Политреклама в учебных заведениях: запреты и ответственность

Невмешательство политических партий в образовательный процесс является одной из основ государственной политики в сфере образования

Политреклама в учебных заведениях: запреты и ответственность

Невмешательство политических партий в образовательный процесс является одной из основ государственной политики в сфере образования и одним из принципов образовательной деятельности.

Образовательный омбудсмен Сергей Горбачев отмечает, что начало учебного года продемонстрировало совсем другое: в некоторых учебных заведениях местные власти или кандидаты от определенных политических партий на фоне предстоящих местных выборов свои политические интересы ставят выше, чем соблюдение действующего законодательства и уважение достоинства получателей образования и педагогических работников.

Предлагаем ознакомиться с позицией образовательного омбудсмена относительно политической рекламы в учебных заведениях накануне проведения местных выборов в Украине

Соціальні мережі та медіа поширюють різні приклади того, як у перші навчальні дні під приводом «необхідних подарунків для дітей» учням роздавали блокноти, ручки, календарики, сумки тощо із символікою політичних партій. Наголошую, що такі дії є свавіллям як з боку політичних сил, так і з боку керівництва закладу освіти та педагогічних працівників, які дозволяють, щоб подібне відбувалося в їхньому закладі освіти. Адже видача таких подарунків - один із видів політичної реклами і є грубим порушенням законодавства, бо будь-яка політична реклама в закладах освіти суворо забороняється.

Загалом, подібна ситуація, на жаль, не нова і непоодинока. Тому звертаємо увагу учасників освітнього процесу на те, що таке політична реклама і якими можуть бути відносини між закладами освіти та політичними партіями.

Що таке політична реклама

Політична реклама - це інформація, яка поширюється в будь-якій формі та у будь-якому вигляді, та популяризує діяльність або привертає увагу до діяльності і позиції політичної партії (організації партії) у питаннях загальнодержавного (місцевого) значення. Політичною рекламою є використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про те, що політична партія (організація партії) підтримує видовищні чи інші публічні заходи, привернення уваги до того, що політична партія (організація партії) бере участь у цих заходах (стаття 1, Закон України «Про рекламу»).

Чи можуть заклади освіти мати будь-які стосунки з політичними партіями

Політичні партії (об’єднання), їх члени, депутати (кандидати в депутати) не мають права провадити свою діяльність в закладах освіти, втручатися в їхню освітню діяльність. У закладах освіти забороняється зберігати, розміщувати, розповсюджувати рекламу, плакати, подарунки, стенди, листівки, аудіо- чи відеоматеріали, інші матеріальні чи нематеріальні об’єкти (крім підручників), які містять:

  • назву чи символіку політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань);
  • зображення, прізвища, імена та по батькові учасників чи засновників політичних партій (об’єднань), громадських чи благодійних організацій, назва чи символіка яких співзвучні з назвами та символікою політичних партій (об’єднань);
  • зображення, прізвища, імена та по батькові виборних осіб та осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (частина 3, 4, статті 31 Закону України «Про освіту»).

Також забороняється керівництву закладів освіти, педагогічним, науково-педагогічним і науковим працівникам, органам державної влади та органам місцевого самоврядування, їх посадовим особам, залучати здобувачів освіти до заходів, організованих політичними партіями (об’єднаннями), крім тих заходів, які передбачені освітньою програмою (частина 4, стаття 31 Закону України «Про освіту»). Забороняється залучати і працівників закладів освіти до участі в заходах, організованих політичними партіями (об’єднаннями) (частина 5, стаття 31 Закону України «Про освіту»).

Міністерство освіти і науки України звернулося до обласних, Київської міської державних адміністрацій, закладів вищої та професійної (професійно-технічної освіти) із відповідним листом від 14.09.2020 №1/9-525 «Щодо недопущення політичної агітації у закладах освіти», де просить «взяти до уваги зміст цього листа щодо недопущення неправомірного використання приміщень закладів освіти для ведення політичної агітації».

Хто і яку відповідальність несе за розповсюдження політичної реклами в закладі освіти

Відповідальність за дотримання чинного законодавства у закладі освіти несе його керівник, і він не має права дозволяти будь-кому розповсюджувати політичну рекламу. Якщо ж він дозволяє її розповсюдження або не реагує на факт розповсюдження політичної реклами, то це - грубе порушення Конституції України, Закону України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» (частина 4, абзац 1, стаття 38 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Батькам або педагогічним працівникам, які стали свідками розповсюдження політичної реклами у школі, необхідно звернутися до керівника закладу з письмовою заявою щодо припинення порушення чинного законодавства.

Якщо ж директор не реагує - треба звертатися до відділу (управління, департаменту) освіти та/або до Центральної виборчої комісії, територіальних виборчих комісій, правоохоронних органів для проведення розслідування.

Якщо факт розповсюдження політичної реклами у школі підтвердиться - директор буде притягнений до адміністративної відповідальності.

Якщо ж громадянин спробує розмістити агітаційні матеріали або політичну рекламу у забороненому місці (а у закладах освіти це заборонено), то він може бути притягнений до відповідальності та сплатить штраф у розмірі від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Стаття 212-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

По материалам Офиса Образовательного омбудсмена.

Освіта.ua
17.09.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев