Молочай кипарисоподібний, мучниця звичайна, м'ята перцева: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як: молочай кипарисоподібний, мучниця звичайна, м'ята перцева: опис рослин. Розглянуто поширення, заготівлю і зберігання, хімічний склад, фармакологічні властивості та використання цих рослин

Молочай кипарисоподібний (молочайник). Euphorbіa cyparіssіas

Багаторічна трав'яниста сірувато-зелена з білим соком рослина родини молочайних. Стебла численні, прямостоячі, голі, в нижній частині короткопухнасті, з неплідними гілочками. Стеблові листки вузьколінійні. Квітки різностатеві, однодомні. Цвіте у травні - червні. Плід - густодрібнобородавчастий трилопатевий горішок.

Росте як бур'ян на полях та біля доріг.

Для виготовлення лікарських форм використовують траву і коріння.

Рослина містить їдкий молочний сік (евфорбій), смоли, каучук, органічні кислоти, жирну олію, алкалоїди.

Галенові препарати мають, болетамувальну, послаблюючу, сечогінну, потогінну, місцевоподразнювальу дію.

Використовують при запальних процесах дихальних шляхів, гастриті, запорах, набряках, аскаридозі. У народній медицині застосовують при злоякісних пухлинах, для виведення веснянок, бородавок, мозолів.

Внутрішньо - настій трави (1 ч ложка сухої сировини на 200 мл окропу, настоювати 20 хв) приймати по 1 ст ложці разом з водою тричі на день до їди.

     

Слід пам'ятати, що молочай - отруйна рослина і потрібно дотримуватися визначених доз при лікуванні!

Зовнішньо - настій трави (1 ч ложка сировини на 200 мл окропу) служить для обмивання обличчя, обробки ділянок шкіри при корості. Сік рослини наносять на бородавки, тверді мозолі.

Симптоми отруєння: нудота, блювання, спастичні болі в животі, пронос, гостра серцево-судинна недостатність (колапс), судоми. При місцевій дії розвивається еритема.

Лікування: промивання шлунка, активоване вугілля, під шкіру вводять розчин атропіну сульфату 0,1% - 1 мл, розчин папаверину гідрохлориду 2% - 2 мл. Внутрішньовенно - розчин строфантину 0,05% - 1 мл, мезатон 1% - 1 мл, розчин камфори олійний 20%-2 мл під шкіру. При судомах станах вводять внутрішньом'язово розчин барбамілу 10% - 10 мл.

Мучниця звичайна (медвеже вухо). Arctostaphylos uva-ursі

Невеликий вічнозелений кущик родини вересових. Стебла лежачі, до 2 м завдовжки, дуже розгалужені, з висхідними квітконосними гілочками. Листки чергові, шкірясті, тупі, з трохи загнутими донизу і злегка потовщеними цільними краями, зверху темно-зелені, з полиском, зісподу світліші, матові, з ясно виступаючою середньою жилкою. Квітки двостатеві, правильні, на коротких квітоніжках, у пониклих китицях на кінцях гілочок; віночок глечикоподібний, білий або блідо-рожевий, на верхівці з п'ятьма зубчиками. Цвіте у травні - червні. Плід - червона ягодоподібна куляста борошниста ягода.

Мучниця росте невеликими острівками в соснових лісах, на сухих піщаних ґрунтах.

Для виготовлення галенових препаратів використовують листя мучниці, яке заготовляють у два строки: навесні, перед цвітінням або на початку цвітіння, і восени, від початку достигання плодів і до першого снігу.

Листя мучниці містять фенолові глікозиди (арбутин і метиларбутин), вільний гідрохінон, дубильні речовини, органічні кислоти (галова, елагова, хінна, мурашина, урсолова), флавоноїди (гіперозид, кверцитин, кверцитрин, ізокверцитин, мірицитрин), віск, смоли та сліди ефірної олії, мінеральні солі.

Діючими речовинами листя мучниці є фенолові глікозиди, флавоноїди а також дубильні речовини. Арбутин і метиларбутин розщеплюються в організмі до гідрохінону, який має подразнювальні й антибактеріальні властивості, внаслідок чого підвищується діурез, а сечовидільні шляхи очищаються від бактеріальної флори. Антибактеріальна дія мучниці проявляється лише за умови лужної реакції сечі.

Галенові препарати мучниці застосовують при нефролітіазі, гематурії, затримці сечі, мимовільному сечовиділенні, сперматореї, малярії, туберкульозі легень, цукровому діабеті, атонії шлунково-кишкового тракту.

Внутрішньо - холодний настій (20 г сировини заливають 500 мл кип'яченої охолодженої води, настояти протягом 10 год). Пити по 1 ст ложці 4 рази на день після їди.

Зовнішньо - настій або відвар (20 г сировини на 500 мл охолодженої води, настояти протягом 10 год), для обмивання або компресів.

М'ята перцева (галущанка, м'ята, м'ята холодна, мнята, мнята гладка, мнята надощник, натощник, пахучка, пахнячка, фодорменто, фуфурмінт). Mentha pіperіta

Багаторічна трав'яниста опушена рослина родини губоцвітих. Стебло, до 60 см заввишки, підведене, чотиригранне, галузисте. Листки супротивні, короткочерешкові, яйцеподібно-довгасті. Квітки дрібні, майже стерильні (плоди утворюються дуже рідко), зібрані на верхівці стебла в кільця, що утворюють густе суцвіття; віночок червоно-фіолетовий з білуватою трубочкою. Цвіте у червні - липні. Плід складається з 4 однонасінних горішкоподібних часток.

У дикому стані м'ята перцева не росте. Це гібрид, одержаний від схрещування м'яти водяної з м'ятою колосковою або зеленою. Вирощують як ефіроолійну і лікарську рослину.

Для виготовлення галенових препаратів збирають траву м'яти коли половина квіток у суцвітті перебуває в стадії бутонізації.

Трава м'яти містить ефірну олію, терпеноїди, флавоноїди, органічні кислоти, бетаїн, каротин, дубильні речовини, мікроелементи (мідь, марганець, стронцій та інші).

Терапевтична активність м'яти зумовлена комплексом біологічно активних речовин, серед яких першочергове значення має ментол, який належить до групи терпенів і має притаманні цій групі речовин властивості.

Галенові препарати м'яти мають антисептичні, анестезуючі, подразнюючі, спазмолітичні, жовчогінні властивості.

Застосовують при гіпоацидних гастритах, для стимуляції апетиту, холециститах, гепатиті, коліті, спазмах мускулатури шлунково-кишкового тракту, нудоті, блювоті, метеоризмі, стенокардії, спазмах судин головного мозку, зобі, нервових розладах, перевтомі, клімаксі.

При важкопротікаючому клімаксі у жінок застосовують настій м'яти, меліси, омели та любистку (1 ч ложку подрібнених трав заливають 200 мл окропу, настояти 50 хв і вживати по 50 мл тричі на день.

Внутрішньо - настій трави м'яти (5 г сировини на 200 мл окропу, настоювати 45 хв) пити по 50 мл тричі на день за 15 хв до їди.

Зовнішньо - ванни з настоєм м'яти перцевої (50 г сировини на 10 л окропу, настоювати 30 хв) використовують при збудженні.

Для зняття зморщок на обличчі готують таку суміш: до 1 л сухого вина додають 25 г м'яти перцевої, 30 г квіток ромашки лікарської і 20 г кислоти саліцилової, настоюють у скляній посудині 15 днів, процідити, отриманий настій втирати в шкіру обличчя на ніч. Курс лікування - 21 день.


15.08.2011