А. Пуртова: почему школьники не знают базовой математики?

Старое не работает, а ничего нового и более эффективного нам за 29 лет создать не удалось

А. Пуртова: почему школьники не знают базовой математики?

Автор: Анна Пуртова, народный депутат Украины, Глава подкомитета по вопросам государственных инвестиционных проектов в Комитете Верховной Рады Украины по вопросам бюджета.

Президент оголосив 2020/21 навчальний рік Роком математики. У яких стартових умовах ми розпочинаємо роботу над ефективною математичною освітою українських школярів?

Результати тестування PISA-2018 розвіяли міф про «сильну пострадянську математичну школу». Дослідження навичок 15-річних підлітків, яке раз на три роки проводить Організація економічного співробітництва та розвитку, показало: старе не працює, а нічого нового і більш ефективного нам за роки незалежності створити не вдалося.

Кілька красномовних фактів із дослідження:

  • 36% українських підлітків не досягають базового рівня знань з математики. Ідеться не про складні математичні задачі, а про логіку, відсоткові співвідношення, дроби… Тобто ті математичні операції, які нам потрібні в щоденному вжитку.
  • Базового рівня з читання не досягає 25,9% школярів, з природничих наук – 26,4%. Кожен четвертий учень в Україні має низький рівень читацької, математичної та природничої грамотності, причому ситуація з математикою є найгіршою.
  • Учні міських гімназій і ліцеїв на 2,5 роки випереджають за рівнем знань своїх однолітків із сіл і селищ.
  • Найвищий рівень математичних навичок – у країнах Азії: Китаї, Сінгапурі, Гонконгу, Тайвані, Японії і Південній Кореї. Серед європейських країн – у Естонії, Нідерландах і Польщі. Естонія та її освітнє диво варті окремого аналізу.

Стан математичної освіти в Україні турбує мене і як політика, і як маму. Я впевнена на 100%: пристрасть до предмета починається в першу чергу не зі здібностей, а з учителя та його професійного таланту, віри в дитину і здатності захопити своїм предметом.

Я люблю математику, хоча й зараз із тремтінням згадую ночі з підручником Сканаві до 4-ї години ранку. Завдяки вчителю я й досі зможу виконати багато завдань з нього.

Але ми не можемо підміняти професійним талантом учителя необхідність системних перетворень. Чому математична освіта опинилася в такому стані? Я виділила декілька ключових причин:

  • нерівність доступу до освіти в Україні. Діти з великих міст мають набагато більше можливостей, ніж діти з невеликих селищ, де почасти математику, хімію і фізкультуру може викладати один учитель;
  • низький престиж професії вчителя. Понад 50% українських учителів – пенсійного або передпенсійного віку. Молодь не надто квапиться до професії. Через кілька років з такою динамікою ми говоритимемо не про брак вмотивованих учителів, а про брак учителів у принципі. У цій сфері як ніде потрібна державна стратегія залучення молоді до професії та забезпечення вчителів гідними умовами праці;
  • «гуманітаризація» освіти. Ми звідусіль чуємо, що за нас усе зроблять машини, що до 2030-го року зникне понад 40% професій і таке інше. Це дає хибне уявлення, що, окрім м’яких навичок, більше нічого не потрібно;
  • велика конкуренція за увагу дітей. Що не кажіть, але для підлітка 9–15 років математика менш цікава, аніж Tik Tok, YouTube чи Minecraft.

А які причини назвали б ви?

Освіта.ua
20.11.2020

Популярные блоги
Д. Коптило: реформаторы не виноваты, что изменений нет Далеко не Клопотенко, Супрун или Гриневич виноваты в том, что перемен к лучшему не происходит
В. Онацкий: репетиторство как альтернатива школе Бороться с репетиторством не стоит, но нужно улучшать образовательный процесс в школах
Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя? Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Вчитель
на питання: А які причини назвали б ви? відповідаю - кількість годин - 4 год на тиждень - це замало!... В Радянському Союзі було 6 год на тиждень!!!!. але й тоді не всі знали математику на 5, а були діти, що знали на 4, на 3 і на 2!. а сьогодні є доволі багато дітей, які мають слабку пам’ять, розсіяну увагу і відсутню мотивацію до навчання!!.... ну поясніть дитині 5-6-7 класу навіщо вчитись??? якщо вони вам розкажуть, що наявність диплома не означає працевлаштування за дипломом, а означає втрачені кошти і час!!!. щоб збирати огірки і полуницю не потрібна вища освіта.дітям не зрозуміло навіщо вчитись!!!. ось у цьому проблема...та й не лише в цьому.якби діти бачили, що розумні і виховані люди займають почесні місця в суспільстві, то не потрібно було б шукати для них мотивацію до навчання!!!....а так - люди з дипломом(а буває і без нього), але з відсутніми знаннями займають високі і відповідальні пости у держустановах!!!... для чого вчитись????. у сьогоднішньому суспільстві все вирішують гроші. а розум, знання, совість, порядність, вихованість - то пережитки минулого.