Виктор Громовой: охраняя, охраняйте!

Длинные педагогические отпуска - слабая компенсация за украденное во время учебного года время

Виктор Громовой: охраняя, охраняйте!

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

- Чим мають займатись перевіряльники з охорони праці, які періодично ощасливлюють школи своїми візитами?

- Охороняти нашу працю!

Звісно, школа не є хімкомбінатом чи урановою шахтою, але тут теж потрібно створювати здорові умови праці(наприклад, шляхом використання антистресового менеджменту). У школі теж край необхідно адаптувати «трудові процеси»(наприклад, процес звітності) «до можливостей працівника з урахуванням його здоров'я та психологічного стану».

У статті 1. Закону України «Про охорону праці» дається таке визначення понять і термінів:

«Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності».

Цей закон визначає принципи на яких базується державна політика в галузі охорони праці: пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці, адаптації трудових процесів до можливостей працівника з урахуванням його здоров'я та психологічного стану і навіть «використання світового досвіду організації роботи щодо поліпшення умов і підвищення безпеки праці».

Тож наш освітянський роботодавець має про все це подбати. А от перевіряльник має перш за все відстежити ненормовані затрати нашого робочого часу на усіляку дурню з тим, щоб написати відповідний припис «начальникам» з вимогою захистити «права трудящих». Усюди в світі аналіз трудових процесів і затрат робочого часу, - це провідний напрямок досліджень у сфері охорони праці.

Зокрема, нашим «охоронцям праці» варто вивчити структуру робочого дня директора школи з тим, щоб документально підтвердити абсурдність ситуації, за якої «нормовані затрати робочого часу» поступаються «ненормованим затратам робочого часу», які в оплачувану «норму часу» не включаються. А головне - з’ясувати причини «втрати продуктивного робочого часу».

Якщо вони проведуть аналіз структури затрат робочого часу, це дозволить з’ясувати величину втрат та «нераціональне використання часу на робочому місці».

У підсумку такого дослідження неминуче виявиться, що левова доля часу йде на непродуктивну роботу. Як наслідок, крадеться час продуктивної роботи (тієї, що має безпосередній вплив на забезпечення належної якості освітнього процесу), яка б мала охоплювати 90% робочого часу директора школи.

До непродуктивної роботи, яка мала б займати не більше 10% робочого часу (максимум 48 хв.), відносяться: подання усіляких «бамаг» на запити зверху, участь у різноманітних «заходах» тощо.

Якщо ми утвердимо саме такий підхід, керівники шкіл і їх начальники знатимуть, що у (заступника) директора, на день має йти ну максимум 40 хв. на роботу з документами. Ще максимум 8 хв. щодня він (вона) витрачатиме на інші справи, які не мають стосунку до прямих функцій менеджера освіти (наприклад, змарнують цей час з якимось перевіряльником).

«Більше часу на виконання обов’язків, які не справляють безпосереднього впливу на забезпечення належної якості освітнього процесу, я витратити не маю права, інакше я не зможу ефективно виконувати свої безпосередні обов’язки керівника школи. Особистий час марнувати на дурню, я не буду», - таким має бути «сухий залишок» від усіх перевірок стану охорони праці.

Адже стаття 6. Закону України «Про охорону праці» передбачає «право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров'я або для людей, які його оточують, або для виробничого середовища чи довкілля». Не може бути безпечною для «життя чи здоров'я» (заступника) директора школи та «для людей, які його оточують» (вчителів та дітей) штучно створена «виробнича ситуація», яка вимагає понаднормово 3-5 годин щодня витрачати на Сізіфову працю.

Маючи на руках їх «приписи», я відповідатиму начальникам, що сьогодні маю можливість опрацювати лише 5% їх кореспонденції (відфільтруйте те, що вам вкрай необхідно!), а на наступну нараду я не маю можливості з’явитись, бо не маю часу для «непродуктивної роботи».

Будь-які ж вимоги витрачати мій особистий час на виконання «непродуктивної роботи» мають класифікуватись як порушення моїх трудових прав. Це повинно мати наслідком не лише накладання штрафів, а кримінальні справи до крадіїв часу. Тільки так ми зможемо знешкодити крадіїв часу.

Нашим величезним відпусткам дуже заздрять обивателі, які просто не розуміють, що ці відпустки є дуже слабкою компенсацією за вкрадений під час навчального року час. Я не кажу вже про те, що жоден директор школи ці відпустки ніколи «не відгулює».

Тому проведення реалістичного аналізу структури затрат робочого часу в освіті є вкрай необхідним. Люди мають знати правду про величину втрат «продуктивного робочого часу» та нераціональне використання часу працівників освіти, яке зрештою стає основною причиною низької якості освіти.

Оригинал на сайте Освітня політика.

Освіта.ua
05.02.2018

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев