Волонтерство: поняття та суть. Реферат

Поняття і суть явища волонтерства. Природа, філософія, базові цінності. Виховна та освітня роль волонтерства

Звертаючись до проблем волонтерства, ми по суті звертаємось до такого загону людей, які розумом і серцем розуміють і відчувають болі, труднощі, радощі і печалі інших людей. І, як стверджують самі учасники цього руху, це прекрасний стан душі.

Волонтери - хто вони?

Існує в науці чимало визначень: добровільні помічники; люди, які надають безкоштовну допомогу; людина, яка працює безкоштовно, людина, яка переходить у розпорядження суспільства і сприяє розв'язанню місцевих проблем; людина, яка допомагає "будувати храм"; це такі ж люди, як і інші, але трохи кращі. Нам імпонує і термін "волонтер", і термін "доброволець". Адже для інших людей головне не назва, а суть всіх тих справ, які здійснюють волонтери. І ще більш важливий аспект, який ми поціновуємо у діяльності волонтерів, - це їхня добровільна участь у реалізації різноманітних соціальних програм, що служать тим, хто потребує підтримки і допомоги.

Досвід волонтерства показує, що людина при включенні в групу добровольців зазвичай має власну мотивацію, суть якої можна виразити через п'ять основних потреб:

 • мати,
 • бути,
 • робити,
 • любити,
 • рости.

І якщо ці потреби будуть задоволені, то вона відбулася як волонтер. Адже для реалізації кожної із цих потреб людина має виконати необхідну роботу, а іноді і не один, і не два рази, а тижні, місяці.

У волонтера можуть зникати інтерес, енергія, винахідливість при виконанні певної роботи, але організатор завжди повинен відчувати чи помічати такий стан волонтера і створити таку чи такі ситуації, які б стимулювали учасників до нових дій.

Волонтер лише тоді зможе бути волонтером, коли він спроможний відчувати означені потреби інших людей. У такому випадку потреби однієї людини можуть посилюватися потребами іншої, що в результаті дасть змогу досягти бажаних результатів.

Добровольці нічим не відрізняються від інших людей, але управляти ними у соціально-педагогічній роботі слід дещо по-іншому.

     

Перше - вони повинні знати наші цілі і терміни роботи.

Друге - слід завжди турбуватися про добровольців, щоб вони могли у достатній мірі віддатися роботі. Для організатора волонтерських груп завжди на першому місці повинні бути люди.

Третє - людину можна залучити до волонтеріату, якщо ми вже знаємо, які завдання необхідно вирішувати і що кожен з учасників буде робити.

Четверте - успіх справи - у навчанні добровольців. Будь-яка діяльність буде успішною, якщо існуватиме хороша система їх навчання й підготовки. Знання не приходять до людей самі, їх потрібно знайти, відкрити, засвоїти.

П'яте - включаючи добровольців у роботу, слід приділяти увагу психологічному клімату, в якому вони працюють. Стосунки між співробітниками (за програмою) повинні бути не просто сердечними, але й наповненими любов'ю.

Шосте - формулювання чіткості доручення і вимоги щодо звітності про виконану роботу.

Сьоме - керівник групи волонтерів має підтримувати в людях почуття самоповаги. Тому варто добирати такі доручення, які посильні для волонтера.

Восьме - добровольців не можна змушувати рухатися вперед, але їх можна і потрібно вести за собою.

Дев'яте - залучити, навчити й утримати найкращих добровольців можна, залучивши їх до участі в управлінні конкретною програмою.

Десяте - потрібно постійно шукати місце для застосування сил добровольців, і бути готовими до їх заміни.

Звичайно, не слід думати, що всі бажаючі можуть бути волонтерами

У будь-якому великому чи невеликому місті є люди, яким не нудно. Вони вміють слухати і виживати. Інколи вони занадто переобтяжені, а інколи зосереджені. В них величезна сила гумору, вони - генератори нових ідей. Вони працюють у громадських організаціях. І ви їм потрібні, їм потрібні волонтери.

Ми повторюємо: волонтер - це людина, яка безкоштовно допомагає некомерційним організаціям. Безкоштовно - не значить без грошей. У відповідь він отримує нову професію або позбавиться самотності. Чи, може, у вас взагалі немає проблем? Тоді для вас настав час стати волонтером і допомагати іншим людям вирішувати їхні проблеми.

Куди піти волонтером? Щоб відповісти на це запитання, ви повинні визначити для себе:

 • Чому ви хочете спробувати стати волонтером?
 • Скільки часу ви зможете і готові витратити на цю роботу?
 • Який графік роботи для вас підходить (вечір-ранок, вихідні, один раз на тиждень, місяць і т. ін.)
 • Що ви вмієте?

Після відповідей на всі ці запитання людина зможе визначитися, куди саме піти працювати волонтером.

Одним із напрямів волонтерської діяльності є робота з дітьми. Серед організацій, що працюють з дітьми, є і дитячі притулки, і дитячі "Телефони довіри", і підліткові клуби, і театри, й інноваційні школи, і реабілітаційні центри для хворих дітей та дітей-інвалідів.

Різноманітність структур дозволяє запропонувати волонтерам такі види роботи:

 • догляд за дітьми;
 • організація соціально-виховних заходів;
 • допомога у здійсненні будь-якого ремонту;
 • допомога в пошуках фінансів;
 • ведення рекламної кампанії;
 • допомога людям похилого віку;
 • допомога дітям і молоді з функціональними обмеженнями та ін.

Інколи робота по догляду за важкохворими дітьми або тими, хто при смерті, пов'язана з важкими фізичними навантаженнями. Волонтер має оцінити власні сили. Чи зможе він витримати важке моральне і фізичне навантаження, що потрібно при роботі з хворими дітьми? В усякому разі він має бути готовим до того, що волонтерство - не просто задоволення або розвага. Це ще й робота, яка потребує чималих сил і енергії.

Волонтери можуть допомогти в різних соціальних інститутах, які мають свої особливості..

Психологічні служби, як правило, - це "Телефони довіри", притулки або центри для тих, хто зазнав насильства. Для роботи в такій організації необхідно мати спеціальну освіту або пройти спеціальну підготовку. Багато організацій забезпечують таку підготовку, що допоможе майбутньому волонтерові стати унікальним спеціалістом. До таких організацій можуть звертатися волонтери після 18 років.

Соціальні служби передбачають допомогу "дітям вулиці", у тому числі й роздачу їжі, одягу, ліків. Вони надають допомогу позбавленим волі, біженцям. Крім того, діють патронажні або соціальні служби для людей похилого віку та інвалідів. Часто волонтери в таких організаціях виконують зовсім просту роботу: роздають їжу і одяг, прибирають квартири, приймають відвідувачів. Сюди приходять люди, які не цураються "простої" роботи, і яким цікаво її викопувати. Саме це тримає людей в таких товариствах - приходьте!

Культура. Сфера культури потребує менеджерів якого-небудь проекту (музичного, театрального, музейного). Водночас волонтер може проявити свої таланти в одному із видів мистецтва.

Екологічна сфера є сприятливою для прояву здібностей волонтерів. Походи, наукові експедиції, нові знання - широке поле діяльності. Від молоді потрібна лише готовність навчатися. А працювати вона зможе і в групах з охорони природи, і в центрах з вивчення радіоактивних чи інших забруднень, і в різноманітних екологічних програмах.

Правозахисні програми організації охоплюють різноманітні напрями діяльності. Наприклад, асоціації із захисту прав споживачів, товариства із захисту прав ув'язнених, біженців. Якщо це серйозно хвилює людину, якщо вона зіткнулася з порушенням прав у житті або хоче вивчати юриспруденцію, така сфера буде для волонтера досить доброю практикою.

Звичайно, наведений перелік соціальних інститутів, в яких можуть працювати волонтери, містить далеко не всі можливі варіанти. Є ще багато інших організацій: від різноманітних клубів за інтересами до притулків бездомних тварин, де робота волонтера може бути корисною. На відміну від ринку праці тут попит поки ще перевищує пропозицію.

Ми не допускаємо думки, що з самого початку в роботі волонтерів все буде безхмарним, ніхто відразу не стане самостійним менеджером, керівником. У цьому складному процесі необхідно розподіляти сили й можливості, ніколи не варто давати необґрунтованих обіцянок, оскільки люди будуть розраховувати на реальну допомогу, яка може бути їм надана. Волонтер ніколи не може приймати поспішних рішень, в тому числі і про вихід з організації, адже можна порадитись, придивитись до інших напрямів у волонтерському русі і знайти нову справу для душі.

Варто звернути увагу на те, щоб кожен волонтер усвідомлював, що у нього, крім прав, будуть ще й обов'язки, в тому числі й відповідальність перед своїми колегами, однодумцями.

Як волонтерові вийти з організації? Якщо у нього щось не лагодиться в роботі або він не зовсім задоволений своєю роботою, не може з тих чи інших причин її виконувати, проте він має повідомити про це заздалегідь, щоб керівництво організації або проекту мало можливість залучити іншу людину. Але в ідеалі дуже часто волонтерські якості можуть проявлятися ще раз, якщо він сам спробує замінити вид діяльності.


19.02.2012

Загрузка...