Марко Вовчок
Слави першої української письменниці, яка розкрила глибинне психологічне коріння кріпосництва й усякого рабства загалом, Марія Олександрівна Вілінська набула під псевдонімом Марко Вовчок. Народилася вона в маєтку Катерининське в родині армійського офіцера, була росіянкою за національністю.
Освіту й виховання Марія здобувала в місті Орлі, де мешкала в будинку своєї багатої тітоньки. Там вона познайомилася з Панасом Марковичем, засланим за участь у діяльності Кирило-Мефодіївського товариства. Згодом, у 1851 році, вони одружилися, і за лічені місяці майбутня письменниця досконало опанувала українську мову.
У 1857 році вийшли друком українською мовою «Народні оповідання» – і в Україні з’явився новий талановитий письменник. У цій добірці критиків і читачів вражало все: новизна тем і прийомів, чудова мова й співучий ритм прози, глибокий психологізм і майстерні деталі.
У житті Марії Вілінської є багато цікавих, часто по-справжньому таємничих фактів. Наприклад, Жуль Верн подарував їй на пам’ять ексклюзивне право перекладу своїх творів російською та українською мовами. А Пантелеймон Куліш писав про неї: «Наш Марко Вовчок, як бджола Божа, випив кращу росу із квітів нашої мови».
За книгою «Моя Батьківщина – Україна» (164 слова)
Диктанти створено Освіта.ua для використання у загальноосвітніх навчальних закладах України. Тексти відповідають порядку проведення ДПА учнів 9-х класів з української мови. Комерційне використання та розміщення на інших ресурсах заборонено.
Освіта.ua
12.02.2018