Національна символіка Японії. Японський етикет. Реферат

У рефераті подано відомості про Японію. Зокрема, розглянуто національну символіку країни: прапор, герб та гімн; етикет

Площа - 372 тис. кв. км.

Населення - 125 млн. чол.

Столиця - Токіо.

Японія - конституційна монархія. Сучасний державний устрій визначається конституцією 1947 року. В адміністративному відношенні Японія поділяється на 43 префектури (кен), три столичних округи - Токіо (столиця), Осака і Кіото (стародавня столиця країни) і губернаторство Хоккайдо.

Геологічною основою кістяків японського архіпелагу є підвідні гірські хребти, що тягнуться дугою уздовж східного узбережжя Азії. Основна дуга складається з чотирьох островів: Хонсю, Кюсю, Сікоку і Хоккайдо. Територія островів знаходиться в сейсмічно активному регіоні, тому тут часто відбуваються землетруси. 3/4 території островів займають гори і місцевості з пересіченим рельєфом.

На островах - більше ніж 2000 вулканів, серед них 40 діючих, у тому числі і Фудзі, що є символом Японії. Господарська діяльність зосереджена на порівняно невеликих по площі рівнинах, серед яких такі: на о. Хонсю - Канто (тут знаходиться столична агломерація), Ноби (агломерація Нагоя), Этіго; на о. Кюсю - Тікуго (міста, Фукуока і Кітакюсю); на Хоккайдо - Ісікарі.

Клімат: вся територія країни є під впливом мусонів. Літній мусон супроводжується опадами на східних схилах гір, а зимовий несе холодне повітря із Сибіру і є причиною сильних снігопадів на Хоккайдо і на узбережжі Японського моря. Навесні і восени приходять тропічні циклони. Навесні вони приносять теплі дощі, а із серпня по жовтень - тайфуни. Японія - зелена країна. Її гори на півдні покриті субтропічними, а в центральній частині - змішаними, на півночі - хвойними лісами. Але більшість лісів країни - штучного походження, а ландшафт дуже сильно змінився під впливом людини.

Населення. Територія Японських островів - одна з найбільше густо населених у світі. Велика частина населення розміщається на узбережжі. Системи розселення в зонах Токіо - Йокогама, Осака - Кобе - Кіото, Нагоя, північної частини Кюсю (Кітакюсю - Фукуока) являють собою великі багатомільйонні агломерації. У східній частині, від Токіо - Йокогоама до Осаки - Кобе знаходиться другий у світі за кількістю населення мегаполіс - Токайдо (більше ніж 65 млн. чоловік). Японці складають 99,4% населення, а також корейці, айни (аборигени Хоккайдо) і деякі інші.

     

Державною мовою є японська. Поширене також знання англійської і китайської. Писемність являє собою близько 5000 ієрогліфів (кандзі), є дві складові абетки - катакана і хіракана, у кожної 46 символів. Є латиниця, яка зветься ромадзи.

Релігії: основними є махаяна (північний буддизм) і сінтоізм.

Грошова одиниця - йена. 1$ приблизно дорівнює 100 йенам. Експортними є такі галузі: електромашинобудування, автомобілебудування, верстатобудування, радіоелектроніка, промислове устаткування і верстати. У міжнародному поділі праці спеціалізацією Японії є виготовлення наукомісткої і високотехнологічної продукції. Вона по праву вважається одним з лідерів у галузі цифрових технологій, а концерн SAMSUNG сьогодні складає серйозну конкуренцію США.

Внутрішній ринок Японії ефективно закритий для іноземних товарів, що не заважає японцям бути світовими лідерами. Крім всього іншого, на долю Японії приходиться 6% імпорту і 10% експорту прямих закордонних інвестицій світу.

Традиційна їжа - риба, рис, морепродукти. Традиційне питво - саке (рисова горілка), зелений чай, рисовий відвар.

Найбільш розповсюдженими видами спорту є як не дивно бейсбол, сумо, карате.

Національна символіка Японії

Походження назви "Японія" прямує до далекого історичного минулого. Великий мандрівник Марко Поло територію, на якій розташована сучасна японська держава, називав словом "Ципан-го", причому за основу, імовірно, брав китайське слово "Жи-бень-го", що означає Східна імперія.

Японці, що протягом своєї історії дуже багато чого запозичали в китайців, вимовляли відповідні китайські ієрогліфи як "ніфон", а потім почали вимовляти як "Ніппон". Спочатку японці вживали це слово як назву найбільшого острова, а потім стали позначати цим словом групу островів, згодом - і всю державу. Свою країну японці називають "Дай Ніппон", що означає "країна висхідного сонця".

Прапор Японії

Державний прапор Японії пофарбований у білий колір - символ світу, спокою і безпеки. Червоне коло на прапорі зображує висхідне сонце, що символізує владу імператора. Прапор прийнятий у 1870 році.

Герб Японії

Державний герб Японії являє собою зображення квітки хризантеми з 16 пелюстками. Квітка хризантеми є національною квіткою японців, на Гербі він символізує висхідне сонце. По японських повір'ях, число 16, рівне числу пелюстків на квітці хризантеми, має магічне значення.

Гімн Японії

Слова Державного Гімну Японії взяті з античної поеми. Музику написав Хіроморі Хаяши. Гімн прийнятий у 1893 році.

Транслітераціне читання Гімну

Ki-mi-ga-yo o wa Chiyoni yachiyoni

sazare ishi no iwa o to narite

Koke no musu made

Англійський переклад Гімну

Thousands of years of happy reign be thine;

Rule on, my lord, till what are pebbles now

By age united to mighty rocks shall grow

Whos venerable sides the moss doth line.

Другий варіант перекладу

May the reign of the Emperor continue for a thousand, nay,

eight thousand generations and for the eternity that it takes for

small pebbles to grow into a great rock and become covered with moss.

Переклад Гімну на українську мову:

Прав, імператор,

Тисячу, чи вісім тисяч

Поколінь, поки

Мох не прикрасить скелі,

Що виросли з щебеню.

Переклад Гімну на російську мову

Переклад Гімну на російську мову:

Правь, император,

Тысячу, восемь ли тысяч

Поколений, пока

Мох не украсит скалы,

Выросшие из щебня.

Зрозуміло, що чим більше текст, тим більше ідей може утримуватися в Гімні. Але може бути Ваш критерій якості – стислість? Тоді гімн Японії повинен одержати вищі оцінки.

Японський етикет

Етикет - це насамперед гарні манери

Японці ввічливі і стримані люди. Правила етикету для них дуже важливі, як і для інших народів світу. Японці не розраховують на те, що усі будуть дотримувати їхні звичаї, однак, якщо Ви постараєтеся додержуватися японської манери поводження, вам будуть дуже вдячні. У той же час досить просто поводитися чемно і дотримувати звичайні правила спілкування, прийняті в Україні.

Наприклад:

 • Домовляйтеся про зустріч заздалегідь (не слід вимагати аудієнції негайно).
 • На зустріч приходьте вчасно (японці дуже педантичні в цьому питанні).
 • Якщо Ви не можете прийти на обід (або на інший захід), обов'язково попередите про це.
 • Якщо, подзвонивши по телефону, Ви помилилися номером, потрібно вибачитися.
 • Під час зустрічі або наради дайте співрозмовникові висловитися, а не говоріть увесь час один. Думайте про час інших і намагайтеся, щоб зустріч протікала ефективно.
 • Далеко не всі японці знають українську або російську мову, тому намагайтеся супроводжувати Ваші листи або пропозиції перекладом на японську або англійську мову.
 • Якщо під час Вашого перебування в Японії хто-небудь з японців робив Вам сприяння, то після повернення до України відправте лист із вдячністю.
 • Проте існує і деяка специфіка в поводженні японців. Наступні нескладні правила можуть придатися людині, яка відправляється в Японію в перший раз.

Вітання

Незважаючи на те, що традиція кланятися при зустрічі все ще дуже поширена в Японії, бізнесмени при знайомстві часто жмуть один одному руки. Японці не чекають від Вас уклонів, однак невеликий нахил голови прийдеться досить до речі.

Візитні картки

Зустрічі в Японії дуже часто починаються з обміну візитними картками. Тому для спілкування з японцями дуже важливо обзавестися такою карткою, особливо тим, хто займається бізнесом. На візитній картці повинне бути зазначене ім'я, посада, робоча адреса, номери телефону і факсу, адреса електронної пошти, бажано на російській і англійській мовах.

Ніколи не пишіть на чужій візитці і не кладіть її у внутрішню кишеню, тому що це буде проявом неповаги.

Яке місце зайняти

І в японському будинку, і в конференц-залі почесне місце, як правило, знаходиться подалі від дверей поруч з токонома (стінною нішею із сувоєм і іншими прикрасами). Гість може зі скромності відмовитися сісти на почесне місце. Навіть якщо через це виникне невелика затримка, краще поступити так, щоб потім про Вас не говорили як про нескромну людину. Перш ніж сісти, треба почекати поки сяде почесний гість. Якщо ж він затримується, то усі встають по його прибутті.

Прийняття рішень

Існує думка, що на зборах японці приймають дуже мало рішень. Процес ухвалення рішення може затягтися, але зате реалізується воно, як правило, дуже швидко. Не випливає засмучуватися, що на це іде багато часу, і квапити японських партнерів із прийняттям рішень.

Прийнявши, нарешті, рішення, японець обов'язково чітко про це скаже. Якщо конкретної відповіді нема, значить рішення ще не прийняте. Якщо Ви погано зрозуміли відповідь, яку дають Вам японці, найкраще уточнити, що мається на увазі.

Якщо японець зрозумів суть Вашої пропозиції, то він може сказати: "Зрозумів". Але це зовсім не виходить, що він згодний з цією пропозицією.

Неформальне спілкування

Японські будинки звичайно невеликі, тісні і знаходяться далеко від центру міста, тому японці рідко запрошують гостя додому, а воліють розважати їх у ресторані. Коли Ви підносите подарунок, добре знову виявити скромність, сказавши що-небудь начебто: "Вибачите, що це така дрібниця" або: "Можливо подарунок Вам не сподобається".

Коли приходять гості, їм обов'язково пропонують яке-небудь частування. Навіть якщо людина з'явилася зненацька, йому звичайно запропонують перекусити, нехай навіть це буде всього лише чашка рису з маринованими овочами і чай.

Якщо Вас запросили в ресторан японського типу, можуть виникнути непередбачені ситуації, з яких запросивший із задоволенням допоможе Вам знайти гідний вихід. Наприклад, розповість, коли і де потрібно знімати взуття. Зовсім не обов'язково сидіти в японській манері, піджавши під себе ноги.

Більшість японців, так само як і європейці, швидко утомлюються від цього. Чоловікам дозволяється схрещувати ноги, до жінок же виявляють більш тверді вимоги: вони повинні сидіти, піджавши ноги під себе, або ж, для зручності, зрушивши їх набік. Іноді гостю можуть запропонувати низький стільчик зі спинкою. Витягати ноги вперед не прийнято.

Як поводитися за столом

Коли Вам пропонують який-небудь напій, потрібно підняти склянку і дочекатися, поки його не наповнять. Рекомендується робити відповідну послугу своїм сусідам.

Коли Ви користуєтеся за столом паличками, варто уникати наступних речей:

 • не можна їх схрещувати або встромляти в рис (це асоціюється зі смертю);
 • не слід рухати їжу по тарілці і тарілку по столі;
 • не можна розмахувати або вказувати паличками на кого-небудь або що-небудь.


30.11.2011