И. Ликарчук: выводы о декларациях ректоров

Зарплата ректоров украинских вузов в 3-6 раз выше, чем зарплата почетных профессоров

И. Ликарчук: выводы о декларациях ректоров

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

Українське суспільство отримало можливість побачити у відкритому доступі е-декларації ректорів українських університетів. Якщо відверто, то мене менш за все цікавить інформація про їхні палаци, квартири, машини, банківські рахунки, статки дружин... Чи висновки про те, хто із них багатший, а хто бідніший... Переглянувши кілька десятків цих декларацій, я зробив деякі інші висновки.

Перший. Заробітна плата ректорів українських університетів у три, чотири, а в деяких випадках, і у 6 разів більша, ніж зарплата найпочесніших професорів... Не кажу про рядових завкафедрами, доцентів, викладачів. Цілком усвідомлюю, що ректор університету має отримувати дуже достойну зарплату. Але чому вона так відрізняється від зарплати тих, завдяки кому університет існує? Так НЕ МОЖЕ БУТИ. Але так є.

Другий. Заробітну плату ректорам визначають МОН та інші міністерства, укладаючи з ними контракт, після «обрання». Включаючи надбавки, інші доплати тощо. Тобто, розмір цієї зарплати цілком і повністю залежить від чиновників. Навіть якщо вони, обґрунтовуючи її, будуть прикриватися якимись демократичними процедурами. То все фіговий листок. Бо останнє рішення приймають чиновники. А. якщо так, то кожен може уявити причинно-наслідкові зв’язки… Чи не тому маємо те, що маємо.

Третій. Кілька років всі, хто так чи інакше причетний до української вищої освіти, не втомлюється талдонити про автономію університетів, про розширення участі професорсько-викладацького складу в управлінні ним, про «величезні» повноваження вчених рад тощо. Чи може університет, як автономна структура, вплинути на розмір заробітної плати людини, яку він найняв (обрав) для управління університетом? НЕ МОЖЕ. Бо, якби там було справжнє громадсько-державне управління, а вчені ради не були б ручними для ректорів, то упевнений, що питання оплати праці очільників вишу розглядалося б зовсім інакше. НЕМАЄ В НАС АВТОНОМІЇ УНІВЕРСИТЕТІВ, ЯК І ГРОМАДСЬКО-ДЕРЖАВНОГО УПРАВЛІННЯ НИМИ. Є удільні князівства з авторитарною системою управління ними.

Четвертий. Дуже дивно, але у переважній більшості декларацій, котрі я переглянув, не найшов інформації про задекларовані винаходи, значущі авторські наукові досягнення, вагомі наукові праці… Хоч чи не кожен із них презентує себе «відомим ученим» у тій чи іншій галузі знань… Та що там винаходи. Лише у кількох ректорів у деклараціях задекларовані власні бібліотеки…

Пятий. Переважна більшість наших ректорів є своєрідними багатостаночниками. Бо майже кожен у е-декларації вказав, що, крім основного місця роботи, має іще 2-3 додаткових. Лише одного не розумію: як то можна встигнути. І університетом керувати, і заробляти в інших. Чи не заробляти, а отримувати зарплату. Можливо, зароблену іншими?

Шостий. У кількох ректорів у їхніх е-деклараціях побачив цікавий запис. Про отримані премії від профспілок. То не є великі гроші, але факт залишається фактом. Очевидно, саме ректори є «найнужденнішими» або набільш працьовитими членами профспілки. Зважте, що та премія виплачується із профспілкових внесків, сплачених тими ж доцентами, професорами, аспірантами. Це є нормальним явищем?

Можливо, інші дослідники ректорських е-декларацій зроблять інші висновки. Мене вразило те, про що написано вище. Інше – читати не цікаво.

Оригинал

Освіта.ua
10.05.2017

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
платник податків
А крім цього практично кожен має пенсію або групу інвалідності! З відповідною оплатою.
Совість
Цікаво, а у стільки раз заробітна плата пана Лікарчука, коли він працював директором Центру незалежного оцінювання була більша за заробітну плату простих працівників? Мабуть і від премій не відмовлявся.