В. Громовой: НУШ - это... плюс ЗНО-изация всей страны?

ЗНО могут превратить в инструмент из арсенала репрессивных методов «повышения качества образования»

В. Громовой: НУШ - это... плюс ЗНО-изация всей страны?

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

Є така народна приказка: застав дурня Богу молитись, так він і лоба розіб'є.

Нова українська школа, - це... плюс ЗНО-ізація всієї країни?! Вам мало того, що в 11 класах відсутній навчальний процес як такий, а є лише тупе натаскування на ЗНО?! Тепер давайте усіх вчителів відправимо до репетиторів, щоб зазубрили відповіді на стандартизовані тести?!

От тільки спочатку пропоную скласти ЗНО із основ освітньої політики нашим начальникам і працівникам МОН. Розробку запитань для цього ЗНО готовий безплатно організувати силами експертної спільноти порталу «Освітня політика». Репетитори ці тести скласти не допоможуть... Клепка буде потрібна! Усі, хто не складе, направляються на виправні роботи до сільських шкіл регіону в якості техперсоналу терміном на три роки. Робити такі заяви маю не менше підстав, аніж пані Оксана Палійчук ось такі, цитую:

«Протягом вересня-жовтня Департамент протестує всіх без виключення вчителів Чернівецької області. Більше того: зроблять його не анонімним, як цьогоріч, а відкритим. Хочу наголосити: ми запровадили ЗНО для вчителів не для того, аби принизити їхню гідність, а для реальної оцінки ситуації і подальшої роботи над проблемними моментами. Важливо, що попри супротив, вже після складання тестів більшість педагогів подякували нам. Бо самі побачили, над чим працювати самостійно і як далі планувати роботу з учнями, - запевняє Оксана Палійчук. - З наступного навчального року бали, набрані вчителями на ЗНО, будуть враховуватися у переатестації вчителів. Бо не можуть педагоги з результатом в 1-3 бали, отримати вищу категорію чи стати методистом».

А знаєте повну версію приказки «дурням закон не писаний»? Звучить вона так: «дурням закон не писаний, якщо і писаний — те не читаний, якщо і читаний — то не зрозумілий, якщо і зрозумілий — то не так».

P.S. Я особисто найбільше зацінував гумор тих 4 педагогів, які «склали тести на нуль». Вони дуже старались! Поаплодуємо їм стоячи! Методом тупого вгадування завжди набереш принаймні кілька балів. Щоб набрати 0, треба бути дуже уважним, щоб випадково не поставити галочку напроти правильної відповіді... Молодці, знайшли оригінальний метод протесту.

P.S.S. На усі складні питання (наприклад, низький рівень професіоналізму багатьох вчителів) завжди є спокуса давати прості відповіді (на кшталт, хай складають ЗНО). Проблема в тому, що прості відповіді завжди неправильні. ЗНО визначає спроможність випускника школи навчатись у тому чи іншому ВНЗ і все... До роботи конкретної школи і вчителя воно має ну дуже опосередковане відношення. Мене можуть натаскувати роками репетитори чи я можу вчитись самостійно в мережі. Нам що, треба визначати спроможність вчителя навчатись у педагогічному ВНЗ?!

Можна проблему слабкого рівня підготовки вчителів вирішувати двома способами:

  • Відчепитись від них, не задовбувати Сізіфовою працею, дати хоч трішечки відростити давно обрубані крила, дихнути свіжим повітрям свободи... ну і(фантастика, звісно), створити умови для професійного саморозвитку.
  • Задовбувати вчителя далі, в надії, що з переляку він почне працювати краще. Лупити рабів пліткою! І навіть ЗНО перетворити на інструмент з арсеналу репресивних методів «підвищення якості освіти».

Проблема лише в тому, що, як показала практика, другий спосіб точно не працює. А перший, попри те, що він у всьому світі спрацював, ми так і не спробували використати у вітчизняній освіті.

До речі, є потужний Всесвітній рух з лозунгом «Я не готую дітей до складання тестів (ЗНО)!» Наприклад, показовим є «Маніфест змін в освіті. Від статусів і системи до цінностей і різноманіття». «A Manifesto for change in Education. From Status & System to Value & Variety». http://www.claireboonstra.com/manifesto/
Ми повинні здійснювати освіту заради цінностей, а не заради тестів, - декларують автори Маніфесту. Саме перехід від сфокусованості на зовнішніх факторах (таких, як статус чи стандартизовані тести) до акценту на таких «внутрішніх факторах», як цінності, розвиток талантів і мотивація є чи не найяскравішою ознакою зміни парадигми освіти.

Писали про це на порталі "Освітня політика” тут http://education-ua.org/ua/articles/812-upered-nazad-do-osviti-yaka-gruntuetsya-na-tsinnostyakh-values-based-education.
Тому завданнями сучасного вчителя не є дресура на складання тестів із “вчорашніми знаннями“, а ціннісне орієнтування, розвиток талантів кожної дитини і мотивування дітей до навчання упродовж усього життя.
І тільки тоді, коли з кимось із наших учнів трапляється трагедія, ми починаємо розуміти просту істину: усе, що їм було потрібно, - це лише любов.
Вчителювання має бути справою життя, яку люди роблять легко, із задоволенням, радістю і любов’ю. І не треба бемхати вчителів бюрократичними абсурдами, підмінюючи любов до дітей і до своєї справи формальними показниками ЗНО чи ще чогось.

Оригинал

Освіта.ua
19.04.2017

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев