Ласкавець золотистий, латаття біле лимонник китайський: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як ласкавець золотистий, латаття біле лимонник китайський. Розглянуто поширення, заготівлю і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості та використання цих рослин

Ласкавець золотистий (вовчий зуб). Bupleurum aureum

Багаторічна трав'яниста гола сизувата рослина родини селерових. Стебло пряме, розлоге, до 150 см заввишки. Листки чергові, цілісні, цілокраї: прикореневі й нижні стеблові - видовженозворотнояйцеподібні, при основі звужені в черешок; серединні і верхні стеблові - довгі, сидячі, при основі серцеподібні.

Квітки двостатеві, 5-пелюсткові, у складних 10-20-променевих зонтиках, біля основи яких є обгортка з 3-5 великих яйцеподібних, здебільшого жовтих, нерівних листочків, а біля основи зонтиків - чашоподібна, з еліптичних або майже округлих листочків обгорточка; пелюстки золотаво-жовті, з загнутою всередину і відтягнутою у вигляді язичка верхівкою, на спинці - з сосочками. Цвіте у червні - липні. Плід - двосім'янка.

Росте в Карпатах на гірських луках, серед чагарників, у лісах.

Для виготовлення лікарських форм використовують траву, зібрану в період цвітіння рослини.

Трава рослини містить алкалоїди, флавоноїди, сапоніни, дубильні речовини, ефірні олії, аскорбінову кислоту, мінеральні речовини.

Препарати ласкавцю активізують виділення жовчі, шлункового і панкреатичного соку. У народній медицині користується репутацією ефективного засобу при захворюваннях печінки і жовчного міхура, шлунково-кишкового тракту і підшлункової залози. Місцеве застосування показане при ураженні шкіри гноячками і при сверблячці, дерматиті, екземі.

Внутрішньо - настій свіжозрізаної або сухої трави (3 ч ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 4 години, проціджують). Пити по 50 мл тричі на день до їди протягом 25 днів.

     

Зовнішньо - настій трави (4 ч ложки сировини на 200 мл окропу, настоюють 4 години), для обмивання шкіри.

Латаття біле (водяна лілія, водяний лопух, збаночки, листоплуг, ломич, лопатник, русальний квіт, умич білий). Nymphaea alba

Багаторічна водяна трав'яниста кореневищна рослина родини лататтєвих. Листки довгочерешкові, цілокраї, плаваючі, серцеподібно-овальні до 30 см завдовжки. Квітки двостатеві, правильні, великі, до 16 см у діаметрі. Пелюстки білі, трохи довші за чашолистки, до центру зменшуються і поступово переходять у тичинки. Цвіте у червні - серпні. Плід - ягодоподібний, зелений, багатонасінний, його поверхня вкрита рубцями. Достигає у серпні - вересні.

Росте в стоячих та з повільною течією водах.

Немає, мабуть у світі такої країни, де б не складали легенд про водяну лілію. В Італії, наприклад, поширена легенда про красуню Мелінду, яку викрав болотяний цар - страховисько одружився з нею. Від того шлюбу і народилося латаття біле, пелюстки якого нагадують колір обличчя Мелінди, а тичинки - золоті коси красуні. Кожного року красуня Мелінда вкриває трясовину квітами, нагадуючи своїй матері, що вона жива, вічно юна і царює над болотами.

Для виготовлення лікарських форм заговляють кореневища, квітки і листя. Листя збирають під час цвітіння рослини, кореневища виривають від початку цвітіння і до похолодання.

Кореневище містить алкалоїди (німфеїн), флавоноїди, дубильні речовини, вітаміни (А, В, С), органічні кислоти. У пелюстках квіток є флавоноїди (кемпферол, кверцетин); у насінні - дубильні речовини, карденолід, німфалін, жирна олія.

Галенові препарати стимулююче діють на шлунково-кишковий тракт, нормалізують функцію нирок і печінки, знижують артеріальний тиск.

Застосовують при анацидних гастритах, гепатитах, холециститах, злоякісних пухлинах, кровотечах, невралгії, міалгії, захворюваннях шкіри.

Внутрішньо - настій пелюсток латаття (4 ст ложки сировини на 200 мл окропу) приймати по 1 ст ложці кожні 2 год при захворюваннях серця, шлунково-кишкового тракту.

Зовнішньо - настій свіжих пелюсток (2 ст ложки на 500 мл окропу, кип'ятити 20 хв, настоювати 10 год) служить для вмивання лиця при вуграх, ластовинні.

Лимонник китайський. Schіzandra chіnensіs

Одно- або дводомна дерев'яниста листопадна із специфічним запахом лимона ліана родини лимонникових, довжина - до 15 м. Листки чергові, оберненояйцеподібні, цілокраї, з червоними черешками. Квітки одностатеві, рідко - двостатеві, білі або рожево-білі, ароматні, з воскоподібними пелюстками. Цвіте у травні - червні. Плід - соковита багатолистянка, що складається з численних червоних ягодоподібних плодиків. Плоди достигають у вересні.

Лимонник китайський культивується як декоративна, харчова і лікарська рослина.

Для виготовлення лікарських препаратів використовують зрілі плоди і насіння.

Плоди лимонника містять органічні кислоти, флавоноїди, сапоніни, вітаміни, ефірну олію.

Галенові препарати лимонника стимулюють центральну нервову систему, підвищують розумову і фізичну працездатність, підвищують стійкість організму до несприятливих умов, регулюють кровообіг, посилюють гостроту зору, прискорюють звикання очей до темряви, активізують моторну й секреторну функції органів травлення, покращують обмін речовин, стимулюють регенеративні процеси та імуно-біологічні реакції й тонізують діяльність матки, знижують вміст цукру в крові при діабеті, підвищують артеріальний тиск.

Застосовують при стресових реакціях, гіпотонії, астенії, атеросклерозі, цукровому діабеті, фізичній і розумовій перевтомі, сонливості.

Внутрішньо - настій плодів лимонника (1 ст ложка сировини на 200 мл окропу, настоювати 2 год) вживати по 2 ст ложки тричі на день. Свіжий сік плодів лимонника по - 1 ст ложці 2 рази на день. Настояку з плодів (20 г сировини на 100 мл 95% розчину спирту) приймати по 25 крапель 2 рази на день.


15.08.2011