, філохінон, рутин, нікотинова кислота) мінеральні та дубильні речовини.

Цілющі властивості чаю зумовлюються всім комплексом речовин, що в ньому є. Стимулюючі властивості чаю зумовлені в основному кофеїном. Кофеїн збуджує центральну нервову систему і діяльність серця, підвищує артеріальний тиск, зменшує проникливість судинної стінки, розширює судини головного мозку, печінки, нирок, посилює діурез, пригнічує розвиток мікроорганізмів, має радіопротекторну та антиоксидантну дію.

Внутрішньо - настій зеленого чаю (2 ч ложки сировини на 200 мл окропу настояти 10 хв, процідити) пити по 50 мл тричі на день.

Зовнішньо - компреси, примочки і промивання настоєм зеленого чаю (1 ч ложку на 200 мл окропу, настояти 5 хв, процідити і охолодити до кімнатної температури).

Часник городній (часник, часнок, чеснок, чісник, чіснок, чосник). Allіum satіvum

Багаторічна трав'яниста рослина родини лілійних. Цибулина яйцеподібна, складається з численних білих сидячих цибулинок, уміщених в загальну білу, сірувату або рожеву оболонку. Стебло (квіткова стрілка) безлисте, до 100 см заввишки, у верхній частині здебільшого зігнуте кільцем. Листки прикореневі, лінійні, виходять з цибулини й обгортають своїми піхвами квіткове стебло. Квітки правильні, двостатеві, зібрані в зонтикоподібне суцвіття; оцвітина проста, віночкоподібна. Цвіте у червні - серпні. Плід - коробочка.

Часник культивують як лікарську та овочеву рослину.

З лікувальною метою використовують свіжі цибулини.

Цибулини часнику містять глікозиди (аліїн), вітаміни групи В, РР, С, фітостерини, сірковмісні сполуки, мінеральні речовини (калій, натрій, залізо, селен, цинк, мідь, йод та інші).

Часник городній стимулює виділення шлункового соку і жовчі, посилює перистальтику кишечника, знижує артеріальний тиск, збільшує амплітуду і сповільнює ритм серцевої діяльності, підвищує діурез, розріджує мокротиння, пригнічує ріст злоякісних пухлин, стимулює статеву діяльність.

Застосовують часник при відсутності апетиту, порушенні травлення, атонії шлунково-кишкового тракту, гастритах з пониженою кислотністю, атеросклерозі, гіпертонічній хворобі, набряках, неврозах, колітах, злоякісних пухлинах.

Місцево використовують при себореї, гнійних ранах, плішивості, випадінні волосся, облисінні.

Внутрішньо - одноразове вживання 2 - 3 зубців часнику в їжу (добова доза). Настій зібців часнику (1 ч ложка потовченого часнику настоювати годину в 400 мл холодної кип'яченої води) пити по 3 ст ложки тричі на день до їди. Настоянку часнику на горілці (1:5) приймати по 15 крапель тричі на день до їди.

Настій часнику використовують для підвищення захисних сил організму (імунітету). Для цього взяти 5 зубців часнику розтерти з дрібно нарізаним лимоном разом з цедрою, додати 500 мл охолодженої кип'яченої води, закрити і поставити в темне місце на 4 дні. Приймати виготовлену суміш по 1 ст ложці раз на день натще за 20 хв до сніданку.

Для очищення організму від жирових і вапнових відкладень, покращення обміну речовин, запобігання розвитку інфаркту міокарда, гіпертонічної хвороби, стенокардії, атеросклерозу, склерозу судин, захворювань печінки, злоякісних пухлин, омолодження організму готують таку суміш: 350 г ретельно помитого і почищеного часнику нарізати або потовкти у фарфоровій ступці. 200 г цієї маси помістити в порцеляновий посуд, додати 200 мл 96% розчину спирту, щільно закрити і поставити в темне прохолодне місце на 10 днів. Потім суміш процідити. Через 2 - 3 дні почати лікування. Вживати потрібно по краплям разом 50 мл із холодного молока за 30 хв до їди, за схемою, наведеною у таблиці.

Дні та дози застосування настоянки часнику

Дні

Кількість крапель

 

Вранці

В обід

У вечері

1-й

1

2

3

2-й

4

5

6

3-й

7

8

9

4-й

10

11

12

5-й

13

14

15

6-й

15

14

13

7-й

12

11

10

8-й

9

8

7

9-й

6

5

4

10-й

3

2

1

 

Якщо сік ще залишився, то його приймають до кінця по 25 крапель ранком, в обід і ввечері, до повного використання мікстури.

Перед вживанням необхідно збовтувати.

Повторний курс лікування можна повторити не раніше ніж через 5 років.

Зовнішньо - аплікації на ділянки шкіри. Iнгаляції і тампони в ніс застосовують при простудах.

Позбутися запальних болючих мозолів допомагає така мазь 2 головки часнику спекти, розтерти і змішати з такою ж кількістю вершкового масла. Розпарити місце, де утворилися, мозолі змастити виготовленою маззю, зверху покласти листок подорожника. Пов'язку необхідно змінювати тричі на день.

Чебрець плазкий (васильки, верест, матердушка, тим'як повзучий, цебрець, цебрики, цебричок, цибрик, щабрик, щебрець, щибрець, щобрик, чабер, чабрик, чебер, чебрець боровий, чепник, чибрик полонинський, чобрик). Thymus serpіyllum

Багаторічний низенький, до 20 см, з приємним запахом півкущик родини губоцвітих. Головне стебло тоненьке, повзуче, вкорінене, закінчується лежачим неплідним пагоном. Квітконосні гілочки круглясті, прямостоячі, навкруг опушені. Листки супротивні, короткочерешкові, світло-зелені. Квітки неправильні, різнорідні (або двостатеві), зібрані у видовжене переривчасте з несправжніми кільцями суцвіття; віночок блідо-бузковий, двогубий. Цвіте у червні - липні. Плід складається з 4 однонасінних горішкоподібних часток.

Росте в сухих мішаних і хвойних лісах, на узліссях, галявинах, серед чагарників, на схилах.

Для виготовлення галенових препаратів збирають траву в період цвітіння.

Трава чебрецю містить ефірну олію, флавоноїди, дубильні та гіркі речовини, органічні кислоти.

Препарати чебрецю плазкого мають антибактеріальну, заспокійливу, спазмолітичну, знеболюючу, відхаркувальну дію, посилюють виділення шлункового соку.

Галенові препарати застосовують при коклюші, кашлі, бронхітах, бронхіальній астмі, атонії кишечника, виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, анемії, зобі, артритах, ревматизмі, невралгії, набряках, злоякісних пухлинах внутрішніх органів.

Місцево галенові препарати чебрецю використовують при дерматитах, гнійних ранах і виразках, запальних процесах піхви у жінок, геморої.

У побуті траву чебрецю застосовують як пряну рослину (служить приправою до м'ясних блюд).

Внутрішньо - настій трави чебрецю (2 ст ложки сировини на 500 мл окропу) приймати по 2 ст ложки 4 рази на день до їди. Сироп із трави чебрецю (2 ст ложки трави залити окропом, настоювати 1 год, процідити, додати 300 г цукру або меду, прокип'ятити) вживати по 1 ч ложці 4 рази на день при кашлі. Настоянку трави чебрецю (1:5) приймати по 15 крапель.

Для лікування алкоголізму необхідно взяти 4 ст ложки трави чебрецю і 1 ст ложку трави полину на 200 мл окропу, кип'ятити 5 хв. Відвар трави чебрецю плазкого (1:10) приймати по 1 ст ложці тричі на день протягом трьох місяців.

Галенові препарати чебрецю плазкого швидко знімають явища абстиненції, при цьому зникають напруження і неприємні відчуття в ділянці серця і кінцівках. У багатьох випадках при лікуванні алкоголізму уже через 12 днів після прийому відвару зникає потяг до спиртних напоїв.


26.08.2011