Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история "Статті конфедерації" у США. Реферат
Загрузка...

"Статті конфедерації" у США. Реферат

На початкових етапах революції, коли в США взяло гору переконання в тім, що вони будуть існувати як об'єднання 13 суверенних політичних суспільств, демократи приділили першорядну увагу конституціям штатів

У період війни за незалежність у гострій боротьбі між супротивниками і прихильниками прав штатів перемога виявилася на стороні децентралістів: договірна угода між 13 провінціями, відоме за назвою "Статті конфедерації" 1781 року закріплювало суверенітет штатів у всіх важливих сферах економічного, соціального і політичного життя.

Відношення ідеологів демократичних сил до центральної політичної влади в США неоднозначно. Пейн, Франклін, Раш, Джефферсон - прихильники сильної централізованої держави. Р. Г. Чи і Дж. Мейсон – анти-федералісти.

Після війни за незалежність Джефферсон виявляється серед прихильників "широкого" тлумачення "Статей конфедерації", що означає пошуки "в яких мається на увазі право" континентального конгресу.

Що стосується центральної влади, то була вироблена загальна американська конституція "Статті конфедерації", що набрала сили в 1781 році, після того, як була ратифікована всіма штатами. Якщо говорити про загальну оцінку "Статей конфедерації", то вони не містять правових гарантій, не надають центральної влади, тобто конгресу скільки-небудь серйозних повноважень для проведення реформ, не дають важелів для діючого керування країною.

В умовах воєнного часу життєво необхідними були мобілізація матеріальних і людських ресурсів для успішної боротьби з ворожою армією. Для центральної влади - конгресу, на частку якого випало рішення цього питання, він виявився занадто складним. Засоби і методи, до яких конгрес прийшов у своїй економічній і фінансовій політиці, були в багатьох відносинах показовими для стану і характеру державної влади США періоду війни за незалежність. На самому початку війни ринкова кон'юнктура в колишніх англійських колоніях склалася сприятливо, і аж до осені 1776 року продовжувався економічний підйом у результаті збільшення попиту на цілий ряд товарів, у яких бідувала армія. Однак згодом положення стало мінятися. Зима 1776-78 р. принесла серйозних труднощів, послуживши поворотним пунктом в економічному становищі американської республіки.

Нова держава випробувала гостру недостачу в засобах, що, у числі іншого, були необхідні були і на зміст самого конгресу й інших органів центральної влади, утворених при ньому. Самі великі витрати були викликані необхідністю покупки зброї, військового спорядження і продовольства, а також сплати платні солдатам і офіцерам.

Щоб дістати необхідні кошти, конгрес прибіг до масового випуску паперових грошей. Колишня грошова одиниця - англійські фунти стерлінгів - була відкинута. Вирішено було випускати власні гроші - долари, вартість яких прирівнювалася до іспанського долара. Щоб підняти значення паперових грошей, конгрес прийняв постанову про те, що вони обов'язково повинні прийматися при будь-яких платежах, включаючи сплату податків у штатах. Також були узяті позики за кордоном - 3 мільйони доларів у твердій валюті, що пішли на закупівлю озброєння й амуніції.

Питання про фінансову політику конгресу було однієї з причин гострих політичних розбіжностей між лівим і правим крилом визвольного руху.

     

У результаті постійної боротьби в конгресі по питанню про фінансово-економічну політику, що відбивала протиріччя між різними соціальними групами США, створилася тупикова ситуація.

Прихильники сильної центральної влади були за реформу фінансового відомства США, домігшись призначення на посаду його керівника представника великого філадельфійського купецтва Роберта Морріса, одного з лідерів консервативного угруповання в конгресі.

Складність положення центральної влади і труднощі здійснення курсу, задуманого Моррісом, полягала в тім, що суспільна думка і, насамперед, маса незаможного населення з підозрою відносилися до їхньої діяльності. До того ж, дії центральної влади не мали під собою міцної законної опори. Конституційний порядок, створений "Статтями конфедерації", був такий, що консервативне крило не могло остаточно закріпити своє панування, постійно піддаючи тиску з боку демократичних елементів. Таке положення зберігалося протягом усієї війни.

Відносини між штатами ускладнювалися їхнім суперництвом через західні землі і конкуренцією між різними групами буржуазії. Нарешті, опозиція централізації виникала з глибоко укоріненого сепаратизму, обумовленого небажанням правлячих груп у ряді штатів поступитися навіть часткою своєї влади на користь центральної влади. Крім того, незважаючи на досягнуту до цього часу культурну й економічну спільність колоній, життя кожної з них була ще значною мірою відособлена, залишаючись джерелом відцентрових явищ.

Ілюстрацією цьому може служити характерний запис у щоденнику Джона Адамса: "Філадельфія з усією її торгівлею, багатством і правильністю - усе-таки не Бостон. Мораль наших жителів багато краще; їхні манери більш витончені і приємні; вони більше схожі на англійців; у нас правильна мова, краще смак, більш красиві люди; ми перевершуємо інших духовно, наші закони більш розумні, наша релігія більш піднесена, у нас краще утворення". Свою колонію Массачусетс Д. Адамс називав не інакше, як "наша країна", а її делегацію в конгресі "нашим посольством". І в цьому відношенні він не представляв виключення. Його кузен Самюел Адамс, що дотримував різних з Д. Адамсом політичних поглядів, вважав, що кожна колонія "повинна володіти в межах границь власної території суверенної і ніким не контрольованою владою". Ще більш виразно виражався федераліст Фішер Еймс: "ми дивимося на інші штати з байдужністю, часто з ненавистю, страхом і апатією".

Однак, поряд з факторами, що гальмували розвиток сильної влади, позитивну роль зіграли успішне завершення війни проти Англії, боротьба з контрреволюційними елементами, необхідність пошуку союзників на міжнародній арені - усе це вимагало створення сильного центрального уряду. Під тиском цих обставин конгрес прийняв у 1777 році "Статті конфедерації", що стали першою конституцією США. Стояла ратифікація цієї конституції кожним зі штатів. Процедура сильно затяглася, зайнявши близько 3,5 років. Тільки 1 березня 1781 року "Статті конфедерації" знайшли силу закону.

Згідно "Статтям конфедерації" конгрес складався з 1 палати, депутати обиралися щорічно. Посади президента, як глави виконавчої влади ця конституція ще не заснувала.

Прийняття конституції мало позитивне значення, але об'єднання штатів носило поки в значній мірі символічний характер, тому що центральна влада залишалася вкрай слабкої. "Статті конфедерації" зберігали за багатьма штатами повний суверенітет по більшості питань. Конгрес не мав права вводити мита і податки, його спроби в 1781 і 1782 роках домогтися розширення своїх прав у цій області не увінчалися успіхом. Рішення ряду питань, що входили в компетенцію конгресу, було обумовлено необхідністю згоди 9 штатів з 13.

Власне кажучи, влади штатів залишалися повноправними хазяїнами і рішення конгресу носили для них часто лише консультативний характер.

Незважаючи на слабкі сторони, "Статті конфедерації" привнесли багато гарного: деякі штати уступали частина претензій на територію на захід від Аппалачів, конгрес видав 2 земельних декрети: один забезпечував керування територіями, другий, декрет 1787 по північно-західних територіях говорив, що території, що знаходяться у власності уряду повинні приєднуватися до держави на загальних підставах, як і більш старші штати. Також Угода 1783 року - мирний договір з Англією, визнання незалежності США, розширення границь США.

У результаті роботи конгресу утворилися департаменти іноземних справ, морський департамент, військових справ, казначейство. На чолі кожного - постійний секретар. Це стало прецедентом для створення кабінету департаментів по конституції 1787 року.

Усе це забезпечило штатам довіра в юридичних діях інших штатів і дозволяло відноситься до громадян інших штатів без обмеження прав.

Література

  1. Всесвітня історія. Посібник. – К., 2003.
  2. Історія США. – М., 2000.
  3. Словник-довідник з всесвітньої історії. – К., 2001.


08.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!