И. Ликарчук: ЗНО по поступлению МОН не сдало

Судя по риторике руководства МОН, никто из высоких чиновников не будет наказан

И. Ликарчук: ЗНО по поступлению МОН не сдало

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

МОН ЗНО не склало.

 Маю вибачитися за дві абревіатури в назві. Але їхнє вживання не змінює сутності проблеми. За цьогорічну вступну кампанію, яка для МОН України стала своєрідним зовнішнім незалежним оцінюванням, йому потрібно визначити результат, образно кажучи, - нижче рівня прохідного балу.

І це для сотень тисяч членів українського суспільства уже той факт, який нічим заперечити не можна. Абітурієнти, чи не уперше в своєму житті, зіткнувшись із державною машиною, отримали дуже повчальний урок й побачили реальне відношення держави до своїх громадян.

Її представники, в даному випадку виступали МОН, ЄДЕБО, УЦОЯО - вони, в кінцевому результаті, винуватцями усіх проблем зробили тих же абітурієнтів. Начебто, це абітурієнти включили до тестів ЗНО завдання, що розраховані на механічне повторення вивченого чи надіслали до шкіл неправильні результати оцінювання для зарахування їх як ДПА. Начебто це абітурієнти не прорахували, що в перші дня прийому заяв буде ажіотажний наплив і «забули» включити якийсь сервер. Начебто це абітурієнти загубили в базі даних кілька десятків тисяч заяв. Начебто із вини абітурієнтів упродовж багатьох годин не можна було додзвонитися на різні «гарячі» й «холодні» телефони. Начебто це абітурієнти заплуталися у тому, які, в тій чи іншій ситуації, мають бути використані коефіцієнти…

Цей перелік можна продовжувати довго. За результатами власного спостереження за цією вступною кампанією спробую зробити кілька висновків.

  • За період із 2008 року ця вступна компанія була найскладнішою і найбільш неорганізованою. І причина в цьому – не нове програмне забезпечення ЄДЕБО. Причина в тих, хто на рівні МОН організовував вступну кампанію; замовляв і купував це програмне забезпечення, не зумівши провести його ефективну апробацію; не зміг організувати належну й ефективну комунікацію з абітурієнтами в екстремальних умовах.
  • Погана практика змін правил гри під час гри цього року розквітла, як ніколи. Останні зміни до Умов прийому були оприлюднені вже тоді, коли вступна кампанія була на гарячому старті. Я вже не кажу про ті численні додаткові листи й роз’яснення, що їх отримували приймальні комісії університетів у розпал прийому документів. Давно відомо, що в будь-якій справі подібні шарахання до добра не приводять. Так воно й сталося.
  • Писав не раз, що українські вступні кампанії – прямо порушення конституційного права абітурієнтів на вищу освіту та рівний доступ до неї. Цьогорічна іще раз підтвердила цей висновок. Бо визначення чиновниками кількості університетів і спеціальностей, які доступні для абітурієнта, встановлення якихось коефіцієнтів, надання права окремим категоріям вступати без складання ЗНО – це і є порушення отого конституційного права на рівний доступ на засадах конкурсу до вищої освіти. І з кожним роком їх стає більше й більше. А пільги для членів МАН, переможців олімпіад та поселенців усіляких інших нірок, надання права певним категоріям людей стати студентами без складання ЗНО, використання у вступній кампанії сертифікатів ЗНО минулого року - лише доводять цю ситуацію до більшого абсурду.
  • Університети до першого дня вступної кампанії були позбавлені можливості її прогнозувати та організовувати через відсутність вчасно визначеного державного замовлення, а вступники – планувати свою ефективну участь в ній. Епопея з розподілом держзамовлення заслуговує окремого аналізу, але уже сьогодні очевидно, що авральний підхід за формою та совковий за змістом нічого позитивного у своїй сутності не має. Особливо в тому контексті, що величезна кількість університетів отримала держзамовлення на окремих фахівців у кількості менше 10 осіб. На мою думку, це зроблено, виходячи з принципу Ноєвого ковчегу: «Кожній тварі по парі». Аби лише утримати «на плаву» так звані ВНЗ, котрі давно повинні були зникнути з освітньої карти України. Як наслідок, маємо ситуацію, що на одні й ті самі спеціальності у регіональних ВНЗ приймають абітурієнтів із 122 балами фактично без конкурсу, а у столичних не можуть стати студентами ті, хто має середній бал – 175.
  • За всі проблеми, що їх мали й матимуть вступники та батьки в період вступної кампанії, перед ними ніхто не вибачився. А, зважаючи на риторику очільників МОН, ніхто з високих чиновників за те, що ці проблеми з’явилися, не буде покараний. І це дуже прикро. Бо урок несправедливості і головотяпства молоді люди отримали дуже потужний.
  • Організовувати й проводити централізовану кампанію вступу до університетів українські чиновники не здатні. Щодалі більше переконуюся в тому, що вона й не потрібна. Це справа кожного університету на основі єдиного для всіх ЗНО.

І, насамкінець, маленька порада для міністра освіти і науки Лілії Гриневич. Шановна Ліліє Михайлівно. На жаль, люди, котрі працюють в МОН, в умовах цьогорічної вступної кампанії виявилися не на висоті. Якщо хочете мати інший результат від реалізації проектів реформування системи освіти, повинні потурбуватися про іншу команду. «Немає поганих армій, - писав Наполеон Бонапарт, - є погані полководці».

Оригинал

Освіта.ua
03.08.2017

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
pp
Підкажіть будь-ласка, якщо я вступила на викладача початкових класів (але освітня программа- дошкільна освіта, образотворче мистецтво), то це означає, що по закінченню бакалавріату я не маю право працювати викладачем початкових класів?. Чи дошкільна освіта та образотворче мистецтво- це додаткова спеціалізація?. Поясніть мені будь-ласка.
pp
Чи по закінченню бакалавріату я зможу працювати тільки в дошкільних навчальних закладах та вести дисципліну малювання? А на дошкільній освіті чомусь навпаки (освітня программа-початкова освіта). Виходить, що дошкільнята не можуть працювати у дошкільних закладів, тільки викладачами початкових класів, я правильно зрозуміла, чи це теж додаткова спеціалізація?
Комментировать
Абітурієнт
Цікаво, а чого не можна зробити так- щоб ВНЗ приймав максимальну кількість оригіналів 70% від поданих заяв. Наприклад, подало 80 заяв на певну спеціальність, значить максимально вуз може прийняти 80*(70%)=56 оригіналів від абітурієнтів. Абітурієнти за списком під номером 57-80 взагалі не мають право подавати оригінали документів, так як бали як правило в них низькі. А 1-56 має бути право вибору- або подавати в цей вуз, або в якийсь інший (за бажанням батьків та абітурієнтів). А ті, хто не пройшов по конкурсу нехай готуються на наступний рік. Таким чином можна покращити вищу освіту від слабких абітурієнтів. Кожному вузу дозволити вибрати відсоток у межах від 1 до 70%, але не більше 70%.
Мама
Для Абітурієнт: Надо не проценты от поданых заявлений устанавливать, а повышать вступительный порог для ВУЗов. 120, 140 баллов - для вуза это просто смешно. Минимальные балы для поступления в ВУЗ должны начинаться со 160 баллов для общих предметов и 170 -для профильных.Такой уровень автоматически отсеет слабых абитуриентов.
Абітурієнт
Для Мама: Спробуйте для початку набрати самі 3 по 160 чи 3 по 170 без підручників, шпаргалок, конспектів і інших пристроїв. Сама нормальна умова- мають права поступити 70% від усіх поданих заяв. Таке правило діє в Чехії, і я вважаю, що це справедливо. А найслабкіший контингент (30%+ ті, хто не подолав поріг у 100 балів-це відсотків 10-15), мають скласти тест заново в наступному році. Тобто в сумарній кількості таким чином не зможуть вступити 40-45%, а це вже і не так мало.
Мама2
160-170 балов набирается элементарно, если ты 11 лет учишься в школе, а не отсиживаешься. А кто хотел больше (как мой ребенок), тот последние 2 года бегал от репетитора к репетитору ( в 7 утра уходила и в 8 вечера возвращалась домой, да еще уроки до 1-2 часов ночи).
Комментировать
микола
Підписуюсь під кожним словом автора. Анонсована система прозорого, вільного і рівного доступу повністю знищена, а як відомо у мутній воді легше "рибку" ловить.
Людмила
З кожним роком все гірше і гірше, причому різко - і організація, і правила, і програмне забезпечення..