Напрямки роботи школи за програмою "Молодь за здоров'я"

Робота з виховання здорового способу життя полягає у формуванні здорової, морально-стійкої свідомої молодої людини, готової до випробувань життя, здатної справлятися з проблемами без шкідливих звичок, усвідомлено налаштованої на здорове майбутнє, реалізацію своєї особистості

Виховна робота з формування здорового способу життя проводиться в школі № 33 протягом 10 років. В її основу покладено єдність фізичного, духовного, психічного та інтелектуального розвитку особистості, формування цілісного сприйняття світу і людини в гармонії з навколишнім середовищем і з собою.

Одним із пріоритетних принципів організації навчально-виховного процесу є забезпечення здорового способу життя шляхом профілактики шкідливих звичок серед школярів, створення такого середовища, яке б сприяло зміцненню здоров'я учнів, вихованню в них стійких навичок здорового способу життя. Комплексний підхід до зміцнення духовного, фізичного, психічного здоров'я учасників навчально-виховного процесу в школі потребує структурних змін, упровадження новітніх ідей і методів у всьому шкільному процесі, що охоплює всі прошарки шкільного життя.

Наша школа була одною з перших, в якій була впроваджена програма з курсу «Валеологія». «Хрещеним батьком» цього напряму став головний лікар Київського міського центру здоров'я В. С. Лозинський, який першим надав консультації та допоміг скоординувати напрями роботи.

У школі створений осередок волонтерів, які працюють за програмою «Рівний - рівному»: ведуть роботу з підлітками-однолітками й учнями молодших класів, зорієнтовану на здоровий спосіб життя без шкідливих звичок, виховання культури здоров'я. За допомогою партнерських організацій, фахівців і волонтерів-валеологів у школі проводяться лекції, бесіди, «круглі столи», наукові конференції, тренінги, ігри, покази відеоматеріалів, театралізованих мініатюр, вистав, присвячених негативному ставленню до куріння, алкоголю, наркоманії, токсикоманії, СНІДу та хвороб, що передаються статевим шляхом, позитивному ставленню до планування міцної гармонійної сім'ї, гартування життєздатності, духовної і моральної чистоти, екологічної культури.

Навесні, 7 квітня, проводиться традиційне шкільне Свято здоров'я.

Кожного року проводиться День раціонального харчування, де кожний клас представляє свої страви з дарів природи, ділиться секретами приготування і знанням цілющих властивостей цих страв.

Кожний семестр закінчується «Великою грою»: волонтери-валеологи організовують різні «станції», на яких команди класів мають продемонструвати знання складових здорового способу життя, профілактики шкідливих звичок, виходу з небезпечних ситуацій, першої медичної допомоги, правил природокористування.

У школі постійно проводиться спортивно-оздоровча робота: змагання на витривалість, фізичну міць, кмітливість, загартованість не тільки серед дітей, а й серед їх батьків - популярними є змагання «Тато, мама, я - спортивна сім'я». Школа неодноразово брала участь у районних і міських акціях, «Молодь за здоров'я», у змаганнях «Юний медик», є членом Всесвітньої дитячої організації здоров'я. У школі працює осередок Всеукраїнської організації «Екологічна ліга» - «Екологічна Варта», який координує шкільну природоохоронну роботу.

Учні нашої школи - валеологи, екологи, проводять науково-дослідницьку роботу з профілактичної медицини, валелогії, екології, захищають свої роботи на екологічних олімпіадах, конкурсах наукових робіт Малої академії наук та отримують призові місця, нагороди, дипломи.

Співробітництво, співпраця, співтворчість учителя та учня, взаємопроникнення в духовний світ одне одного забезпечують розвиток інтелекту учня, умови для самопізнання. Така культура спілкування забезпечує психічне здоров'я як учня, так і вчителя.

Закладенню наукової бази за напрямами здорового способу життя сприяє співпраця з організаціями:

- Київський міський центр здоров'я;

- Київська міська організація Українського товариства тверезості та здоров'я (школа є колективним членом цієї організації);

- Громадський інститут екології людини;

- Благодійна організація «Вибери життя»;

- Міжрегіональна громадська організація «Фундація моральної та духовної освіти», програма «Замислимось про майбутнє»;

- Міський та районний центри соціальних служб для молоді;

- Київський палац дітей та юнацтва.

Складовими системи є робота з учнями, батьками та педагогами.

Робота з учнями

Єдність загальнолюдського і національного формує високу духовну культуру учня: народні традиції, обряди, сімейні традиції, мистецтво, гуманізація освіти в цілому дають змогу звернутися до надбань світової культури, збагатити навчальні предмети ідеями людяності, милосердя, толерантності; створення здорового дитячого колективу та формування особистої відповідальності за власне здоров'я. У результаті ми ставимо завдання досягти вироблення стійких навичок здорового способу життя та підготувати учнів-волонтерів для пропаганди здорового способу життя.

Сьогодні в школі є традиційними:

- місячник спортивно-оздоровчої роботи в школі;

- програма «Рівний - рівному», де працюють учні-волонтери;

- лекторська група;

- екскурсійна група;

- агітаційна група «Ми - за здоровий спосіб життя»;

- театральна група - спектаклі «Розкажи цю сумну історію всім», «Пригоди Неумивайка»;

- ляльковий театр для молодших класів, де учні старших класів самі є сценаристами, режисерами й виконавцями п'єс на дану тематику;

- соціологічна група - анкетування, інтерв'ю, випуск газети;

- хореографічна група - заняття з хореографії в початковій школі, маємо хореографічну групу «Кияночка» в 6, 7, 8, 10-му класах;

- група здоров'я та спорту - проводить спеціальні заняття з учнями групи ризику, заняття на дошках Євмінова, які допомагають учням зберігати поставу, покращують стан хребта;

- спортивна гімнастика по всій школі перед 3-м і 4-м уроками; проведення рухливих ігор на перервах і в групах подовженого дня.

Значна увага приділяється статевому вихованню учнів, культурі статевих стосунків, свідомому ставленню до планування сім'ї, запобіганню хвороб, що передаються статевим шляхом.

Робота з батьківською громадськістю

Засідання батьківської ради, загальношкільні батьківські збори, класні батьківські збори постійно розглядають питання раціонального харчування дітей, здорового мікроклімату в родині, оздоровлення дітей на канікулах, стан захворюваності учнів у школі, профілактики вірусних захворювань; організуємо зустрічі з науковцями, фахівцями з профілактики наркоманії, тютюнокуріння тощо.

Неодноразово за допомогою Інституту екології людини (М. В. Курик) проводилась діагностика здоров'я учнів школи. Виявлялися діти з низьким рівнем здоров'я, і батьки отримували рекомендації щодо оздоровлення дітей.

Робота з учительським колективом

Створення здорового мікроклімату в колективі та відносин батьки - вчителі-діти на засадах взаємоповаги та взаєморозуміння вирішується через навчальну роботу (предмети державного компонента), виховну роботу, цільові творчі програми: «Я і моє здоров'я», «Я і природа», «Мій життєвий вибір», «Допоможи собі сам», «Режим праці та відпочинку», «Рух - це життя», «Щоби праця була в радість», «Чистота моїх помислів», «Умій захистити себе» тощо.

Профілактика шкідливих звичок в учнівському середовищі здійснюється класними керівниками за цільовою програмою «Діалог».

Проведено педагогічні ради, методичні семінари класних керівників «Мистецтво життєтворчості особистості», «Роль ароматерапії в психічному розвитку учня», «Здоровий спосіб життя - це необхідність».

На досвіді роботи школи проведено семінар для вчителів району, які викладають ОБЖ, «Інтерактивні методи викладання основ безпеки життєдіяльності».

Автор В. Бабенко

Освіта.ua
15.12.2006

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев