Как говорить с ребенком о безопасности общения онлайн?

Разговор о безопасности в интернете с ребенком не должен быть неудобным или похожим на лекцию

Как говорить с ребенком о безопасности общения онлайн?

С каждым годом дети все больше времени проводят в интернете. Новое исследование #stop_sexтинг подтвердило тенденцию роста онлайн-времени детей: например, учеников 6–8 классов (дети 11–14 лет) проводят в интернете 3 и более часов в день. Кроме того, дети выделяют следующие топ-5 категорий главных рисков онлайн: неприятные или оскорбительные сообщения, вопросы о местожительстве, предложение дружбы от незнакомца, предложение открыть неизвестную ссылку, просьба отправить фото или видео. Образовательный проект #stop_sexтинг предлагает рекомендации для взрослых относительно правил общения с детьми по теме безопасности в интернете.

7 лютого у світі відзначають Міжнародний день безпечного інтернету. Для того щоб кожний освітянин, учитель, мати або батько були обізнані про ризики для дітей в мережі, знали, як допомогти дитині та куди звернутися за консультацією, освітній проєкт #stop_sexтинг з 2020 року регулярно випускає уроки для дітей, методичні посібники та вебінари для дорослих. Освітній контент трансформується у книжки, мультики та VR-квести, розвиваються соцмережі та співпрацю з медіа з метою захисту дітей від сексуального насильства та експлуатації в цифровому середовищі, а також безпеки дітей офлайн під час війни.

Як поговорити з дитиною про безпеку в інтернеті?

Ніколи не пізно розпочати з дитиною розмову про безпеку в інтернеті, та краще це робити, щойно ви вирішили придбати смартфон для неї. До речі, на думку одних експертів, ідеальний вік дитини для цього – 12 років, а інших – 14 років. Але усі вони погоджуються, що поспішати з покупкою смартфона не варто, і що для комунікації з дитиною достатньо звичайного кнопочного мобільного телефону.

  • Легке спілкування

Розмова про безпеку в інтернеті з дитиною не має бути незручною або схожою на лекцію. Найкраще говорити про безпеку онлайн під час спільного проведення часу: під час їжі, за кермом автомобіля, у розмові перед сном.

Слухайте, що ваша дитина говорить. Давайте дитині час сформулювати свої думки, навіть якщо у вас є занепокоєння. Слухайте більше, ніж говоріть, щоб дитина бачила, що ви дійсно залучені. Ставте відкриті запитання, щоб спонукати до більш змістовних відповідей. Привітне та відкрите середовище допоможе вашій дитині комфортно спілкуватися з вами про своє повсякденне онлайн-життя.

  • Підготовка до розмови

Переконайтеся, що ви поінформовані. Ознайомтеся з додатками та платформами, які використовують діти, з поширеними проблемами безпеки в інтернеті, з якими вони можуть зіткнутися.

  • Складні теми – простими словами

Іноді як батьки, так і діти можуть уникати складніших тем, як-от порнографія, секстинг, онлайн-стосунки тощо. Однак такі розмови так само важливі, як і розмови про надмірний екранний час та кібербулінг. Вони відіграють ключову роль у тому, щоб допомогти дітям розпізнати ризик і шкоду в інтернеті.

  • Поговоріть про вплив онлайн-контенту

Деякий контент може викликати у молодих людей відчуття депресії, тривоги або невпевненості. Алгоритми, які пропагують самоушкодження, фейкові новини чи інший шкідливий вміст можуть впливати на те, як діти думають і відчувають навколишній світ. Важливо, щоб вони розуміли, куди звертатися, якщо їм потрібна підтримка, наприклад: дитина може поговорити з дорослим, якому довіряє, або зателефонувати на гарячу лінію 1545 (далі обрати 3).

  • Довірливі відносини - запорука успіху

Намагайтеся завжди підтримувати з дітьми довірливі стосунки. Тоді дитина просто і відкрито буде ділитися з вами інформацією про улюблених блогерів та ютуб-канали, розкаже вам, якщо якийсь незнайомець онлайн буде вимагати будь-що, звернеться за порадою щодо налаштування конфіденційності тощо.

Куди звертатися за допомогою щодо онлайн-ризиків для дітей?

1. Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в інтернеті 1545 (3).

Звернутися на лінію можна анонімно, цілодобово та безкоштовно.

2. Психологічна лінія підтримки на тему онлайн-ризиків https://stop-sexting.in.ua/.

Діти та батьки можуть напряму звернутися за допомогою на сайті – кнопка внизу головної сторінки, заповнити анкету та отримати психологічну підтримку спеціаліста #stop_sexтинг. Консультації є конфіденційними та безкоштовними.

3. Портал повідомлень про небажаний контент IWF.

На сайті #stop_sexтинг можна повідомити про матеріали, що зображують сексуальне насильство над дітьми. Портал працює, як лінія звітування. Ці повідомлення допомагають захистити дітей та не допустити їх подальшої сексуальної експлуатації.

#stop_sexтинг – крупнейший в Украине образовательный проект защиты детей в интернете. Получил премию Глобального договора ООН и в общей сложности научил более 500 000 детей и родителей. В рамках информационной кампании коснулся миллионов украинских семей, а также создал первую в стране консультационную линию безопасности детей в интернете 1545 (далее 3) и психологическую линию поддержки для детей и родителей на тему онлайн-рисков на сайте https://stop-sexting. in.ua/.

Освіта.ua
07.02.2023

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев