Гриневич: главный вызов - переподготовка учителей

Реализация проекта НУШ - вызов для МОН, ведь она предполагает обновление госстандарта

Гриневич: главный вызов - переподготовка учителей

Цілий рік в освітянській спільноті йдуть розмови про запровадження Нової української школи, в якій закладаються принципово інші підходи компетентнісної школи. Міністр освіти і науки Лілія Гриневич в інтерв’ю розповіла «Экономическим известиям», якою буде Нова українська школа і як міністерство буде запроваджувати зміни в середній освіті.

З якими труднощами сьогодні зіштовхується реалізація проекту Нової української школи?

Це дуже широкомасштабний проект. Я би навіть сказала, що це виклик, який стоїть перед МОН, тому що він передбачає оновлення стандарту освіти. Ми зараз завершуємо роботу над стандартом початкової освіти. Це надскладна робота, тому що тут закладаються принципово інші підходи компетентнісної школи.

Звичайно, нам потрібні ресурси, бо в нове освітнє середовище, в підвищення кваліфікації вчителів та їхнього соціального статусу потрібно вкладати кошти. І це окрема тема розмови.

Я думаю, що найбільшим викликом для нас є перепідготовка вчителів. Адже будь-які вкладені ресурси в освітнє середовище, новий зміст — це все не буде належним чином працювати, якщо вчителі не донесуть це до кожної дитини. Тому навчання вчителів новим методикам викладання, розуміння і підтримка вчителями ідей нової української школи є найголовнішим викликом.

Якщо у 2018-2019 н. р. всі діти в 1 класі мають навчатися за новим стандартом, то це означає, що ми маємо перепідготувати 22 тис. вчителів, які братимуть першокласників у цей період. Отож, наступний навчальний рік буде проведено під знаком пілотування нового стандарту початкової освіти у 100 українських школах. І це перша важлива компонента підготовки освітньої реформи.

Друга важлива компонента — підвищення кваліфікації 22 тис. вчителів. І ми зараз готуємо відповідний дистанційний курс навчання, щоб це були не лише очні курси підвищення кваліфікації.

Ми сподіваємося, що певну допомогу і якість навчання отримаємо від співпраці з фінами. Фінський уряд визначив пріоритетом співпраці з Україною реформу середньої освіти. Коли вони побачили нашу нову українську школу і проект закону, це співпало з тими цінностями, які фіни сповідують у своїй системі освіти. Тому вони готові нам допомогти у підвищенні кваліфікації вчителів.

Фіни допомагатимуть нам і фінансово?

Будуть виділені кошти, за які ми можемо отримати експертну підтримку, проводити тренінги для вчителів і будемо розробляти дистанційний курс для вчителів. Звичайно, це не будуть гроші лише фінів. Скоріше, ми розраховуємо на їх експертну підтримку, зокрема, у формуванні дистанційних курсів і навчання. Крім того, цей проект передбачатиме нову модель педагогічної освіти. Саме цим сильні фіни. І ми наразі підбираємо педагогічні університети, які братимуть участь у даному проекті і де ми будемо готувати нову модель педагогічної освіти.

Ще одним предметом цього проекту стане створення електронної платформи з навчальними матеріалами, щоб підтримати вчителя (як конструювати урок, де взяти матеріали, пов’язані з компетентнісним навчанням і матеріали, які можна використовувати при реалізації методик такого навчання).

Ви сказали, що для пілотного проекту нової української школи обрано 100 українських шкіл. Це буде якась одна область?

У даному експерименті братимуть участь всі області нашої держави. Крім того, ми намагаємось зберегти паритет «міські-сільські школи», щоб побачити, як сільські школи будуть адаптуватися до цього.

Ви підкреслили, що для проекту нової української школи потрібен ресурс. Скільки коштів треба на початковому етапі?

Ми не розраховуємо лише на український бюджет. Намагаємося шукати співпрацю й отримувати експертну допомогу від зарубіжних партнерів, так як, наприклад, з фінами. Але, щоб підвищити кваліфікацію 22 тис. вчителів, звісно, нам потрібен буде додатковий ресурс. Наразі ми вже вклали у вчителів доволі багато коштів. Цього року просунули їх на два тарифні розряди по єдиній тарифній сітці, і це є частина реформи. Адже, щоб вчителі були відкриті до реформи і пішли вчитися, ми повинні показати їм, що вони для нас важливі і ми розуміємо роль вчителя у школі.

До впровадження цього підвищення в Україні існувала невиправдана дірка між вищою школою і середньою освітою у єдиній тарифній сітці. Як результат, соціальний статус вчителя був несправедливо низьким. Зараз ми цю помилку виправили, і будемо надалі підтримувати вчителів. Тобто ми вже вклали значний ресурс на збільшення оплати праці педпрацівників.

Запровадження нового стандарту — це також нове освітнє середовище, і сьогодні з Державного фонду регіонального розвитку значна частина коштів йде на ремонти і капітальні видатки по школах. Зокрема, по опорних школах у сільській місцевості.

Міністерство регіонального розвитку робить свій проект про нове освітнє середовище. Він передбачає не просто ремонти шкіл, а нову організацію навчального середовища (мобільні робочі місця для групової роботи, встановлення сучасної техніки, дизайн тощо). І цього року 200 українських шкіл буде охоплено цим проектом. Тобто є безліч точкових проектів, які творять підтримку запровадження реформи освіти.

Чи є опір реформам в середовищі самих вчителів? Як МОН має намір долати це?

Звичайно, опір є: в будь-якій групі ви зазвичай знайдете лише 10-15% людей, готових до змін. Однак на перший час цього має вистачити. Наше головне завдання – зробити цих 10-15% учителів своїми союзниками у провадженні реформи, дати їм ковток свіжого повітря і можливість проявити себе й ділитися досвідом з іншими.

Для цього в новий Закон «Про освіту» закладено цілий спектр механізмів: від добровільної зовнішньої сертифікації вчителів, яка перевірятиме педагогів на оволодіння компетентнісними методиками викладання і передбачатиме 20% надбавку до зарплати для тих, хто її пройде, до гнучкої системи підвищення кваліфікації вчителів, що передбачатиме можливість для педагогів самостійно вибирати місце підвищення кваліфікації (це може бути навіть майстер-клас від звичайного учителя, а держава буде за це підвищення кваліфікації платити).

Учитель отримує справжню свободу — може сам створювати навчальну програму, вибирати, скільки часу виділити на вивчення тієї чи іншої теми. Єдина вимога — досягти тих результатів навчання, що прописані у освітньому держстандарті.

Я переконана, що заохочення найкращих, створення нових можливостей для підвищення кваліфікації та справжня педагогічна свобода допоможуть нам зробити вчителів нашими союзниками. Завдяки підвищенню заробітної плати, що також прописано в законі, значно має піднятися й їх соціальний статус, який має ще більше заохотити кращих йти у школу та навчати наших дітей.

Наскільки успішним (у підсумку) виявилось рішення МОН щодо запровадження іноземної мови з 1 класу, а також другої іноземної? Через брак вчителів другою мовою часто пропонували обирати російську, що викликало негативну реакцію батьків…

У нас вже давно іноземну та другу іноземну читають з 1 класу. Більш того, новим законом «Про освіту» передбачено, що початкова школа буде однаковою для всіх — замість спецшкіл, де лише обрані можуть мати доступ до більшого вивчення мов, обсяг викладання іноземної збільшиться в усіх без винятку початкових школах. І це правильна траєкторія руху, адже загальновідомо, що діти раннього віку більш адаптовані для вивчення іноземних мов та мають більше можливостей для їхнього засвоєння. Однак тут є дві проблеми.

Які?

Недосконалі програми та брак вчителів іноземних мов. І перше, і друге ми намагаємось вирішити. Минулого року оновили програми початкових класів та дали нові методичні рекомендації для вчителів. Ми зробили наголос на комунікативних методиках у початковій школі.

Також ми відмінили такі дурниці, як «графічне відтворення тексту з дошки». Попередньою програмою передбачалося, що діти, не вивчивши навіть алфавіт з рідної мови, мусять просто сидіти і, не розуміючи написаного, переписувати цілі вирази англійською чи якоюсь іншою мовою. Ми такі речі виключили.

Однак і цього недостатньо, адже діти все одно навчаються за старим держстандартом. У серпні буде представлено новий освітній стандарт для початкової школи, що вже в 2017-2018 н. р. пілотуватиметься у 100 школах України. В межах цього пілотування передбачено глобальне перенавчання вчителів цих шкіл, зокрема з іноземних мов.

Хто проводитиме процес перенавчання?

Британська рада в Україні, Cambridge English Language Assessment, Cambridge University Press, Ґете-Інститут та Посольство Франції в Україні. Це буде змішане навчання — онлайн на ресурсах партнерів будуть розміщені матеріали та онлайн уроки, а закріплюватимуться знання на очній сесії. Загалом проводитиметься підвищення кваліфікації для щонайменше двох вчителів з кожної пілотної школи. У 100 школах пілотуватиметься новий стандарт та програма з англійської мови, у 25 – з французької та ще у 25 – з німецької.

Татьяна Омельченко, "Экономические известия".

Освіта.ua
24.07.2017

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Реалии
Для Алла: эта вакханалия творится не только в школах, чтобы устроится молодому преподавателю работать в вуз и даже доценту, необходимо рабочее место купить в буквальном смысле, занести не менее 2 тыс. у.е. руководству. Старая гвардия пенсионеров, а таких в вузах 70-80%, молодых на пушечный выстрел не подпускают, поскольку боятся лишиться места, которое их не плохо кормит и плевать на уровень, знание иностранных языков, компьютера, публикаций за границей, поэтому идет страшная деградация в системе образования. Умные ребята уезжают учиться в западные вузы и правильно делают. Пока МОН не проведет жесткие реформы в вузах и школах, ограничения пед. деятельности до 65 лет как на западе, этот ужас будет продолжаться.
Алла
Да! И еще! Уважаемая госпожа Гриневич! Вы в курсе, что для того, чтобы попасть на работу в школу завгороно требует взятку в размере (областной центр) 4 тыс. дол. Без его санкций ни один директор педагога на работу не возьмет. Все через гороно, то есть, через карман. У нас в городе именно так. Хорошие, желающие работать учителя, стоят на бирже труда или занимаются репетиторством (надо же как-то жить), те же, у кого есть 4 тыс, идут калечить. Потому и результаты ЗНО такие печальные, особенно по английскому языку.
Алла
Мой сын учился в школе, в которой я работаю. Мне пришлось в свое время нанимать репетиторов на химии и биологии (для сдачи ЗНО), потому что мои коллеги что угодно делают на уроках: проверяют тетради, переписываются смс, красят ногти, но только не преподают. Переводить его в другую школу не было смысла, потому что система везде одинакова.
Алла
Я давно работаю в школе, вырастила ни одно поколение детей и вот, что могу сказать: к сожалению, многие мои коллеги яростно не хотят работать. То есть, ходить на работу они хотят, получать зарплату и презенты - тоже, а вот выкладываться на уроках - ни за что. Таких в моей школе процентов 60. И это не только старые кадры, они-то как раз еще и работают... Приходит такой учитель на урок, говорит: "Параграф такой-то на самостоятельное изучение". И дети 40 минут сидят и "самостоятельно" "втыкают" в телефоны и планшеты. Я знаю, о чем говорю... Это повсеместная практика. НЕТ ЖЕЛАНИЯ РАБОТАТЬ! это главная причина того, что наши дети выходят из школы практически стерильными. И никакая Гриневич с этим ничего не сделает. С этим вообще ничего нельзя поделать, потому что уволить сразу за профнепригодность половину учителей невозможно. А они реально профнепригодны. Мой сын учился в школе, в которой я работаю. Мне пришлось в свое время нанимать репетиторов на химии и биологии (для сдачи ЗНО), потому что мои...
гостья
Учителям реформа, повышение зарплаты... А детей учить как не хотели, так и не хотят. Мебель в школу-родители, ремонт в школах-родители, знания втолковывают тоже родители! Так как при недопонимании предмета дополнительное разжевывание у них воспринимается как репетиторство! За 4 года по-английскому дети не научились даже читать! Зажрались уже!
123
Для гостья: По поводу ремонта и мебели спросите у РОНО. А учитель опытный учит, а молодые набирают побольше нагрузки и не напрягаются. А зарплата у тех и других зависит только от нагрузки, а не от порядочности учителя.
Комментировать
Олена, мама абітурієнтао
Я не знаю, що треба зробити, але багато вчителів, наголошую саме багато!!! нічого самі не хочуть змінювати. І відносяться до своєї роботи аби як, урок відсиділи - галочку поставили. У молодшій школі для оцінки 10 по природознавству нам потрібно було ретельно вивчити матеріал, зуміти відповісти на всі питання та ще й творча робота через урок. А в 5 класі моїй доньці для оцінки 10 достатньо було переглятути параграф. І на всі мої зауваження одна відповідь: мама для цієї вчительки цього досить, вона взагалі вчителем не хотіла бути. Я не вірю, що матеріал у 5 класі легше, ніж у початковій школі. І не вірю, що цей вчитель буде змінюватись. І в наступному році вона буде викладати біологію, а моя донька мріє стати лікарем.... Ось і думаю, що дитину треба перевести до іншої школи, але куди? Де знайти школу, в якій всі вчителі ВЧАТЬ дітей, а не відсижують свої часи. Молоді вчителі (їх троє), що прийшли після інституту це повне розчарування: в ним нема досвіду і відсутнє БАЖАННЯ навчати. Маленький приклад: в усіх школах на...
Вчитель
Шановна Лілія Михайлівно!!! Під час вступної компанії ви врахували досягнення МАН, олімпіад, а чому діти "медалісти", які підтвердили ці медалі і користувались за часів СРСР певними привілеями ( здавали 1 екзамен) залишились осторонь насьогодні? Ці діти, які не тільки вчили три предмети, а більше двадцяти та відмінно їх опанували, не отримали нічого, окрім шматка "металу " на стрічц і(приїздили освітяни з Фінляндії - жахались від кількості навчальних дисциплін у школі) Що їм робити з цім трофеєм, за який у школі їм прийшлось заплатити власним здоров’ям і нервами. Постійне цькування медалістів з боку вчителів і адміністрації, безперервні вимоги в участі в олімпіадах, відмова від участі - приниження з боку адміністрації і вчителів школи. Що робити таким дітям ?????? Навіщо медалі в цьому разі?????? Ви можете дати нам відповідь???? З повагою, вчитель.
Петя
Для Вчитель: Правильно! Мало льгот! Давайте еще и медалистам льгот отсыпем. Кому еще? Про кого забыли?
Вчитель
Про "відмінників", а медалісти завжди користувались льготами. У вас медаль за навчання є Петя? Чи сертифікат із зно 103 б за кожен предмет?
Петя
Нет у меня золотой медали. У меня красный диплом 95-го года выпуска. И что? К чему этот вопрос? А вот из класса сына, вполне сильного класса, половина детей на бюджет не прошла. Из-за вот таких вот льготников. Когда по новой (дурацкой системе) на специальность выделяется всего ОДНО место. Которое достается льготнику со 128 баллами. Просто за то, что папа шахтер, или мама жила в селе, на которое ветер дул 30 лет назад из Чернобыля. А "простые" дети, со средним 190, пролетели мимо кассы. Вот это плохо (мягко выражаясь) и очень не справедливо. Сын-то на бюджет прошел, за одноклассников его обидно. Не справедливо это, понимаете? А Вам все больше льгот хочется. Т.е., по сути, Вы поддерживаете такую систему, желая не отмены льгот, а добавления новых.
Комментировать
Вчитель
Головна проблема - це бажання вчителів навчати дітей. Як показує досвід, ні підвищення заробітної платні, ні перепідготовка нічого не дають. Чому?????? Тому, що ....... !!!!! Як зробити, щоб не було "тому,що......". Це вже дійсно проблема!!!!! Окремо звернення до Міністра освіти і науки. Шановна Лілія Михайлівно!!! Під час вступної компанії ви врахували досягнення МАН, олімпіад, а чому діти "медалісти", які підтвердили ці медалі і користувались за часів СРСР певними привілеями ( здавали 1 екзамен) залишились осторонь насьогодні? Ці діти, які не тільки вчили три предмети, а більше двадцяти та відмінно їх опанували, не отримали нічого, окрім шматка "металу " на стрічц і(приїздили освітяни з Фінляндії - жахались від кількості навчальних дисциплін у школі) Що їм робити з цім трофеєм, за який у школі їм прийшлось заплатити власним здоров’ям і нервами. Постійне цькування медалістів з боку вчителів і адміністрації, безперервні вимоги в участі в олімпіадах, відмова від участі - приниження з боку...
Наташа Анатольевна
Английский,немецкий, французский....ммм...научились хотя бы для начала, грамотно писати на рідній мові, коли висловлюють свої власні думки.
Наталія
Реформа освіти. Фінська модель освіти. Перепідготовка вчителів ......... Яка реформа, коли ми маємо в класі тільки крейду і дошку!!!!!!!!
qqqq
Для Наталія: А інше все ... забота учителя
Комментировать