«Вечір на святого Андрія» Богдан Лепкий (дуже стислий переказ)

Читати онлайн дуже стислий переказ фрагмента «Вечір на святого Андрія» з повісті Богдана Лепкого «Казка мого життя» 

«Вечір на святого Андрія» Богдан Лепкий (дуже стислий переказ)

Тема: різдвяні розваги молоді, віра в загадування, чистота народної моралі. 

Ідея: оспівування молодіжної романтики, чарів народних свят, обрядів і звичаїв.

На святого Андрія п’ятеро дівчат зібралися на вечорниці. Кухарка Марта напекла балабушок, і панночки ворожили – хто з них скоро вийде заміж. Пастух Федь мав привести у хату величезного пса Неро. І чию балабушку пес з’їсть першою, та дівчина й одружиться раніше за інших. 

Федь завів у хату Неро. Пес був такий страшний, що дівчата з вереском повискакували на стіл. Неро скинув балабушки з ослону на підлогу й проковтнув, що годі було вгадати, чия була першою. Ворожба не вдалася. Не вдалася ворожба й на виливання розтопленого воску з пательні та калатання ложками по паркану. Найкраще вдалося з «ціжемками» – з п'ятьма черевиками панночок. Черевички укладали від печі до порога, а потім переставляли так, що врешті один опинився за порогом. Пощастило Адзі, і дівчата кинулися обіймати її. 

Марта принесла чай і свіжі, рум’яні пампушки. А тітка Олеся сказала, що є ще один спосіб ворожіння й розповіла бувальщину, що сталася з її сусідкою Олею. Опівночі на Андрія вона засвітила свічки, стала перед дзеркалом й почала чекати. Побачила в ньому гарного парубка в гранатовім сурдуті. Узяла ножиці, відрізала шматочок сукна з його одягу і заховала до своєї касети. 

Через рік ввечері на Андрія у двері постукали, і в хату увійшли священник і парубок, у якому Оля упізнала красеня, якого бачила у дзеркалі. Скоро вони побралися й зажили щасливо. От тільки дітей їм Бог не давав. 

Одного разу Оля перебирала вміст касети, згадуючи дівочі літа. Тут зайшов її чоловік і побачив шматочок сукна зі свого одягу. Оля мусила признатися, як він у неї опинився. Відтоді поміж ними наче стіна виросла, бо побралися не по-Божому, а в нечесний спосіб. «Тому-то я кажу, що така ворожба – це гріх. І най Бог боронить, щоби з вас котра важилася на таке діло», – так закінчила свою розповідь тітка Олеся. 

Словничок

  • Балабушки – невеличкі круглі українські булки з кислого тіста.
  • Ослін – коротка переносна кімнатна лава для сидіння.
  • Сурдут – сюртук.
  • Касета – коробка для зберігання чогось.

Підготувала Тетяна Дудіна. Копіювання заборонено.

Освіта.ua
15.11.2022