И. Совсун: о спутниках, Годе математики и соде

Крутые специалисты остаются, но системного подхода в формировании научной элиты в стране нет

И. Совсун: о спутниках, Годе математики и соде

Автор: Инна Совсун, народный депутат Украины, член фракции политической партии «Голос».

Віцепрем'єр-міністр – міністр із питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський обурюється, що на орбіті Землі немає жодного українського супутника. Звісно, окрім двох наносупутників, які запустили студенти із КПІ імені Сікорського.

Студенти КПІ, безперечно, дуже круті. Але ситуація по країні – геть несприятлива для запуску супутників.

Аби серйозно говорити про запуск супутників, треба дві передумови: фахівці, фінансування та стратегічне планування.

За результатами дослідження PISA, 36% українських підлітків не знають математики на базовому рівні. Саме тому я так активно добивалась того, аби закріпити в законі про середню освіту обов'язкове складання ЗНО з математики для отримання атестата.

Тому так, круті фахівці залишаються, проте системного підходу щодо формування наукової еліти в країні геть немає. А інтерес до інженерних, математичних та природничих напрямків підготовки – стрімко падає.

До речі, ви в курсі, що Володимир Зеленський урочисто визначив 2020 - Роком математики? Ви чули хоча б про якісь заходи з цього приводу? Бо я – ні.

Фінансування Національної академії наук на наступний рік – 6,2 млрд. Це – удвічі менше, ніж на прокуратуру. І, до слова, прокурорам до другого читання докинули 2 мільярди, а в науки – забрали: в Академії наук – 200 млн, у Фонду розвитку закладів передвищої і вищої освіти – 500 млн, з базового фінансування університетів забрали 800 млн.

І, на жаль, недофінансування науки в Україні має хронічний характер. Є універсальний показник, щоб зрозуміти, чи поважають науку в країні: наукоємність ВВП, тобто витрати на дослідження та розробки за усіма джерелами у відсотках до ВВП. У 2019 році в Україні вона становила 0,43%, з них – 0,17% коштом Держбюджету. Це - нічого, це – космічний пил.

І про стратегічне планування. Я навіть не знаю, що тут сказати. Якої поваги до науки можна очікувати від т. в. о. міністра, доктора наук з плагіату?

Ну не можна одночасно чекати появи українських супутників і писати в підручниках з хімії, що сода лікує рак. З таким успіхом можна лише викласти содою слово «супутник» біля дверей Міносвіти, або інше красиве слово.

І насамкінець трішки історії. Коли в СРСР запустили перший супутник, у Сполучених Штатах почали хвилюватися, що Союз випереджає їх у наукових перегонах. Усі в Штатах тоді говорили про “Sputnik Shock”. І що ж зробили США? Спершу – дуже панікували, далі – перейшли до стадії планування. І розробили план, у якому було два головних елементи: (1) звернули увагу на якість математичної освіти та освіти в природничих науках; (2) збільшили фінансування науки через різні програми (і, до речі, завдяки тому фінансуванню з’явився і інтернет і комп’ютери). Робота у двох напрямах, і нічого про призначення плагіатора міністром чи спробу навчити дітей на уроках хімії чорної магії.

Тому, поділяючи обурення віцепрем’єра відсутністю українських супутників, пропоную перейти до рішень. Почати – з Державного бюджету на 2021 рік.

Оригинал

Освіта.ua
10.12.2020

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Борис Успенский
Цілком згоден з пані, але все це є слідством безалаберної політики керівників держави. Промисловість загублена!!! Звідки брати гроші на науку, соцвиплати? Просто соромно за державу і саме те, що ми не взмозі щось змінити! Ми можемо виплеснути свій гнів на форумах, в соцсетях, але не змінеться ничого, бо кожен народ має те керівництво, котре його має в самих непристойних позах(
Борис Успенский
Для Борис Успенский: Хімічна промисловість - хліб економіки загублена! Машинобудівництво - загублено! Електроніка - ледь жевріє! Металургія ще борсається у багнюці! Фармакологія - ще працює на західній сировині, а своє не розвиваємо! Коли я входжу в аудиторію, щоб читати лекції майбутнім інженерам, задаю собі питання, а навіщо? Кули вони підуть? Де їм робити? З таким підходом Україна, років через 20 стане заказником ідіотів! Моє покоління вимре, а у тих, хто прийде за нами повний колапс мозку. І в цьому винні ми, хоча від нас мало, що залежало.
Комментировать