О. Охредько: новый учебный год в оккупированном Крыму

Для понимания ситуации в образовательном поле Крыму нужно обратиться к цифрам

О. Охредько: новый учебный год в оккупированном Крыму

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

Вже вчетверте пролунає перший дзвоник в школах тимчасово окупованого Криму. Тисячі учнів та учениць сядуть за парти: одні в перший раз, деякі - в останній..

У цьому році в перший клас в окупованому Криму піде близько 27,5 тисяч дітей (приблизно 5 тисяч у Севастополі та 22,5 тисячі в Криму). Різке збільшення першачків в школах окупованого Криму (збільшення на 3 тисячі (20%) у порівнянні з минулим роком (в 2016 році в Криму було 18,5 тисяч першокласників) пов’язують в посилення міграційної політики країни-окупанта.

Так звана Держстатистики окупованого Криму показує, що за перше півріччя 2017 року населення півострову збільшилося на 6 тисяч, аналогічна ситуація була і в минулому році. І це тільки цивільне населення, а є ще російські військові, кількість яких стрімко зростає.

Складним був перший крок для першокласників та їхніх батьків. Кожному майбутньому першокласнику потрібно було пройти медичне обстеження, що в «сучасних» кримських лікарнях було дуже і дуже важко – величезні черги, відсутність фахівців створили жахливі умови для батьків та дітей.

А потрібно було пройти обстеження у дев’яти лікарів – немовби дев’ять кіл дантового пекла. Дітей чекали побачення із хірургом, стоматологом, ендокринологом, ортопедом, неврологом, офтальмологом, ЛОР-ом та психіатром. Окрім того, хлопці повинні були відвідати уролога-андролога, а дівчата – акушера-гінеколога. Батьки та діти знову витрачали тижні для проходження цього «медичного огляду», коли необхідно зібрати декілька лікарських «закорлючок», які працівники лікарень ставлять, часто не дивлячись дитину.

Не менш складним було підготуватися до школи і матеріально. «Кошик першокласника» тягне на декілька тисяч рублів. За висновками все тієї ж окупаційної Держстатистики окупованого Криму, зібрати дитину-першокласника по мінімуму обійдеться у 8 тис. рублів (хоча в минулому році ця сума була близько 10 тисяч, а за словами окупаційної міністерші Н. Гончарової кримчанам потрібно було викласти біля 20 тисяч рублів).

Окрім того, і «документальне забезпечення» першокласника не було таким простим.

Щоб потрапити до школи, батьки повинні були подати наступні документи: копію свідоцтва про народження, копію страхового поліса дитини, копію свідоцтва про реєстрацію за місцем проживання, копію паспорта одного з батьків, копію СНИЛСа дитини.

Окрім того, документи приймали тільки в школі, за якою була «закріплена» дитина. Відповідно до російського законодавства, кожна дитина «закріпляється» за певною школою, і з 1 лютого починається «набір» першокласників. І тільки після 31 липня батьки можуть подати заяву в школу, до якої дитина не була «закріплена», і якщо є вільні місця, її можуть прийняти.

Не зважаючи на збільшення учнів, кількість навчальних закладів зменшується. За словами окупаційної чиновниці, в цьому році 530 шкіл приймуть учнів, хоча в минулому році їх було 540, і питання із закриттям кримських шкіл було на особливому контролі Міністерства освіти країни окупанта. Та ще не всі школи отримали ліцензії. Єдине, до чого привело збільшення кількості учнів – це навчання у дві зміни. У цьому році кожна десята школа на півострові буде працювати у дві зміни.

Початок навчального року в окупованому Криму відбувається при невеликому дефіциті вчителів, особливо в сільській місцевості. Так, більше всього на сьогодні не вистачає вчителів математики та інформатики. Окупаційна влада заявила, що буде закривати вакансії студентами. Однією з причин того, що не вистачає педагогів, є заробітна плата.

За інформацією окупаційного міністра освіти, середня зарплата вчителя – 25,5 тисяч рублів (у порівнянні з минулим роком підвищилася на 500 рублів). Але це середня по освіті, тобто хтось отримує 100 тисяч, а інші по 10 тисяч.

Зарплата на окупованому півострові складається з трьох частин - оклад, надбавки та стимулюючі (якими розпоряджається директор закладу).

Так, в Севастополі мінімальний оклад складає 6,3 тис. рублів, а максимальний – 7,8 тисяч, а інше - це вже під питанням. При тому, ще навесні повідомляли, що вчителі отримують близько 15 тисяч рублів.

До того ж, зараз відбувається чергове регулювання та «оптимізація» штатів в школах. І ще, щодо оплати праці – уряд-окупантів виділив 165 млн. руб. на оплату праці охоронців в закладах освіти.

Ситуація з кількістю учнів перших класів в окупованому Севастополі трохи інша – у цьому навчальному році кількість дітей збільшиться всього на сотню. Проте це «компенсується» вибуховим зростанням першокласників в минулому році (4,8 тис. в 2016 проти 3,8 тис. в 2015 р.). Це збільшення привело до того, що у в 2016 році понад 50% навчальних закладів перешли на заняття у дві зміни.

За рік питання так і не було вирішено і в цьому році кількість шкіл, які будуть працювати у дві зміни збільшилося ще на 2 заклади (26 шкіл з 42).

Щодо навчання в закладах освіти тимчасово окупованого Криму українською та кримськотатарською мовою, то їх кількість прогнозовано зросте. Особливо збільшиться кількість дітей, які будуть навчатися на факультативах, гуртках та в позаурочний час (тобто там, де неможливо проконтролювати). Інше викликає питання – про зміст освіти. Що будуть викладати українською або кримськотатарською мовою окупанти?

У той же час продовжується мілітаризація освіти, яка в першу чергу відбувається через відкриття кадетських або козацьких класів. На початок нового навчального року в Криму буде діяти 1 козачий клас у Сімферополі та 12 кадетських класів.

Освіта.ua
31.08.2017

Популярные блоги
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
И. Ликарчук: образование выжило благодаря учителям Популизм и дилетантство в образовании разрушают педагогическое творчество и производят учителя-урокодателя
Т. Гориха Зерня: роль учителя становится определяющей Реформа, по сути, потребует полной профессиональной переподготовки всего преподавательского состава
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев