Олег Охредько: как завершить учебный год?

Письмо МОН о проведении ГИА в этом году не разъяснило ситуации, а еще больше ее запутало

Олег Охредько: как завершить учебный год?

Автор: Олег Охредько, эксперт, аналитик Центра гражданского образования «Альменда».

Завершується навчальний рік. Хоча до цієї «визначної дати» ще понад два місяці, Міністерство освіти і науки України активно видає різні накази, листи та пояснення. Більшість цих питань стосується і дітей з тимчасово окупованих територій, адже сотні з них будуть намагатися подолати складну бюрократичну освітянську систему отримання документів про освіту та вступу до українських ВНЗ. Навіть не зважаючи на спеціальну систему отримання документів про освіту вступу до ВНЗ через освітні центри, все ж залишається ще можливість пройти цей шлях «звичайним» шляхом.

Нещодавно МОН видало черговий документ – Лист №1/9-149 від 13 березня 2017 року «Про проведення державної підсумкової атестації у загальноосвітніх навчальних закладах, у 2016/2017 навчальному році». Цим листом освітянські чиновники пояснюють систему завершення навчального року, а саме складання ДПА – основного елемента на шляху отримання документів про освіту. Є в цьому листі і пункти, які стосуються дітей з тимчасово окупованих територій. Проте вони залишають більше питань, аніж відповідей. Отже…

Відшукати цей Лист на сайті МОН неможливо. Останній документ в розділі «Державна підсумкова атестація» датований 4 травня 2016 року. Проте необхідний документ можливо відшукати на сайтах популярних освітянських видань.

В Листі МОН визначає терміни проведення ДПА: «Державна підсумкова атестація випускників загальноосвітніх навчальних закладів ІІІ ступеня проводиться у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з 23 травня по 16 червня 2017 року». От тільки більшість випускників з тимчасово окупованих територій планують все ж таки складати ДПА у вигляді ЗНО під час додаткової сесії. На сайті Українського центру оцінювання якості освіти (УЦОЯО) визначені терміни проведення додаткової сесії: «У 2017 році додаткову сесію зовнішнього оцінювання буде проведено з 03 до 12 липня. Графік проведення додаткової сесії буде затверджено та оприлюднено до 28 квітня». Можливо, цьому і є пояснення, але їх складно відшукати в запропонованому документі.

Наступний пункт – це визначення щодо дітей з тимчасово окупованих територій: «Учні (вихованці), які проживають на тимчасово окупованій території, проходять атестацію у Міжнародній українській школі або іншому навчальному закладі системи загальної середньої освіти України, що розташовані поза тимчасово окупованою територією або в навчальних закладах, що перемістилися з такої території. Громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території, надається право пройти атестацію екстерном. При цьому атестацію мають можливість пройти особи, які зараховані на екстернатну форму навчання».

Ну, про Міжнародну українську школу написано вже доволі багато, а основне те, що вона не пристосована для дітей з тимчасово окупованих територій, як для дистанційного навчання, так і для екстернату. Отже, з даного пункту зрозуміло, що ДПА можливо пройти в будь якому навчальному закладі поза окупованої території. Також є варіант проходження ДПА через екстернат. От тут тільки є деякі питання.

По-перше, не зрозуміло останнє речення, яке просто повторює попереднє, або має якийсь прихований зміст. Яким чином можливо пройти ДПА за допомогою екстернату, не будучи зарахованим на екстернатну форму навчання?

По-друге, це вже питання до інших органів влади: «Відповідно якого Положення про екстернат потрібно проходити ДПА?»

Якщо старе, яке діє зараз, то до ДПА не доберуться учні, адже потрібно скласти біля сотні екзаменів. Якщо за новим Положенням про ектсернат, то коли воно буде прийняте? При чому рішення потрібно приймати терміново!

І останнє, про дітей з тимчасово окупованих територій згадується ще раз: «Особи, які не з’являться для проходження ДПА у формі ЗНО без поважних причин та особи, які зареєструвалися на екстернатну форму навчання, але не зареєструвалися у встановлені терміни для участі в ЗНО, за винятком осіб, які проживають на тимчасово окупованій території (лист МОН від 14.09.2015 №1/9-436 «Щодо продовження здобуття загальної середньої освіти особами, які проживають на тимчасово окупованій території України»), …». Не зрозуміло, яке відношення має лист І.Совсун до цієї ситуації, адже тим листом від 2015 року визначалося те, що діти мають можливість навчатися через екстернат і жодного слова про ДПА там не має. Знов таки якийсь прихований зміст.

Підводячи підсумки, потрібно зазначити, що лист МОН про проведення ДПА в цьому році не роз’яснив ситуації, а ще більше заплутав її.

Освіта.ua
23.03.2017

Популярные блоги
Е. Кравченко: неужели только экзамен гарантирует знания? Надо создавать не экзамены, а систему нормального патриотического воспитания в школах
Я. Абрамейцева: в чем цель обязательной математики? Выпускники 2023 важнейшие годы почти не имеют возможности овладевать предметами вообще
Игорь Ликарчук: хайп вокруг оценивания учеников Оценка давно утратила дидактическую значимость и превратилась в холодную формальность для отчета
Е. Козолуп: почему учитель должен работать на 150%? «Менеджеры» довели образование до такого состояния, что учитель должен делать свою работу на 150% при любых условиях
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев