«Таємне товариство боягузів» Леся Воронина (дуже стислий переказ)

Читати онлайн дуже стислий переказ повісті Лесі Ворониної «Таємне товариство боягузів»

«Таємне товариство боягузів» Леся Воронина (дуже стислий переказ)

Про повість «Таємне Товариство Боягузів»

2012 року книга «Таємне Товариство Боягузів» Лесі Вороніної здобула премію «Дитяча книга року BBC». Продовженням цієї пригодницької науково-фантастичної повісті є книга «Пастка для синьоморда, або Таємне Товариство Брехунів»

Сама Леся Вороніна так описувала ідею повісті та її продовження: «Я напевно б замислилась над тим, що найстрашніший ворог, коли ти можеш з нього посміятись, він уже не може тебе залякати. Може побити, може завдати кривди, але він тебе не принизить і не змусить підкоритись. Мені хотілося, щоб дитина, крім того, що їй буде цікаво і весело, крім того, що це буде динамічний сюжет, який не дасть їй відкинути книжку, захотіла дізнатись, що буде далі. А ще мені хотілось, щоб вона замислилася над тим, що людина, яка не поважає себе, не поважає інших і дозволяє себе принижувати – не може бути щасливою»

Тема: небезпечні пригоди та випробування, які навчили героя повісті долати свій страх й приймати правильні рішення, від яких залежить доля рідних і людства. 

Ідея: родина – це одна з найбільших цінностей у житті людини, а людина, яка перемогла свій страх, може подолати найсильніших ворогів.

Персонажі повісті: 

 • Клим Джура – головний герой твору. Від його імені ведеться розповідь. «… він (Сашко) дражнив мене Поганським Паганіні ще відтоді, як уперше побачив зі скрипкою. Хоча справжнє моє ім’я Клим Джура»; «Дивно, звідки вони знають, що я люблю томатний сік і бутерброди з лікарською ковбасою?»; «Головне, що раптом я помітив – противний липкий страх, який переслідував мене ось уже кілька місяців відтоді, як мене відлуплював Кактус, кудись зник. Замість цього мене охопила цікавість і бажання приєднатися до Зайця й Жука – так я подумки прозвав своїх нових знайомих.»; «В цю мить мені страшенно хотілося похвалитися перед хлопцями, які бачили, як хвилину тому я перелякався й хотів тікати додому. Я зверхньо посміхнувся і сказав: – Тю, а нащо мені той план! Я знаю цей банк, як власну кишеню!»; «Я згодився допомогти цим дивним хлопцям лише через те, що одного дня дав ідіотську клятву вступити до ТТБ»; «Усе, чого я боявся досі, тепер здавалося мені дитячими забавками»; «Марно було чекати на допомогу. Тож я почав діяти швидко й рішуче. Напруживши всі м’язи, я почав звиватись, як вуж, і сантиметр за сантиметром рухатися в бік паркану, що оточував цей фальшивий будівельний майданчик. Нарешті я виповз за межі випаленого кола порепаної землі, де продовжував хропти синьопикий»; «За останні дні я звик до несподіванок, але те, що моя лагідна й завжди усміхнена бабуся якимось чином пов’язана з Таємним Товариством Боягузів, не вкладалося у мене в голові»; «Климчику, ти маєш віддати їм наказ забиратися геть із нашої планети й назавжди забути до неї дорогу. Адже тільки ти розумієш мову блакитних жаб і можеш з ними спілкуватися»;
 • Хлопці: Жук і Заєць з Таємного Товариства Боягузів – друзі Клима.
 • Заєць: «Кругловидий, зі смішними, довгими, мов у зайця, передніми зубами». Жук: «чорнявий, із чорними як смола очима й густими насупленими бровами». «…до кімнати ввійшли… Жук і Заєць. Однак тепер вони були вдягнені не як блазні – у чудернацькі ковпаки з дзвіночками й розшиті срібними зірками плащі. Ні, переді мною стояли справжнісінькі мешканці пустелі – бедуїни. На головах в обох були намотані високі тюрбани, а вбрані вони були в довгі, до п'ят, сорочки»;
 • Соломія – бабуся Клима, мати його батька, прибиральниця в банку, учений-винахідник та засновник Таємного Товариства Боягузів (ТТБ). «Соломія – ім'я моєї лагідної й завжди заклопотаної хатніми справами бабусі; Щоправда, її так майже ніхто не називає. Удома й на роботі вона просто бабуся Соля»; «Вона лагідна й добра. Вона вишиває рушники й серветки, наспівуючи сумну пісню про коня з сивою гривонькою. Я її дуже люблю.»; «Пані Соломія – видатний учений. Це вона винайшла протиотруту від вірусу страху»; «…пані Соломія, як її називають учні й прихильники, змогла поєднати чудодійні сили наших пращурів із найсучаснішими науковими здобутками. І замаскувала свій універсальний прилад у старому “Запорожці”»; «…бабуся найчастіше співає пісню про коня із сивою гривонькою, а ще дуже любить мугикати собі під ніс пісню групи "Бітлз" "Yellow submarine"». «За останні дні я звик до несподіванок, але те, що моя лагідна й завжди усміхнена бабуся якимось чином пов’язана з Таємним Товариством Боягузів, не вкладалося у мене в голові»; «Моя бабуся готує найсмачніші в світі пиріжки, а ще понад усе вона любить квіти. Здається, варто їй просто торкнутися до якоїсь рослини, як та оживає, бруньки на її гілках розвиваються, і вона починає цвісти»;
 • Батьки Клима – археологи, розшифровують таємничі знаки на пірамідах у Єгипті. «…засмага на їхніх обличчях була така густа, що вони стали схожими на кочівників пустелі – берберів»; «Батько знав, що я можу прийти на допомогу, і мені нічого не доведеться йому пояснювати. Я почав розуміти – вся наша родина пов’язана з Таємним Товариством боягузів, ось тільки я довідався про це останнім»;
 • Синьоморди – агресивні й бридкі космічні прибульці, які хотіли поневолити людей нашої планети. «…У великому басейні, встеленому водоростями й лататтям, у зручних кріслах сиділи дивовижні створіння схожі на синіх велетенських жаб.»; «… огидна синя пика з довжелезним язиком, банькаті червоні очі, довгі лапи з перетинками і, головне, яскраво-блакитний колір шкіри цієї почвари говорили про те, що переді мною один із космічних прибульців». Синьоморди володіють мистецтвом передавати думки на відстані;
 • Сашко Смик – хуліган на прізвисько Кактус, якого боїться Клим. «…раніше Сашко був невеличкий і худий, волосся в нього стирчало на всі боки, як колючки в кактуса, – через це його так і прозвали. А тепер він став схожий на гібрид жирафи з орангутангом. Тобто виріс одразу на дві голови й накачав м'язи, як у Шварценеггера!»; «Він завжди понад усе любив гроші та владу. А після літніх канікул він не вилазив із салону ігрових автоматів – програвав щодня купу грошей, а наступного дня знову грав»;
 • ТТБ – Таємне Товариство Боягузів. Організація для порятунку планети від прибульців та вірусу страху;
 • Механічний голос – голос комп'ютера, який зустрів Клима з ТТБ і роз'яснив деталі боротьби ТТБ з прибульцями.

Розповідь ведеться від імені школяра Клима Джури. 

Він живе з бабусею, бо батьки, – археологи, поїхали на розкопки руїн єгипетської піраміди. Клим боїться хулігана Сашка Смика на прізвисько «Кактус». Одного разу, злякавшись хулігана, Клим тікає, провалюється в люк і потрапляє до секретної лабораторії так званого ТТБ («Таємне Товариство Боягузів»). Виявляється, ТТБ давно знає, хто він, і хоче випробувати винайдений засіб від страху на Климі. 

Клим опиняється на невідомій вулиці, яка приводить до старого будинку із залізною брамою, де перебуває жінка, яку Клим бачив востаннє у секретній лабораторії. Вона весь час нагадує йому когось. Біля будинку Клим знайомиться з двома хлопцями: Жуком і Зайцем, які чекають його на підготовці до вечірньої операції: Клим повинен стояти рівно о дев'ятій години вечора біля банку, де працює прибиральницею його бабуся, і грати жалісливу пісню про байбачка, яку будуть співати Жук і Заєць. 

Клим починає підозрювати, що Таємне Товариство Боягузів – це банда грабіжників, які хочуть викрасти золоті зливки, але все-таки прибуває на площу. Коли цей новий член Таємного Товариства Боягузів виконує своє завдання, до банку, на подив Клима, під'їжджає мотоцикл з двома постатями, які нагадують Климу батьків, які перебувають зараз у пустелі Єгипту. Несподівано вчиняється вереск, бо пограбували чоловіка. Трійко друзів тікають з місця злочину. Клим думає, що він став учасником пограбування. 

Герої потрапляють до банку. Жук відкриває прохід через стіну, який приводить до місця, де сидять бридкі сині жаби. Насправді це космічні прибульці, які захопили вже половину світу, а банк – головна їхня база, де вирощують мутантів-перевертнів і посилають на таємні завдання. Окупанти вміють проникати в людську свідомість і заражають людство найстрашнішим вірусом – вірусом страху. Таємне Товариство Боягузів бореться з цим і шукає протиотруту. Клим вражений почутим, але задумується, як побороти прибульців. Він дізнається, що найперше вірус вражає хоробрих. А ті, хто звик боятися все життя, мають свої засоби подолання страху.

Наступного ранку Клим знов бачить Кактуса. Цього разу він його не боїться і перемагає у бійці. По дорозі до школи хлопець натрапляє на прибульця на будівельному майданчику. Але його рятує муха, яка на синьомордих діє як снодійне, і Клим тікає. 

Хлопець ніяк не може зв'язатися з Жуком і Зайцем. Але зненацька йому на допомогу прилітає велетенський метелик із посланням від бабусі – чимдуж повернутися додому. Клим поспішає до своєї квартири, проте бабусі там немає. Раптом лунає її голос, повідомляючи, де знайти ключ від автомобіля «Запорожець», який допоможе йому в боротьбі з синьомордами. У дворі будинку хлопець знаходить старенький на вигляд автомобіль і сідає за кермо. Аж тут у бік дому їде екскаватор, яким керує той самий «синьомордий», що хотів захопити Клима. «Запорожець», показуючи фантастичні властивості, перевертає екскаватор із прибульцем. 

Механічний голос, той самий, що керував «Запорожцем» і зустрів Клима з ТТБ, говорить, що це ватажок окупантів, і розказує всі факти захоплення планети синіми жабами з космосу. У пустелю, де Климові батьки досліджують піраміду, рівно о третій годині ночі прибуває десант хижаків. І ТТБ, і протиотруту від вірусу страху, яким заражено багато мешканців Землі, і автомобіль «Запорожець» придумала пані Соломія – бабуся Клима. «Синьомордам» вдалося вистежити й захопити її. 

Клим хоче визволити бабусю. Він опиняється посеред її сільської садиби. До нього прилітає жовтий метелик і знову передає записку від бабусі з новими інструкціями: «Третій помідорний кущ ліворуч від паркану». Клим знаходить той кущ і зриває з нього великий помідор. Кущ відразу від'їжджає, і перед хлопцем відкривається металева порожнина, схожа на дитячу гірку. Хлопець з'їжджає вниз по ній до схованки. Роздивляється. На стіні висить сімейна фотографія жінки із секретної лабораторії ТТБ. Та сама, яка весь час нагадувала йому когось. хлопцеві. Клим здогадується, що це фото його бабусі в молодості. 

У кутку схованки стоїть прилад, схожий на комп'ютер. Під приладом лежала «секретна» скринька, але спроби відчинити її були марними. Клим у відчаї думає, що не зможе врятувати бабусю. Машинально поклавши руку на скриньку, він, сам того не очікуючи, вмикає комп'ютер. На екрані з’являється жінка, яка називає Клима онуком. 

Це була тридцятирічна пані Соломія з минулого. Вона сконструювала машину, за допомогою якої можна літати в часі й просторі й перемістилась на 30 років уперед, аби подивитись, як складається доля її нащадків. За допомогою відеозв'язку Соломія передає Климу наступну інструкцію – перенестися в Єгипет до піраміди, куди прибудуть з космосу основні сили загарбників. Виявляється, що «Запорожець» насправді є машиною часу, яка й перенесе Клима в час, коли нападу синьомордів ще можна завадити. 

Коли хлопець переноситься у потрібне місце, у потрібний час, він зустрічається з батьками. Обговорюючи боротьбу з жабами, Клим згадує мух, яких полюбляють їсти «синьоморди», і що ці комахи впливають на них, як снодійне. 

Хлопець з батьками прибуває до лабораторії, де зустрічає Жука і Зайця. Вони були відправлені туди Соломією перед тим, як її викрали. Дослідивши старовинний папірус, Клим відшукує сховану дримбу. Звуки цього старовинного музичного інструменту приваблюють мух та інших комах. Тато починає на ньому грати. Жаби не можуть протистояти спокусі, беруться ловити комах, їдять їх і засинають. Серед поснулих синьомордих Клим знаходить їх ватажка і проникає в його думки. Хлопець дізнається, що жаби планують поневолити всіх людей на планеті, наславши на них вірус страху. Тоді люди будуть їхніми рабами на мушиних фермах. 

Батьки Клима запускають машину часу, аби перенестися у вчора і запобігти викраденню бабусі. Прибувши на те місце, де це сталося, Клим помічає Кактуса в компанії дивних людей у плащах і капелюхах. Це були перевдягнені «синьоморди». Хлопець здогадується – жаби підкупили хулігана і йдуть до свого командного центру. Пробратися туди не може жодна людина, оскільки для відімкнення сигналізації потрібен відбиток жаб'ячої лапи. 

Жук і Заєць зламують сигналізацію і потрапляють всередину центру. Клим знаходить там бабусю. Вона передає йому торбинку з насінням, яке слід розвіяти над пірамідами. А ще вона застерігає, що часоліт необхідно повернути на місце, бо зміна майбутнього матиме непередбачувані наслідки. 

Скориставшись «Запорожцем», Клим з батьками розвіює насіння. Воно швидко проростає квітами, які вкривають всю пустелю. Батько пояснює, що пилок квітів зробить жаб слухняними, і саме тоді їм слід наказати назавжди забратися з нашої планети. Це може зробити тільки Клим, адже він розуміє жаб’ячу мову і вміє подумки нею розмовляти. Клим віддає жабам наказ повернутися на свої кораблі й назавжди покинути Землю. «Синьоморди» слухняно виконали цей наказ, і герої повісті повернулися додому. 

Вдома зі смачними пиріжками на них чекала бабуся. Вона розповіла, як за минулі роки виростила особливий сорт квітів, здатний лікувати людей від страху, а жаб від жорстокості. Жук і Заєць сказали, що мають намір стати цирковими акробатами. А Таємне Товариство Боягузів на цьому не припинило своєї роботи, адже боягуз, який подолав свій страх – найсильніша людина в світі, і може навчити цього інших. 

Клим зайшов на кухню і побачив, що біля горщиків з бабусиними калачиками сиділи дві блакитні ротаті ропухи й лупали червоними банькатими очима. Щоправда, за розміром вони були разів у двадцять менші від синьомордів. Бабуся пояснила, що зменшила, тих синьомордів, що її викрали, і тепер вони ловлять мух у їхній квартирі. 

Цитати з твору:

 • «Ніколи не можна впадати у відчай».
 • «Адже боягуз, котрий переміг свій страх, – найсильніша людина у світі. Запам’ятай це!»
 • «Особливо небезпечний вірус, що його розносять ці паразити, – вірус страху».
 • «… ті, хто звик боятися все життя, мають свої засоби подолання страху».

Підготувала Тетяна Дудіна. Копіювання заборонено.

Освіта.ua
14.11.2022