А. Задоя: о демпинге на рынке образовательных услуг

Возникают сомнения в совершенстве методики расчета индикативной себестоимости для разных вузов

А. Задоя: о демпинге на рынке образовательных услуг

Автор: Анатолий Задоя, заведующий кафедрой, Университет имени Альфреда Нобеля.

Кілька днів тому на відомому брифінгу, організованому Міністерством освіти і науки України, з вуст одного з ректорів знову прозвучала критика запровадження індикативної собівартості. Мов, так не справедливо. Вимоги щодо мінімальної вартості освітніх послуг стосуються лише державних закладів освіти. І тоді приватні університети будуть занижувати вартість та «переманювати» до себе усіх вступників.

То чи дійсно загроза демпінгу виходить саме від приватних університетів? Можливо, у якихось регіонах так воно і є. Але переконаний, що приватні заклади, які демпінгують, приречені на вимирання. По-перше, якщо вони будуть занижувати ціну проти ринкової, то не зможуть покривати свої витрати, адже інших джерел фінансування у них немає. По-друге, у такому випадку, щоб звести кінці з кінцями, вони змушені будуть погіршувати якість надання послуг, що знову ж таки буде виштовхувати їх з ринку.

Разом з тим, проблема демпінгу реально існує. Але, наприклад, у Дніпрі її створюють саме деякі державні (і навіть національні!) заклади вищої освіти. І тут не допомогла навіть індикативна собівартість. Особливої критики заслуговує саме порядок її розрахунку, який дозволяє ціні освітньої послуги на, здавалося б, однаковий товар (навчання за однією й тією ж спеціальністю) відрізнятися у різних університетах одного міста майже у 2,5 рази.

Єдина державна електронна база з питань освіти (ЄДБО) дає цікаву інформацію для аналізу та роздумів. У таблиці нижче наведені дані про вартість навчання за програмами зі спеціальності 051 Економіка (одна з найбільш популярних серед ЗВО) в університетах Дніпра. Бакалаврів за цією спеціальністю готують 10 ЗВО, з них 9 державних та 1 приватний (університет імені Альфреда Нобеля). І як свідчить таблиця, демпінгом займається не він.

Вартість навчання за рік для вступників 2020 року (у грн.)
(за даними
сайту)

ЗВО

Бакалавр

Магістр

денна

заочна

денна

заочна

Національна металургійна академія України

10 800

6 500

26 400

9 300

Дніпровський державний агроекономічний  університет

11 900

6 500

13 600

8 800

Національний політехнічний університет «Дніпровська політехніка»

18 100

9 100

23 550

11 800

Дніпровський національний університет залізничного транспорту

18 300

8 100

-

-

Дніпровський державний університет внутрішніх справ

19 000

10 000

-

9 000

Український державний хіміко-технологічний університет

19 210

8 500

24 970

11 000

Університет імені Альфреда Нобеля

19 580

10 772*

28 450

18 612*

Дніпровський національний університет імені Олеся Гончара

22 100

-

28 700

-

Придніпровська державна академія будівництва та архітектури

22 650

8 000

-

-

Університет митної справи та фінансів

23 345

-

30 466

12 000


* вечірня

По-перше, виникають великі сумніви у досконалості методики розрахунку індикативної собівартості для різних університетів. Чи можна повірити у те, що витрати держави на підготовку одного бакалавра з економіки у Національній металургійній академії України у 2,16 рази менші, ніж в Університеті митної справи та фінансів? Якщо ж усе таки допустити таку ймовірність, то виникає інше питання: навіщо так нераціонально витрачати державні кошти та взагалі фінансувати «дорогі» програми, якщо можна підготувати аналогічних фахівців у «дешевих» ЗВО? Усі ці багато у чому риторичні питання зникли б, якби методика розрахунку індикативної собівартості була простою, зрозумілою та відкритою.

По-друге, деякі ЗВО можна реально звинуватити у демпінгу. У світовій практиці існує кілька критеріїв, за якими виявляються факти демпінгової поведінки суб’єктів на ринку. У Європі досить поширеним є визначення демпінгу як продаж однотипних товарів або їх близьких замінників за цінами, що на 10% нижчі середніх ринкових. За даними таблиці розрахуємо середню ціну освітньої послуги з підготовки бакалаврів зі спеціальності «Економіка». Було б правильніше розрахувати її як середню зважену, але оскільки кількість зарахованих до університетів ми дізнаємося лише через кілька тижнів, то розрахуємо цю ціну як просту середню. Вона становитиме 18 498 грн. Тоді мінімально допустимою ціною цієї послуги, за якою її продавців не будуть звинувачувати у демпінгу, є 16 648 грн. Як бачимо, два ЗВО пропонують свою послугу за значно нижчими цінами. Звичайно, на Заході вони могли б уникнути відповідальності за демпінг, якби довели, що продають товар, який не відноситься до цієї товарної групи. Так, ніхто не стане порівнювати ціни на ліверну та сирокопчену ковбасу. Хоча обидва товари називаються «ковбаса», та вони не є близькими замінниками. Однак навряд чи якийсь університет, що пропонує занижені ціни, захоче визнати «ліверний» характер своїх освітніх послуг.

Ще одним критерієм, за яким інколи визначається демпінг, - це продаж товару за цінами, нижчими за собівартість. Проведемо простий розрахунок. Як правило, навантаження здобувачів освіти протягом одного навчального року становить 60 кредитів. З них контактний час з викладачем найчастіше обмежується 1/3, тобто 20 кредитів ЄКТС. А це і буде рівно 600 год., що становить навантаження на одну ставку. Звичайно, частину занять студенти цієї спеціальності проведуть разом з іншими групами, що зменшить оплачуване навантаження у розрахунку на групу. Однак, з іншого боку, до оплачуваного навантаження, крім аудиторної роботи викладача, може входити ще й прийом іспитів, керівництво написанням курсових робіт тощо. Тому буде допустимим вважати, що витрати на оплату праці викладачів однієї групи відповідають одній ставці.

Візьмемо у якості «усередненого» викладача особу, яка має ступінь кандидата наук, звання доцента та 10 років педагогічного стажу. Тоді його заробітна плата складає 12 766 грн. на місяць. Разом з ЄСВ (22%) це становитиме 15 574 грн. на місяць або 186 894 грн. на рік. Для того, щоб в університету була можливість не тільки сплачувати заробітну плату, комунальні послуги, інші обов’язкові платежі, а ще й щось витрачати на розвиток, фонд заробітної плати не повинен перевищувати 50% доходів. Тобто, група буде економічно виправданою тоді, коли вона принесе дохід більше 370 000 грн. на рік. Ми не знаємо, якими будуть набори на найдешевші програми цього року, однак та ж база ЄДЕБО свідчить, що у минулому році за приблизно такими ж цінами вони набрали однаково – по 9 здобувачів. Тобто річний дохід від надання цієї послуги склав близько 100 000 грн., що не покриває витрат навіть на заробітку плату.

Хотілося б дізнатися секрет, яким чином вдається забезпечувати надання якісних освітніх послуг за такої ціни. Однак калькуляція вартості освітньої послуги є закритою інформацією. Та й маю сумніви, щоб хтось її серйозно розраховував. Можу лише сказати, базуючись на десятирічному досвіді участі у міжнародній акредитації та валідації освітніх програм (ЕСВЕ (Швейцарія), ZEwA (Німеччина), Університет Уельсу Трініті Сан Девід (Велика Британія)), що кожний звіт з самоаналізу розпочинається з оцінки фінансових можливостей претендента забезпечити надання якісних послуг та обґрунтування його цінової політики на ринку.

Звичайно, пройде рік-два, і ринок трохи підрівняє ціни. Однак у мене є побоювання, що просте збільшення ціни без докорінних змін у самій ідеології освіти не перетворить деякі «ліверні» освітні програми на «сирокопчені». Єдина надія на споживачів, які навчаться їх розрізняти та робити правильний вибір.

Освіта.ua
10.08.2020

Популярные блоги
Д. Коптило: реформаторы не виноваты, что изменений нет Далеко не Клопотенко, Супрун или Гриневич виноваты в том, что перемен к лучшему не происходит
В. Онацкий: репетиторство как альтернатива школе Бороться с репетиторством не стоит, но нужно улучшать образовательный процесс в школах
Олег Фасоля: на сколько же выросла зарплата учителя? Государство не может обеспечить уровень зарплаты, который должен соответствовать статусу педагога в обществе
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев