![]() |
Сначала такой статус получили только несколько университетов, и сегодня их количество превысило девяносто УВО |
А. Недоля: зачем Украине столько нацуниверситетов?
Автор: Анатолий Недоля, доцент, Запорожский национальный университет.
Законом України «Про вищу освіту» передбачено надання статусу «національний» закладам вищої освіти.
Якщо спочатку такий статус отримали лише декілька університетів, то на сьогодні їхня кількість перевищила дев’яносто ЗВО.
Хоча вимоги законодавства вказують, що для надання цього статусу ЗВО повинен відповідати певним критеріям і його ніби можна втратити, але масовість надання статусу «національний» нівелювала його цінність та престижність для закладів вищої освіти.
На мою думку, Національним може бути лише один університет, який фінансується окремим рядком у бюджеті урядом, що власне і позначає його назва.
Можливо, національними може бути також одна консерваторія, музей, банк, театр та опера. Але роздавати цей статус усім університетам немає жодного сенсу: їхню діяльність можна оцінювати в інший спосіб. Тому пропоную статтю 29 із Закону прибрати як таку, що втратила актуальність.
Інакше після того, як усі університети одержать омріяний статус національний, з’явиться якийсь інший статус: Інтернаціональний, чи Міжнаціональний, чи Всесвітній. Але якість освіти так і залишиться на рівні світового фону другорядних університетів, які мають лише гучні назви, але не мають авторитету.
Тому справа не в назві ЗВО, а в рівні і якості освіти, яку він надає.
Освіта.ua
26.07.2019