В. Круглов: начнется ли новый учебный год 1 сентября?

Детям нужны не только онлайн уроки, но и дистанционные внеурочные мероприятия

В. Круглов: начнется ли новый учебный год 1 сентября?

Автор: Виктор Круглов, генеральный директор издательства «Ранок», глава наблюдательного совета школы «Ранок».

Сподіваємось, що 1 вересня новий навчальний рік почнеться. Але всіх нас турбує, звісно, інше питання: як він почнеться? Буде звичне навчання в стінах школи, дистанційне навчання або якась форма змішаного навчання? Усі ці моделі мають право на життя, і треба бути готовими в будь-який момент перейти до них.

Коронавірус не зник. І в умовах, що склалися, немає іншого виходу, як організація повного або часткового дистанційного навчання. Альтернативою може бути домашнє індивідуальне навчання. Але воно не може бути масовим.

1 вересня українські школярі підуть до школи, але, можливо, доведеться обмежувати одночасне перебування дітей в класах.

Про це в інтерв’ю BBC News Україна сказав головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

«Підуть. Але як — це вже питання, яке ми проговорюємо з новим в. о. міністра освіти. Є декілька варіантів. Можливо, доведеться обмежувати одночасне перебування дітей у класах. Розглядаємо варіанти, що, наприклад, математика буде в класі, а історія буде дистанційно проводитись», — сказав Ляшко. За його словами, також можливий варіант розведення дітей по змінах.

«Думаю, що ці моделі ми напрацюємо. Спрогнозувати епідситуацію на вересень майже неможливо. Готуємось і до найгірших сценаріїв, до дистанційної освіти, до проміжних варіантів і до повністю повернення дітей до школи», — повідомив головний санітарний лікар.

Яке ставлення до дистанційного навчання в нашій країні?

Напевно, ви читали в мережі, що батьки виступають переважно проти дистанційного навчання. Пишуть навіть петиції за його скасування. Думаю, батьки виявилися не готовими до того, що в умовах карантину потрібно не тільки організувати власну дистанційну роботу, розв’язувати побутові проблеми, що виникли, а й забезпечити умови для дистанційного навчання дітей. Карантин — це великий стрес для сім’ї та суспільства загалом.

Негативне ставлення батьків до дистанційної освіти пов’язане і з тим, що не тільки вони, а й учителі були не готові до такого розвитку подій. Необхідно розуміти, що проблеми, які постали під час дистанційного навчання, — це не вина наших учителів. Не тільки у нашій країні, але й ніде у світі не було досвіду проведення дистанційного навчання в таких масштабах, хоча існує безліч дистанційних курсів як у нас, так і за кордоном. Але ці курси є або підтримкою базових предметів, або окремими курсами за інтересами для індивідуального навчання.

А під час карантину виникла необхідність організувати дистанційне навчання не одному учневі або групі дітей, а всім учням країни одночасно. По суті, потрібно було перемістити цілі школи, всю освітню систему країни в нове віртуальне освітнє середовище.

Незалежно від того, як складуться обставини, — буде звична класно-урочна форма навчання, дистанційна або змішана — наша освітня система загалом і кожна школа окремо мають бути до цього готові. І перехід від однієї форми навчання до іншої повинен відбутися без стресів для учнів, учителів та батьків.

Зараз ми чуємо інформацію про те, що МОН розробляє рекомендації з організації дистанційного навчання в разі нового карантину. Будемо сподіватися, що ці рекомендації допоможуть школам організувати навчальний процес у нових умовах. Але необхідна також допомога міської влади, усіх гілок державної влади в підготовці та організації дистанційного навчання в новому навчальному році. Адже під час весняного карантину школи опинилися сам на сам із цією проблемою.

Не маючи досвіду дистанційної роботи, часто намагалися перенести класно-урочну систему в формат дистанційного навчання. На жаль, в мережі можна почути, що деякі школи навіть зберегли старий розклад уроків і здійснювали жорсткий контроль відвідуваності учнями дистанційних уроків відповідно до розкладу. Звичайно, це в корені суперечить теорії і практиці дистанційного навчання.

Не можна забувати і про те, що школа — це не тільки уроки. Це й перерви, і спілкування з однокласниками і вчителями, і позакласна робота, це гуртки і факультативи. І просто «а поговорити...». Це означає, що під час дистанційного навчання, крім уроків, необхідно організувати й різні позаурочні заходи.

Хочу навести приклад з досвіду роботи віртуальної школи «Ранок», до якої були залучені фахівці, автори книжок, учителі школи «Ранок». Тут проводилися не тільки дистанційні уроки, але й «Ранкове коло», фізкультхвилинки, гуртки з математики, логіки, театрального мистецтва, регулярні зустрічі з сучасними українськими дитячими письменниками. Також був організований телекомунікаційний проєкт «Школа моєї мрії. Віртуальна галерея», який об’єднав близько 200 учнів і вчителів із 22 областей України. Отже, дітям потрібні не тільки дистанційні уроки, але й дистанційні позаурочні заходи.

Розвиток подій у світі свідчить про те, що на нас чекають серйозні зміни в системі освіти. Освітня система, яка сформувалася ще за часів промислової революції ХІХ століття, переживає кризу. І революція в освіті, як і в інших сферах життя, мала відбутися незалежно від пандемії. Пандемія просто прискорила ці процеси.

Освіта.ua
15.07.2020

Популярные блоги
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
И. Совсун: как надолго еще хватит запала учителей? Между победителями мировых олимпиад и средним базовым уровнем украинских школ гигантская пропасть
Т. Сердечная: зарплаты у учителей должны быть разные Есть шанс, что когда-то государство сможет оплачивать работу людей, которые работают с его будущим
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Позитив
Зачем мусолить одно и тоже? Ляшко уже высказался по этой теме. Зачем, как попугаи, повторять?