В. Громовой: МОНополия - это всегда путь в никуда

Как объяснить манипуляторам и чиновникам, что с 1 сентября у нас «Все будет НУШ» в начальной школе?!

В. Громовой: МОНополия - это всегда путь в никуда

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

Усе буде НУШ, якщо робити різноманітність і не давитись жабою…

Мало було дивних заяв чиновників про те, що вони не даватимуть наших грошей (грошей платників податків) для сектору «Альтернатива» в початковій школі. Так ніби ті, хто буде навчатись за іншими програмами, автоматично переходять в категорію: не діти нашої країни, а їх батьки стають нерезидентами і їх податки йдуть у Хвінляндію.

Уже почали виставляти у ФБ «дошки ганьби» із зазначенням прізвищ директорів шкіл, які «замість НУШ набирають перші класи на комерційні програми».

От як пояснити маніпуляторам і недолугим чиновникам, що з 1 вересня у нас «Усе буде НУШ» у початковій школі?!

Я веду мову про те, що всі програми (дві типові та вісім нетипових) відповідають новому Державному стандарту початкової освіти, який був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. №87.

У п. 3. Цього документу зазначається: «Цей Державний стандарт є основою для розроблення закладами загальної середньої освіти освітніх програм. Освітні програми, що розробляються на основі типових освітніх програм, не потребують окремого затвердження Державною службою якості освіти». Тому ті дві, так звані типові, не подавались, а вісім нетипових програм були подані на експертизу Державній службі якості освіти і успішно її пройшли.

За результатами аналізу цих освітніх програм на їх відповідність вимогам Державного стандарту початкової освіти, Державною службою якості освіти надано дозвіл на їх використання у закладах загальної середньої освіти, а саме:

  • «Освітня програма для 1-2 класу за системою розвивального навчання Д. Б. Ельконіна, В. В. Давидова та ін.» (автори І. П. Старагіна, Г.М. Захарова, Г.В. Жемчужкіна, К.І. Пінсон, О.А. Перепелиця, Н. П. Сосницька);
  • «Освітня програма для 1-2 класів закладів загальної середньої освіти «Інтелект України» (автор І.В. Гавриш);
  • «Освітня програма для 1-2-х класів початкової школи за педагогічною технологією «Росток» (автор Т.О. Пушкарьова);
  • «Освітня програма «Початкова школа: освіта для життя» (авторський колектив Київського університету імені Бориса Грінченка, науковий керівник В.О. Огневʹюк);
  • «Освітня програма «На крилах успіху» для учнів 1-2-х класів закладів загальної середньої освіти» (Інститут педагогіки Національної академії педагогічник наук, науковий керівник А. Д. Цимбалару);
  • «Освітня програма першого циклу початкової освіти за вальдорфською педагогікою (Асоціація вальдорфських ініціатив в Україні, автори Д.Ю. Косенко та О.І. Мезенцева);
  • «Освітня програма для 1-2-х класів закладів загальної середньої освіти за системою розвивального навчання (Центр психології і методики розвивального навчання, автори С. В. Ломакович, Л.І. Тимченко, С. О. Жукова, О.М. Кондратюк);
  • «Освітня програма для 1-2-х класів «Світ, в якому я живу» (Видавництво «Навчальна книга-Богдан», керівник професор С.І. Якименко).

Чому я про це кажу?

Я не є дистриб'ютором цих нетипових чи тих типових програм, не знаю особисто їх розробників, не «в долі» і не є фахівцем з початкової освіти, тому аж ніяк не маю морального права висловлюватись щодо їх якості (час покаже, яка з них ефективніша).

Але я знаю, що будь-яка система розвивається лише тоді, коли діє принцип необхідної різноманітності. МОНополія - це завжди шлях у нікуди. Тільки свобода вибору, вільна конкуренція і рівні умови для всіх допоможуть створити справді нову українську школу. Тільки пошук союзників, тільки взаємна підтримка, тільки партнерство допоможе збудувати щось нове. Конфронтаційний підхід - шлях у нікуди.

Я добре знаю закономірності розвитку системи освіти й чудово розумію катастрофічні наслідки лівацтва та дикого популізму в освіті.

Звісно, будь-яка інтелектуальна праця має гідно оплачуватись, тож не треба давитись жабою, якщо автори цих програм зможуть заробити якусь копійку на робочих зошитах чи на інших формах підтримки впровадження свого інтелектуального продукту.

Якщо хтось думає, що керівники творчих колективів та реальні автори програм та підручників за типовими програмами, розробляли їх суто на громадських засадах у вільний від роботи час, він глибоко помиляється.

І було б вкрай дивно, якщо б так трапилось, бо що там кажуть про безкоштовний сир?

І останнє, насправді чи буде все у нас НУШ, ми побачимо років через десять. Час покаже, і які програми дозволяють найкраще реалізувати, задекларовані новим стандартом завдання, і які люди розглядають реформування шкільної освіти як справу життя, а не як виключно піар- чи комерційний проект.

Оригинал

Освіта.ua
13.06.2018

Популярные блоги
И. Редько: о ненормированной умственной работе учеников Когнитивный диссонанс на фоне любви к своей стране и желания жить, учиться и развиваться здесь
Виктор Мисан: о чем думают украинские учителя В школах – полный разгул «демократии» и «академической свободы», что сверху, что снизу 
Т. Ефимова: когда исчезнет из школ совдепия с подарками? Когда исчезнет из школ совдепия вместе с подарками, подхалимством и никому не нужными активностями?
Н. Борисенко: волшебная палочка и валериана для учителя Учителя просто выгорают, и у них не хватает жизненных сил дать детям все то, что они могли бы
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Наталія
Слава Богу, що не у всіх затьмарило розум від НУШ. Дуже багато спірного у цій новації, а її безапеляційне нав’язування ПОГОЛОВНО всім - просто лякає. В жертву НУШ були принесені спеціалізовані школи з поглибленим вивченням іноземних мов - з їхніми напрацюваннями і досвідом, з комфортними умовами для учнів (поділ класу на три групи). Лякає оця революційна стрімкість у зміні термінології: учні раптом стали (увага!) ЗДОБУВАЧАМИ ОСВІТИ. Страшно подумати, КИМ за цією логікою стали вчителі. Чи не краще було б (якщо вже НУШ здертий з фінської системи) все ж додивитися до тієї системи і побачити, що учнів у класах згідно з нею - до 20, діти ідуть у 1 клас у СІМ років, що там зазначений ще й асистент учителя... А батьки першокласників знають, що фінська система стратегічно націлена на формування МІЦНОГО СЕРЕДНЬОГО РІВНЯ в усіх учнів (почитайте в Інтернеті). Чи готові наші амбіційні батьки до того, що з їхніх найталановитіших і найкреативніших чад планується зробити сіреньке середненьке суспільство?