Собратья венгерского городка и прикарпатского села

Как Космачская школа Ивано-Франковской области сотрудничает с Оркенской школой Венгерской Республики (укр.)

Собратья венгерского городка и прикарпатского села

Курс України на плідну й довготривалу співпрацю з багатьма країнами, її інтеграція в європейський освітній простір, міжнародний обмін інформацією в різних галузях знань, реальна можливість навчання, проходження практики, стажування та робота в зарубіжних країнах спонукають до реалізації принципу соціокультурного спрямування навчально-виховного процесу. Найкращим способом досягнення цього є налагодження міжнародного співробітництва між школами різних держав.

Космацька загальноосвітня школа Богородчанської районної ради Івано-Франківської області співпрацює з Оркенською школою Угорської Республіки. Усім відомо, що наша область є активним учасником міжнародного проекту «Карпатський Єврорегіон». Однак навчальний заклад, з яким ми налагодили зв’язки, – Оркенська школа Угорської Республіки, – знаходиться в рівнинній частині Угорщини, тому ми нашу співпрацю побудували на двосторонній угоді, яка була підписана в листопаді 2008 року. Дві сторони висловили бажання співпрацювати у сферах культурного життя, освіти, спорту, вивчення традицій, звичаїв та обрядів, взаємного вивчення української та угорської мов і кращого засвоєння англійської мови через спілкування.

Основною метою є налагодження взаємозв’язків між школами, особистих дружніх зв’язків між учнями с. Космач і м. Оркень, їх співпраці у вищевказаних напрямах. Керівники двох населених пунктів домовились про обмін дитячих делегацій від шкіл у попередньо узгоджений час, що є запорукою налагодження дружніх відносин між жителями Космача й Оркень.

     

У рамках договору вже відбулось кілька обмінних поїздок. Спочатку у 2008 році в Космач приїжджала офіційна делегація, очолювана мером Оркені Іштваном Ковачем. У 2009 році в Угорщину поїхали космачачи – тодішній сільський голова Дмитро Луцак, директор школи Марія Ломака й подружжя підприємців Климбусів. Під час ще одної поїздки Дмитро Луцак став учасником величного дійства: в Оркені відкривали площу на честь міст інших держав Європи, які є його побратимами. І тепер на цій площі поруч із прапорами Польщі, Німеччини, Словаччини, Хорватії, Румунії тріпоче на вітрі й український прапор, а на постаменті встановлено герб села Космач, чим засвідчено й закріплено побратимство Космача та Оркеня.

Але найкращими посланцями миру та дружби завжди були і є діти. Тому влітку 2009 року Космач приймав гостей з Оркені – 17 учнів і 8 наставників, а в червні 2010 року зустрічали угорську делегацію в кількості 40 осіб.

Наші гості побували в Саджавському музеї етнографії та побуту й у Глибокому, у музеї церкви. Відвідали Манявський скит. Справді казковим світом здалась Луквиця з її парапланами і човником на озерці у пластовому таборі. Безсумнівно, пам’ятними стали поїздки в Івано-Франківськ, у Яремче, на Буковель. А ще був басейн у Дзвинячі, вечірня ватра на космацьких горах, щовечора – дискотеки, на яких місцеві школярі у вишиванках навчали своїх нових друзів танцювати коломийку. Щемливо було слухати вірш Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати», який виконав угорський школяр Домінік Пінтер українською мовою. Відбулися зустрічі з дітьми Богородчанського району, які приїхали на відпочинок у пластунський табір «Скобині крила» у Саджаві. Українські та угорські школярі брали участь у змаганнях з різних видів спорту. Також відвідали державну резиденцію «Синьогора» в Гуті та покаталися на підйомнику, з якого відкривається чудовий краєвид Карпатських гір і полонин.

У серпні 2009 року та липні 2011 року делегація космацьких школярів і вчителів побувала в Угорщині.

Відчувались турбота й піклування, велика увага до кожного з гостей, якими опікувався особисто бургомістр. Під час офіційної частини зустрічі він привітав усіх в єдиній сім’ї європейських держав, зазначивши, що Космач, виступаючи своєрідним «піонером» українсько-угорського побратимства, є маленькою частинкою великої Європи, адже Україна – це європейська держава. «Чим більше подружаться наші діти, тим міцнішою буде дружба між нашими народами», - зазначив мер Оркені пан Ковач.

Особливо нас вразило те, що Оркенська школярка, восьмикласниця Нодь Ніколет чистою українською мовою висловила слова привітання. Приємним сюрпризом стала і 2-годинна концертна програма, на завершення якої українські дівчатка разом зі школярами Оркені виконали угорську народну пісню, злившись в єдиному хорі.

Кожний день приносив космачанам нові неповторні враження. Знайомилися з містечком та його жителями, організовували спортивні ігри, турніри з футболу та волейболу, розважались на дискотеках, а потім повертались у сім’ї, де чекали на надзвичайно смачні страви угорської кухні.

Місця Угорщини, в яких довелось побувати, вразили своєю чистотою, красою, багатою архітектурою, суворими костелами.

А що вже казати про Будапешт! Це місто є однією із п’яти найкращих столиць Європи. Делегація приїхала в Будапешт якраз у час святкування Дня Конституції, а тому він виглядав особливо урочистим. Найбільше угорці пишаються будинком Парламенту, який посідає друге місце у світі за красою та багатством споруди. І дуже було зворушливо, що директор школи Ілона Барток доклала чимало зусиль, щоб українці змогли потрапити всередину споруди і пересвідчитись в її унікальності. Базиліка Святого Іштвана, площа королів, королівські купальні, фортеця й башта рибаків, Національна галерея, церква Святого Матяша і церква Пресвятої Богородиці, Білий міст, Національний театр, Палац мистецтв, оглядовий фунікулер, Вишеград, Естергом, Кечкемет – це короткий перелік місць, які відвідали космачани і які справили неповторне враження.

Побували на півострові Тіхонь біля пам’ятника королю Андрашу І та королеві Анастасії, українській княгині.

Далі було озеро Балатон, американські гірки, бобслей, екстрим на канатних дорогах, лазання по скелях, грандіозні нічні феєрверки, видовище в небі: там відбувався чемпіонат світу з фігурного пілотування на спортивних літаках над Дунаєм.

Дуже щемливо було побачити в Будапешті пам’ятник великому Кобзареві. Поклавши квіти до пам’ятника, наша делегація під акомпанемент музичного керівника, заслуженого працівника культури України Миколи Гуменяка з особливим піднесенням виконала «Заповіт» і «Реве та стогне Дніпр широкий». Перехожі зупинялись і хоч не могли через незнання мови підспівати, проте слухали дуже уважно і щиро, задивляючись на українські національні строї.

У Будапешті ми відвідали Товариство української культури в Угорщині, а допомогла в цьому щира і доброзичлива космачанка Лілія Грекса. Товариство очолює істинна українка Ярослава Хортяні, яка свято шанує свою другу Батьківщину – Угорщину. Пані Ярослава заодно є головою Європейського конгресу й заступником голови Світового конгресу українців. За її сприяння у столиці Угорщини споруджено пам’ятник Тарасу Шевченку, а також два пам’ятні знаки, що нагадують про Голодомор в Україні. Товариство видає часопис «Громада», який щорічно організує конкурс на кращий дитячий допис українською мовою. Його переможці отримують путівки в український табір відпочинку на відомому угорському озері Балатон.

Неможливо не згадати про ще один важливий момент – свято міста Оркень, який носить назву День витязя. Це чудове спортивне та культурно-мистецьке видовище, участь в якому разом з представниками Словенії, Румунії, Хорватії, Німеччини взяли три українські делегації – космацька, а також з Берегівського та Перечинського районів Закарпатської області.

Такі побратимські стосунки, які склались у нас з Оркенем, дуже багато важать у побудові спільного європейського дому, в який прагне увійти Україна. Відрадно, що Космач, налагоджуючи ось такі місточки дружби, робить свій маленький внесок у цю важливу справу.

Поїздки української та угорської делегацій не були просто екскурсійними. Педагогів як з однієї, так і з іншої сторони, цікавила система освіти двох держав, те позитивне, що можна запозичити та впровадити у власну практику.

Що ж захопило українців в угорській системі освіти?

1. Сьогодні в нас багато ведеться мова про інклюзію – навчання дітей з особливими потребами. У цьому плані багато позитивного є в Угорщині. Такі діти навчаються у звичайній школі, але в окремих приміщеннях. З ними працює більша кількість педагогів, психологів.

Усі три напрями інклюзивного навчання (навчальна, соціальна, фізична інклюзія) гармонійно прослідковуються в роботі даної школи.

2. Космацьких учителів вразила добра матеріально-технічна база школи, особливо шкільної бібліотеки, комп’ютерного класу, спортзалу. Основні кошти для поповнення навчально-матеріальної бази – це кошти Євросоюзу. Школа виграє багато грандів.

3. У навчальному закладі організоване трьохразове харчування: сніданок, обід і на групі подовженого дня. Найбідніші харчуються за кошти держави, решта – за кошти батьків. У групі подовженого дня перебувають майже всі школярі.

Що ж доброго угорці побачили в українській системі освіти?

1. Угорських колег вразила система виховної роботи. У цьому їх наочно переконав рівень вихованості наших дітей, які проживали в угорських сім’ях. На належному рівні в нас здійснюється духовне виховання, уважають оркенські вчителі. А також значна роль сім’ї в навчально-виховному процесі. Угорці зауважили, що в нас тісний зв’язок між членами сім’ї, повага до старших, шанування традицій, любов до Батьківщини, до рідного народу, до свого коріння. Учителі Оркеня запозичували досвід роботи педагогічного колективу з батьками.

2. Угорські вчителі вказали на практичну спрямованість навчання в Україні: діти більш цілеспрямовані та працьовиті, багато читають.

3. Відзначили високий рівень української освіти, порівнявши наші підручники з угорськими. Зробили висновок, що українська школа дає досить глибокі базові знання.

Зосередження в Оркені зв’язків з містами-побратимами Польщі, Німеччини, Словаччини, Хорватії, Румунії дає можливість розширити наші зв’язки з цими державами Європейського Союзу. Довго чекати не довелось. У серпні 2011 року в Космач завітала угорсько-німецька делегація на чолі з міським головою міста Оркень Іштваном Ковачем і бургомістром німецького міста Верт (Баварія). Під час відвідин космацька громада налагодила дружні стосунки зі згаданим німецьким містом.

Поїздки стали можливими завдяки сприянню Богородчанської районної державної адміністрації та районної ради. Отже, міжнародна співпраця Космач–Оркень дає багато позитивного і вона буде поглиблюватись.

Г. Костишин, Космацька школа Богородчанського району Івано-Франківської обл., для Освіта.ua

Освіта.ua
24.01.2013

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев