«Легенда про вічне життя» Іван Франко (дуже стислий переказ)

Читати онлайн дуже стислий переказ філософської поезії Івана Франка «Легенда про вічне життя»

«Легенда про вічне життя» Іван Франко (дуже стислий переказ)

Тема: сенс буття людини – прагнення щастя; непідкупність щирої, вірної любові; трагізм існування людини у світі облуди та фальші.

Ідея: життя – це борня: наснагу та силу для боротьби дає людині щастя взаємного щирого кохання.

Персонажі:

 • Побожний аскет.
 • Богиня.
 • Олександер Великий – цар.
 • Роксана – кохана царя Олександера.
 • Птолемей – генерал царя Олександера.
 • Куртизана – куртизанка при дворі царя.

Символічні образи:

 • Горіх – символ життя і родючості, традиційно пов'язаний з любов'ю, шлюбом і дітонародженням.
 • Вогонь – символ відновлення; з давніх-давен українці обожнювали вогонь як живу, очищувальну силу.

Дуже стислий переказ

У пустелі живе побожний аскет. Постами та молитвами він вірно служить Богині. Та схотіла віддячити йому за це. Уночі вона з’явилась перед ним і запитала, який дар від неї буде найціннішим. 

Аскет зажадав, щоб «старість і смерть оминули його». Богиня дала йому «золотистий горіх», за допомогою якого можна здійснити це бажання, але попередила, що перед тим як з’їсти «чудодійне зерно», треба, не спавши нічку, «очистити ум», а шкаралупу кинуть в огонь.

Коли Аскет готувався здійснити цю «великую річ», його раптом обсіли страшні сумніви. Навіщо йому безсмертя, коли «життя і трудне, і сумне», а «вертати у світ, де панує борба», він не хоче. Тож вирішив віддати дарунок Олександеру Великому – царю, який живе і діє «для добра міліонів» людей».

Цар Олександер «весь світ звоював», але почуває себе рабом Роксани – дівчини «предивної краси». Палке кохання перетворило його життя на пекло. У Роксани жорстокі бажання, яким він не може противитися, а «в її серці вороже ворушиться щось». Цар молитовно просить Богиню, щоб ця мука скінчилася, хоче знати, «чи богиня вона, чи змія?», хто панує в її серці?

З’являється Аскет, розповідає про дар Богині й віддає йому горіх безсмертя. Але цар не може уявити своє безкінечне життя без Роксани, яка «постаріє, зів’яне, мов квітка марна!», і без вагань віддає горіх своїй коханій.

Та у серці його Роксани живе «інший цар» – це генерал Птолемей. Вона сподівається, що горіх безсмертя приверне до неї серце коханого, якщо ж ні, то не варто жити. Роксана віддає дарунок Богині Птолемею, а сама потай вливає отруту у вино Олександера.

Цар занедужав. До нього приходить куртизана й приносить у дар чудодійний горіх, який дав їй Птолемей. Потерпаючи від жорстокого болю, Олександр вигукує:

«Вічно жить і любить! День за днем! День від дня
А життя – то борня! А любов – то брехня!

Вічно жить у борні! Биться в сітях брехні!
День за днем! День за днем! Без кінця! Ні, ох, ні!»

Він розуміє, що хоч «над світом я цар, та над серцем не цар» – він не в змозі примусити кохану вірно його любити. Чудодійний горіх може дати безсмертя, але не дасть вічного щастя – щастя щирого кохання.

А без щастя, без віри й любові внутрі

Вічно жить – се горіть вік у вік на кострі!

Олександер кидає горіх – дар Богині, у вогонь.

Прояснів його ум, серце збулось химер,
А в опівніч саму Олександер умер.

Історична довідка

Прототипами персонажів легенди є реальні історичні особи:

 • Олександр Македонський – дев'ятнадцятий цар давньої Македонії (356 до н. е. – 323 до н. е.), прозваний ще за життя Великим. Він вихованець видатного давньогрецького філософа Аристотеля, геніальний полководець, адміністратор і політик, засновник великої держави, що охоплювала Македонію, Грецію, Перську імперію та Єгипет. Раптово помер у Вавилоні. Одна з непідтверджених версій швидкоплинної ранньої смерті (32 роки) – отруєння.
 • Роксана – бактрійська княжна, полонянка і перша дружина Олександра Македонського. За свідченням давньогрецького письменника, історика і філософа-мораліста Плутарха, Роксана була «красивою і квітучою дівчиною, у яку він (Олександр Македонський) одного разу закохався», і стала «тією єдиною жінкою, яка підкорила його». Роксана супроводжувала свого чоловіка в його завойовницьких походах. Через місяць після його смерті народила сина, якого назвала на честь батька Олександром. Надалі її доля склалася трагічно. Разом з новонародженим вона опинилась у центрі політичних інтриг без захисту й заступництва з боку претендентів на царський престол. Коли хлопчику виповнилося 14 років, і матір, і сина отруїли.
 • Птолемей – друг Олександра Македонського з дитячих років, його вірний охоронець і хоробрий полководець. Після смерті Македонського став правителем Єгипту. 

Підготувала Тетяна Дудіна. Копіювання заборонено.

Освіта.ua
25.05.2022