И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет

Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным

И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

Годування силоміць вважається порушенням прав людини. А чому порушенням прав людини не вважається навчання в школі шляхом примусу?

Переконаний, що в школі мають вчитися лише ті, хто хоче здобути освіту. А примушувати вчитися тих, хто не хоче, – злочин і марнотратство. І тому повна загальна середня освіта в державі повинна бути не загальнообов’язковою, а загальнодоступною.

Хочеш вчитися – держава дасть змогу безоплатно отримати освіту. І не обов’язково у віці до 18 років. Можна і пізніше, навіть у 60.

Не хочеш – то справа кожного. Школа – не місце для протирання штанів тими, хто безтурботно, без надмірних трудових зусиль, у теплі, затишку, з розвагами і доглядом, збалансованим (за Клопотенком) харчуванням хоче досидіти 18-річчя, як у давнину багата дівка на виданні. А наша школа зараз такою є.

Якщо хтось не знає, то нагадаю, що поняття обов’язкова загальна середня освіта з’явилося в Конституції колишнього СРСР насамперед для того, щоб «быть впереди планеты всей» та засвідчити переваги соціалістичного ладу.

«Быть впереди» – не склалося, але совок лишився. Одні роблять вигляд, що надають загальну середню освіту, майже танцюючи перед учнями, а інші – що її здобувають, зневажаючи і вчителя, і освітній процес.

P.S. Перечитав написане і згадав таке. Коли я починав працювати директором школи, при нашій восьмирічці функціонувала т. з. «вечірня школа». Її завданням було надання загальної середньої освіти всім жителям села, котрі такої не мали. Щоб її надати, ми кілька разів переглядали подвірні списки жителів села, наполегливо вишуковували старезних бабів, дідів, трішки молодших від них тіток і дядьків, котрі такої освіти не мали. Йшли до них додому, ловили біля місцевих буфетів, магазинів, на т. з. «кутках», щоб записати їх до складу учнів вечірньої школи; інколи затягнути увечері на «урок», а через два роки видати атестат про освіту… Бо так вимагав Закон про всеобуч, в основі якого і лежала конституційна теза про загальну обов’язкову середню освіту.

Сьогодні безатестатних дідів і бабів практично немає. Але загальна обов’язкова середня освіта є…

І тягнемо до школи тих, хто не бачить абсолютно ніякої потреби у її здобутті… Це нормально?

Оригинал

Освіта.ua
19.10.2021

Популярные блоги
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
PR
Абсолютно согласна. Но тогда село автоматически выпадает из сферы образования. Полупьяным мамашам и , с позволение сказать, отцам, не до детей. Их дети уже в первый класс приходят родительски запущенными. А способный ребенок не выживет в такой среде без поддержки учителей. И что будет делать государство с армией неграмотных, тупых и оскотинившихся детей и подростков? На войну? Так они не пойдут. Они пойдут грабить и убивать, потому что это самый быстрый способ получить хавчик и денежку. Не учить детей - это путь в никуда. А вот уголовная ответственность родителей за невоспитание и необразование детей - это куда лучше. Опыт Белоруссии нам в помощь.