Учебная нагрузка: сколько должен работать учитель?

Треть учителей страдают от того, что дирекция может забрать у них часы

Учебная нагрузка: сколько должен работать учитель?

Юлія Бровінська, директорка «Фонд Максима Степанова», лідерка проєкту безкоштовної онлайн консультації вчителів «Прошколу»

Вже пів року в Україні працює безкоштовна консультація вчителів Прошколу, одним із найпопулярніших питань від учителів лишається педагогічне навантаження. Як виявилося, 36% учителів страждають від того, що дирекція школи може забрати години чи навпаки, змусити викладачів працювати понад їх можливості. Чи законно це взагалі? Спробуємо розібратися.

Що таке педагогічне навантаження та робочий тиждень?

Ці поняття не варто плутати. Педагогічне навантаження — це кількість годин, які читає вчитель в рамках свого предмету. Іншими словами, скільки у вас уроків. І це педагогічне навантаження входить до загальної кількості робочих годин. Сам же робочий тиждень — це вже поняття сумарної роботи. Адже в педагогів є купа інших обов’язків, окрім уроків. Сюди входить і класне керівництво, і підготовка до уроків, і перевірка зошитів, і методична та паперова робота, наприклад.

  • Отже педагогічне навантаження вчителя це 18 годин на тиждень (про це говорить Закон «Про загальну середню освіту» та «Інструкція про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти» – далі Інструкція №102).
  • А робочий тиждень складає максимум 40 годин відповідно до Трудового Кодексу України (Стаття 50).

Чи може вчитель мати менше навантаження?

Звісно, учитель може мати менше уроків. Але виключно у двох випадках:

  • якщо це робота за сумісництвом чи погодинною оплатою. Скажімо, ви вже працюєте на іншій посаді чи в іншому закладі, і хотіли б ще викладати. Тоді ви можете оформити пів ставки, наприклад і мати 9 годин замість 18 годин. Чи взагалі вести лише 3 уроки і отримувати плату погодинно (Інструкція №102);
  • або ж, якщо ви самі погодилися на це. Тобто дали свою письмову згоду на менше навантаження.

Директор чи будь-хто з адміністрації школи не має права дати вам менше, ніж 18 годин.

Що робити, якщо кількість годин змінилася?

Якщо так сталося, що шкільний навчальний план передбачив зміну кількості годин протягом року — у викладача, звісно, зміниться й навантаження. Але його мають про це попередити завчасно, а він, у свою чергу, дати на це згоду. Інакше можна сміливо писати скаргу до відділу освіти.

Хто вирішує, скільки годин дати вчителю?

Це повноваження директора школи. Сам він розподіляє педагогічне навантаження. Але це аж ніяк не дозволяє йому забирати години без попереджень та вагомих причин. Якщо ви хочете вести якісь конкретні уроки чи дисципліну, лише розмова з директором може на це вплинути. Якихось законних важелів, на жаль, немає.

Яке максимальне навантаження для вчителя?

Це одне з найулюбленіших питань. Досить часто вчителів змушують працювати понад їх сили. На жаль, жоден документ не визначає граничне навантаження для працівників освіти. Звісно, є норми Трудового Кодексу України (Стаття 50) і якщо викладач витрачає в школі понад 40 годин, це порушує його права.

Але в проміжку між 18 годинами навантаження та 40 годинами роботи — немає жодних обмежень. Законодавство не встановлює, на жаль, максимальну кількість годин для учителя. Це виключно рішення керівника школи та його домовленості з педагогами.

А як бути із педагогічним навантаженням директора?

Директор, як і будь-який інший керівний працівник, може викладати уроки. Однак, в такому випадку, педагогічне навантаження має бути не більше 9 годин. Адже це вже робота за сумісництвом.

Оскільки основні обов’язки, як і посада, в директора геть інші. Навіть, якщо в школі є спеціалісти з дисциплін, директор все одно має право брати для себе уроки. Це не суперечить законодавству.

На жаль, багато моментів, які не враховує законодавство, залежать виключно від людського чинника — буквально від того, чи пощастило викладачам із дирекцією, наприклад. Якщо ж у вас виникають будь-які питання, пишіть нам на проєкт Прошколу і ми спробуємо вам допомогти.

Освіта.ua
27.02.2020

Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Tras
А робочий тиждень НЕ складає 40 годин відповідно до Трудового Кодексу України (Стаття 50), а не може перевищувати 40 годин на тиждень. А ще є стаття 51, до якої, видно не дочитався автор, де сказано "... законодавством встановлюється скорочена тривалість робочого часу для окремих категорій працівників (учителів, лікарів та інших)"
Tras
Вже було пояснення від Міністерства освіти про неправомірність встановлення 40-годинного тижня для учителів. Такі "онлайн консультанти" тільки шкодять!!!