Игорь Ликарчук: а где реформа? Вопрос третий

В законопроекте нет нормы, которая устанавливает ответственность за низкое качество образования

Игорь Ликарчук: а где реформа? Вопрос третий

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

Продовжую розмірковувати над тим, чи ліквідує реформа освіти, старт якій мають скоро дати народні депутати, існуючі в сьогоднішній освітній системі, маразми.

Нещодавно спілкувався із директором однієї сільської школи Кіровоградщини. Він розповів, що цьогоріч сільські заклади області закінчили близько 120 випускників. Із них - лише один (!) склав ЗНО із математики із результатом 170 балів. Інші - мають далеко гірші результати.

Якщо погодитися з точкою зору, що результати ЗНО якось можуть свідчити про якість освіти (це не моя позиція, а позиція органів управління освітою), то про яку якість освіти в цій та й інших областях можна говорити?

Тож і я почав шукати в законопроекті норму, якою б встановлювалася відповідальність за незабезпечення належної якості освіти. Між іншим, в статті 1 цього проекту якість освіти визначається, як «відповідність результатів навчання вимогам, встановленим законодавством, відповідним стандартом освіти та/або договором на надання освітніх послуг».

Стосовно подібного тлумачення сутності якості освіти можна довго дискутувати й, навіть, сміятися з нього, але воно вже є. Як і здоровенний розділ, присвячений проблемам якості освіти, також є в законопроекті. Та ні в цьому розділі, ні в інших статтях проекту немає норми, якою б встановлювалася відповідальність закладів освіти чи їхніх керівників за низьку якість освіти. У т.ч. й матеріальна відповідальність.

Навіть у магазині, якщо ти придбав продукт чи послугу сумнівної якості, її виробник або продавець має повернути гроші. А у освіті інакше: заплатив (держава чи фізична особа) за послугу і все. Ніяких претензій щодо якості отриманої освіти ні до кого ти висунути не можеш. Бо обов'язково скажуть: «сам не захотів здобути якісну освіту». Але чи завжди це так? І чи є гарантією тому, що якісна освіта буде, та «система забезпечення якості освіти», що її передбачається створити після прийняття закону?

Упевнений у протилежному: якість буде така, як і сьогодні. Набагато більше буде чиновницької метушні й методичних розваг укупі із словоблудством. Бо немає відповідальних та не визначена їхня відповідальність за якість освіти, котру вони надають , чи яку контролюють. Усе, як і раніше: бла-бла-бла... ТО ДЕ РЕФОРМА?

Оригинал

Освіта.ua
16.08.2017

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Євген
Повністю НЕ згоден. У школах сільської місцевості спробуйте навчити дитину, щоб вона склала математику на 170 балів і вище - половині дітей не треба далі йти навчатися, вони здають математику, щоб отримати ДПА і їм байдуже буде 170, чи 150, чи навіть 120 балів. А для нас це вже трагедія. І вчителя за це, як зараз, будуть сварити! А ви ще говорите про матеріальну відповідальність... А як бути тим учителям, які викладатимуть курс "Людина і природа" в 11 класі? Раптом якась дитина захоче здати фізику чи хімію, яка не викладалась у старшій школі. Відразу писати заяву чи готувати кошти на матеріальну відповідальність? Не ті реформи ми проводимо. Дякую.