Кримськотатарська вишивка

Кримськотатарська вишивка, як і весь кримськотатарський народ, пройшла складний шлях. Усе було на цій дорозі: злети і падіння, повне зникнення та раптове, дещо фантастичне повернення. Ця вишивка – унікальне явище світової культури. Своєю тематикою, символікою вона пов’язана з древньою історією Криму, з усіма цивілізаціями, що пройшли через цю землю: скіфською, і античною, і візантійською, і тюркською – і всі вони залишили слід в історії цього корінного народу.

Змалечку кримськотатарська дівчинка сідала за ткацький верстат. До весілля вона мала встигнути виткати та розцяцькувати вишивкою 200 метрів тканини, що входили в її посаг. Також вишивкою були прикрашені практично всі елементи одягу: сукні, нагрудники, фартухи, головні убори тощо. Проте якщо буковинські гаптувальниці найбільше оздоблювали урочисті предмети одягу, то от кримськотатарські використовували вишивку для ужиткових речей: амулетів, і кисетів, і чохлів. Кольори тут переважно ніжні: зеленувато-рожевий, жовтувато-блакитний, блідо-фіолетовий.

Сповнена лихоліть історія негативно вплинула на цей по-справжньому унікальний вид творчості, хоча зараз мужній народ робить усе, щоб зберегти мистецтво гаптування. Кримськотатарська вишивка продовжує йти складним шляхом, мистецтву ставлять нові й нові підніжки, проте йому вистачає сил підійматися знову й знову.

З журналу (176 слів)

РОЗДРУКУВАТИ

Диктанти створено Освіта.ua для використання у загальноосвітніх навчальних закладах України. Тексти відповідають порядку проведення ДПА учнів 9-х класів з української мови. Комерційне використання та розміщення на інших ресурсах заборонено.

Освіта.ua
12.02.2018

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Надежда Тихонович
Дать бы по голове и руки оторвать тому, кто писал этот текст! Не соблюдены правила пунктуации, что очень бесит и путает!