Елена Панич: о школьных учебниках

Школьные учебники должны быть платными для всех, кроме детей социально уязвимых категорий

Елена Панич: о школьных учебниках

Автор: Елена Панич, кандидат исторических наук, Национальный педагогический университет им. Драгоманова.

Дозволю собі висловити непопулярну ідею, яку ніхто не підтримає. Ну, але, зрештою, я не політик, щоб говорити популярні речі. Після різноманітних дискусій, нарад і спроб розібратися в ситуації дійшла для себе висновку, що шкільні підручники мають бути платними. Для всіх, крім дітей соціально уразливих категорій. Кажуть, що встановлення плати за підручники буде порушувати Конституцію, яка гарантує право на безкоштовну освіту. Але якщо в країни немає ресурсів, щоб забезпечити це право, то треба просто подивитися правді у вічі і не вимагати неможливого. Існує щонайменше декілька аргументів на користь того, що встановлення оплати за підручники (якщо до цього підійти розумно і виважено) насправді в інтересах батьків, дітей і освіти в цілому:

1) Плата за підручники змінить характер моральних зобов’язань між авторами підручниками і споживачами. Вона буде сприяти більш відповідальному і вимогливому ставленню батьків до змісту цих підручників, а також поступово призведе до появи живого ринку підручників, де буде більше конкуренції і якості. Не секрет, що підручники в нашій країні вже давно викликають багато нарікань. Але оскільки вони формально безкоштовні для батьків, то держава діє за принципом «дарованому коневі в зуби не дивляться». Ніякої відповідальності за якість підручників ніхто не буде нести до тих пір, поки за них не будуть платитися живі гроші споживачів освіти.

2) Плата за підручники буде підштовхувати батьків зробити цей процес дешевшим. Це, зрештою, приведе до того, що монополізовані і корупціогенні механізми друку і поставки підручників будуть змінені (не спорадично, волею одного міністра, а на культурному рівні і назавжди). Для початку ніщо не заважатиме просто публікувати на сайтах макети підручників для того, щоб школи чи батьківські комітети самі обирали собі видавництво, де вони їх видрукують за прийнятною для них ціною.

3) Плата за підручники буде неодмінно сприяти більш дбайливому ставленню до самих цих підручників. Тому що людина завжди береже те, що є її власністю. Відтак, це знову призведе до більш уважного і вимогливого ставлення до змісту цих підручників, бо зберігати є сенс лише хороші підручники.

4) Підручники, придбані власним коштом, можна буде залишати вдома для подальшого користування. Іноді це зручно. Куплені мною для моєї доньки оксфордські підручники з англійської мови (які були доволі дорогими) потім ще довго служили, у тому числі для дітей моїх друзів.

5) Ніщо не завадить батькам продавати підручники за зниженою ціною після завершення шкільного року. Така практика вже давно існує в Польщі. Це можна навіть робити централізовано на рівні шкільної бібліотеки. Хоча, знову ж таки, продавати буде мати сенс лише те, що призначене для користування не один рік. Це буде потребувати оновлення підходу до написання підручників.

6) Плата за підручники по суті означає підвищення відповідальності батьків за майбутнє їхніх дітей. Це їхня інвестиція в майбутнє. Хоча це й дорого, але таку інвестицію необхідно робити, одночасно тримаючи під контролем якість та зміст освіти своїх дітей. Немає сенсу перекладати це на плечі державних інституцій, які на сьогодні виявили свою повну неспроможність в цих питаннях. Необхідно відмовитися від безкоштовних підручників як соціальної допомоги держави, тому що за визначенням така допомога не забезпечує дітям хорошої освіти. Навіть навпаки, вона вбиває освіту, системно працюючи на пониження її якості.

На жаль, так є, хоча сьогодні це не всі готові зрозуміти і прийняти.

Оригинал

Освіта.ua
22.02.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Диана Нестор
И снова "за рыбу гроши"... Платными учебники всеравно в перспективе будут, - по всему уже видно, но как же достали "социально незащищенные категории"... Не боюсь показаться жестокой, но столько уже расплодили льготных категорий, что нельготным совсем житья не стало. Ведь обеспечение льгот идет из госбюджета, который последние едва-едва наполняют. И чаще всего эти "незащищенные категории" наименее ответственные и наиболее наглые на всех уровнях. И если держава не находит средств на бесплатные книжки для всех учеников, то зачем плодить еще один вид льгот?
григорий
Учителя за свою зарплату для преподавания тоже будут покупать?!Автор не знает реальной жизни!
Марина
Не могу понять с какого дуба рухнула автор статьи? Чей заказ выполняете?Может следующая статья будет о том, чтобы сделать тарифы как в Европе или США? На зарплаты 80-100 $? Дети социально незащищенных категорий это 90 % детей Украины. Я учитель и двое моих детей -учатся. Считаю себя малообеспеченной, хотя статуса такого не имею, а при увеличении тарифов на газ и электричество с 1 марта - статус меняется на " почти бомж". Про своих учеников могу сказать то же самое... Может вернем всеобщую безграмотность как до 1917 года? Школа только для богатых?
сельский учитель
Статья - бред! И пишет этот бред кандидат наук! Обосную. 1. Цена вопроса не такая уж неподъемная для государства, даже при нынешней коррупции. 2. Себестоимость книг напрямую зависит от тиража. И если школы сами будут их печатать, книги станут "золотыми". Я уже не говорю про сан. нормы, которые вряд ли будут соблюдаться ради удешевления. 3. Где родители смогут купить учебники нужного (!) автора, особенно в сельской местности? 4. Перепродажа б/у - это вообще смешно. Даже конкретизировать не хочется. Но что-то мне подсказывает, что именно к этому мы и идем.