В. Громовой: «неправильно застегнутая первая пуговица»

Если неверная последовательность действий, все пойдет «наперекосяк» с реформированием образования

В. Громовой: «неправильно застегнутая первая пуговица»

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

Абсолютна більшість людей бачать лише певний фрагмент освітньої реальності. Вони неначе розглядають мозаїку зблизька, а от відійти й глянути здалеку їм не вдається. Хоча тільки здалеку видно все.

Якщо ж мати в руках лише шматки пазлів, скласти їх в цілісну картину майже неможливо.

Лише невеличка частинка «продвинутих» освітян намагається побачити загальну картину. Звісно, їм потрібне ще й уміння побачити в загальній картині певні закономірності, розпізнати глибинні процеси, знайти дієві механізми зміни невтішної освітньої реальності.

На жаль, більшість людей цих закономірностей не бачить, а тих, хто бачить, зазвичай у нас сприймають за «хворих на голову» вискочок.

Широкий погляд і системне бачення - у цьому секрет успішної стратегії реформ. Освітянські проблеми так щільно переплетені, що їх неможливо вирішувати по одній, має бути лише комплексне рішення. І надзвичайно важливо правильно застібнути перший ґудзик, бо в разі помилки виникне ефект «неправильно застібнутого першого ґудзика»: якщо неправильно застібнути перший ґудзик, то і всі інші будуть застібнуті неправильно.

Якщо вибрали хибну послідовність дій, все йтиме «наперекосяк» із реформуванням освіти.

Вийшло так, що перший ґудзик (прийняття нового Закону «Про освіту») у нас ну ніяк не застібається… Може, це і добре, адже зараз піджак і сорочка одягнуті «шиворот-навиворіт» і задом на перед.

Ми звикли ґудзики сорочки застібати зверху, але практика показує, що в освіті краще їх застібати знизу.

Якщо уявити, що на нашому всеукраїнському освітянському піджаку 4 ґудзики, на мій погляд, послідовність дій має бути наступна:

Ґудзик 1. Новій українській школі - нова система управління, яка б вивільнила головний ресурс розвитку освіти – ресурс свободи педагогічної думки та дії.

Ґудзик 2. Новій українській школі - нового директора, який став би ключовою ланкою у процесах трансформації вітчизняного шкільництва.

Ґудзик 3 Новій українській школі нова система професійного розвитку вчителів, яка б рвала шаблони та підсилювала внутрішні процеси змін у більшості вчителів, яких десятиліттями розглядали як інертну неініціативну масу.

Ґудзик 4. Новій українській школі - нова система організації навчання учнів, яка б відповідала потребам дітей цифрової епохи та завданням інноваційного прориву країни.

Звісно, під піджаком має бути шкільна «сорочка», яка ближче до тіла, на якій буде вже з десяток ґудзиків:

Ґудзик 1. Визнаємо за дитиною право на вибір змісту власної освіти та форми навчальної діяльності. Доповнюємо принцип індивідуалізації: не лише кожну дитину потрібно вчити по-своєму, кожного слід вчити свого (визначати той зміст освіти, який є для нього спорідненою працею і на цій основі вибудовувати індивідуальну освітню програму).

Ґудзик 2. Шукаємо адекватну відповідь на виклики породжені свободою та індивідуалізацією. У першу чергу переорієнтовуємось із «зовнішньої» мотивації до навчання на пошук і пробудження внутрішніх мотивів дитини до саморозвитку (самовизначення, зацікавлення, усвідомлене ставлення до навчання тощо).

Ґудзик 3. Створюємо систему індивідуального педагогічного супроводу в кожній школі, забезпечивши появу в їх освітньому просторі вчителів з тьюторськими компетенціями та запровадивши принципово нові педагогічні позиції (тьютора, коуча, фасилітатора тощо) та форми освітньої діяльності.

Ґудзик 4. Дбаємо про появу реальних можливостей у кожного учня складати власне індивідуальне освітнє меню (урізноманітнюємо освітнє середовище наших шкіл). Кожна школа стає мотиваційним та ресурсним полем.

Ґудзик 5. Забезпечуємо кожній дитині можливість рухатись за індивідуальною освітньою траєкторією в процесі реалізації власної індивідуальної освітньої програми. Якщо раніше ми вимагали від усіх учнів йти в одному темпі однією доріжкою, тепер надаємо можливість кожному самостійно вибирати одну з доріжок і самостійно визначати темп і спосіб руху цією доріжкою.

Ґудзик 6. Замість стандартизованого, уніфікованого і карального, запроваджуємо персоналізоване і стимулююче оцінювання навчальних досягнень учнів.

Ґудзик 7 ???

Ґудзик 8 ???

Ґудзик 9 ???

Оригинал на сайте Освітня політика.

Освіта.ua
22.06.2017

Популярные блоги
О. Меркулова: почему министр не отстаивает диссертацию? Нет никакой логики в том, что человек готов легко отказаться от кандидатской степени
Г. Сищук: начинать реформы нужно не с учебников Начинать следует с пересмотра самой сущности: функции учителя, аспектов, ухудшающих эффективность его работы
Тамара Гориха Зерня: нужно признать положение дел Нужно признать, что онлайн обучение – это профанация, а три года онлайн – это три потерянных для школы года
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев