А. Недоля: кому нужны кураторы академгрупп?

В советской высшей школе куратор - это надзиратель за студентами, который перебрался и в наши УВО

А. Недоля: кому нужны кураторы академгрупп?

Автор: Анатолий Недоля, доцент, Запорожский национальный университет.

З 20-го сторіччя в ЗВО продовжується діяльність так званих кураторів, яка на законодавчому рівні не визнана і недарма розглядається, як рудимент радянських часів.

Куратор, наставник чи спостерігач існує в системі європейських інституцій як зберігач культурної спадщини, що піклується творами мистецтва, історичними предметами, науковими колекціями, цифровими даними тощо.

У радянській вищій школі куратор – це такий собі наглядач за студентами, який автоматично перебрався в українські ЗВО.

Але хто вони - куратори і на підставі яких законодавчих актів здійснюють свою діяльність? Насправді жоден із законів України: «Про освіту» та «Про вищу освіту» не дає визначення поняття «куратор» і не передбачає цю діяльність. Також куратори не передбачені статутами ЗВО. Тому ця невизначена посада існує якби поза законом – такий собі кіт Шредінгера у чорній скриньці. Існує він чи ні, ніхто рівнозначно визначити не може, бо положення про кураторів якби існує, а хто вони – ніхто не знає. Ця невизначеність посади дозволяє за це нічого не сплачувати. Тобто все залежить від спостерігача або адміністрації, яка на нього хоче перекласти свою частину відповідальності.

Тому так вперто адміністрації ЗВО намагається свої безпосередні обов’язки перекласти на так званих кураторів. Нехай собі проводять зі студентами інструктажі, ходять по гуртожитках, порушуючи право студентів на особисте життя, слідкують за успішністю з обох боків навчального процесу. Тобто як викладач він повинен сумлінно оцінювати (не)успішність знань, а як куратор відповідає за свою ж погану оцінку. Така собі гра у піддавки.

Тому що так легко зняти із самих себе відповідальним особам відповідальність за виховну роботу та перекласти її на інших.

Насправді протягом майже всього процесу навчання, студенти вже є повнолітніми громадянами України, які самі несуть відповідальність за свої дії, деякі навіть створили свої власні сім’ї. Тому виховна робота викладача - це лише власний приклад або авторитет, а наглядацькі потуги навряд чи до чогось призведуть, крім формалізму, бо люди ж усі дорослі.

Наголошую, що викладач – це не наглядач, і такі функції йому непритаманні.

Освіта.ua
05.04.2019

Популярные блоги
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
TUG1955
А вот интересно, автор работал ВУЗе на педагогической должности, хотя бы лет пять? Или просто знает как правильно работать! Я не спорю, что сейчас работа кураторов во многих случаях выполняется плохо или вообще заброшена, но знаю примеры, когда без кураторов учебный процесс существенно теряет в действенности.
Галина
Для TUG1955: Я працювала у виші (і була куратором в коледжі). Окрім того була студенткою і навіть не знаю чи хоча б номінально були в нашому виші куратори. Не бачу, яким чином відсутність відсутність чи наявність куратора впливає на освітній процес. До вишу зазвичай приходять дорослі люди (виключенням є коледжі з 15-річними студентами) з метою отримання професії. Їх не потрібно виховувати, займатись їх дозвіллям та організовувати батьківські збори аби зробити ая-яй - всі ці речі не мають жодного відношення до освітнього процесу.
TUG1955
УвюГалина, поверьте моему опыту, есть масса вопросов связанных с ВОспитательным процессом, которые крайне важны(Суицидальные наклонности, влияниеасоциальных групп, буллинги т.д.), которые сейчас тупо не выполняются, А ведь за учащегося на контрактек родители заплатили деньги, - надо их отрабатывать! Вспомнитек Песталоци : образование и воспитание- сваязанные процессы. А так , конечно можно сэкономить готсденьги( при воспитании элиты), нехай борются за место под солнце на бюджетных местах!
Комментировать