И. Примаченко: мы играем роль всезнающего гения

Признание собственного незнания вызывает желание и открывает возможность научиться новому

И. Примаченко: мы играем роль всезнающего гения

Автор: Иван Примаченко, основатель платформы Prometheus.

В школі ми з друзями з азартом шукали в знаннях вчителів прогалини. Останнім же часом вже мене самого піддражнюють фразами на кшталт «Як ти можеш не знати про цю унікальну методику навчання!» та «Як ти міг не чути про цей освітній стартап з Каліфорнії?!»

І тут я зрозумів, наскільки радикально змінилося моє бачення світу за десять років, що пройшли від завершення школи. Сьогодні мені приємно відверто сказати «Я ніколи і близько не чув про таке» чи «Не маю про це жодного уявлення!» Бо хоч і знаю немало, але незліченно більше не знаю. І пишаюся тим, що усвідомлюю цей простий факт – бо саме він відділяє людину мислячу від людини, хворої на синдром таксиста.

А синдром цей починається ще в школі, коли нас привчають, що на кожне запитання існує правильна відповідь. 6 на 8 = 48. Америку відкрив Колумб в 1492 році. Навіть на запитання, які очевидно не мають конкретної відповіді, турботливий підручник вже підготував «орієнтовно правильні» відповіді. Не думай, просто завчи 5 причин початку Другої світової війни. Чому саме 5? Ти справді хочеш про це поговорити?

У школі, а згодом в університеті, нас привчають до того, що не знати чогось соромно. Не знають лише ті, хто недовчив, чи ті, хто недостатньо розумні. Тому нас привчають списувати контрольні та копіпастити реферати, робити вигляд, що ми в курсі справ, про які ми не маємо жодного уявлення і видавати з себе експерта у всіх питаннях: від фізики до політики.

У реальності ж ми маємо визнати, що навіть найбільш повні з доступних людству знань лише безкінечно наближають нас до істини, але так і не дають можливість осягнути її повністю. Безальтернативна ще вчора стара наукова теорія спростовується новою під тиском щойно встановлених фактів. Те, в чому ми були свято впевнені, виявляється ілюзією, викликаною неповнотою даних. На цілу низку фундаментальних запитань («В чому сенс життя?», «Як нам побудувати процвітаючу країну?») в принципі не може бути знайдено правильних універсальних відповідей.

Втім, ми вже звикли, що щоб там не було, потрібно продовжувати грати роль всезнаючого генія. «Знаю я їх, всі вони однакові» - зі втомою промовляє бабуся на лавочці у під’їзда. «Потрібно лише зробити, як вони в Китаї/Німеччині/Уругваї зробили з цими крадіями» - починає водій таксі. Та чи ніколи не говоримо так і ми самі?

Але варто лише зізнатися: «Насправді я цього не знаю» - і перед вами відкриється новий світ. Бо визнання власного незнання викликає бажання та відкриває можливість навчитися новому. Чесне окреслення кордонів своєї компетентності дозволяє не битися чолом об гострі кути оточуючої реальності. Нарешті, можливо, ви першим помітили, що те, що інші вважають знанням, насправді є його ілюзією: з таких спостережень зазвичай починаються успішні бізнеси, важливі наукові відкриття та суспільні прориви.

Не знати - це перший крок до інтелектуальної пригоди. Не знати - це прекрасно. Я не знаю – і не боюся про це казати. Бо визнання того, що я не знаю, відкриває мені двері для того, щоб дізнатися трохи більше.

Оригинал

Освіта.ua
25.07.2017

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев