Елена Панич: школа - это всегда социальный проект

Частные школы в цент ставят ребенка, а в государственных школах такой подход - это редкость

Елена Панич: школа - это всегда социальный проект

Автор: Елена Панич, кандидат исторических наук, эксперт Реанимационного пакета реформ, группа «Освіта-наука».

Все частіше зустрічаю людей, які хочуть відкрити приватну школу. Тільки жаліються, як важко це зробити в нашій країні. Законодавство надто складне, регуляторка і ринкові умови, в яких доводиться працювати, фактично роблять такі проекти приреченими.

З 17 тисяч шкіл в нашій країні лише трохи більше сотні приватні, і їхня кількість скорочується. Це при тому, що загалом шкіл катастрофічно не вистачає.

Держава (і публіка за звичкою) розглядають приватні школи як бізнес. В суспільстві завжди подається думка, що ціни на навчання в приватних школах надто високі. Хоча на практиці багато людей, що працюють в таких школах, - це просто подвижники, які горять бажанням зробити щось нове і цікаве, дати дітям особливий досвід неавторитарної школи. Вони готові працювати за доволі помірну оплату.

Школа - це завжди соціальний проект. Але навіть соціальні проекти мають свою ціну. Вони не можуть бути повністю безкоштовними. Звичайна оренда приміщення і оплата комунальних послуг потребує живих грошей.

У наших умовах навіть високі ціни на навчання не дозволяють покрити реальні видатки таких шкіл. Тільки ж люди хочуть безкоштовного взагалі.

Рівень недовіри до приватних шкіл в нас настільки високий, що це виглядає як якесь популістське божевілля. Тим більше, коли на практиці багато батьків шукають для своїх дітей приватних вчителів. Але коли йдеться про відкриття приватної школи,то це вже просто «замах на святе». Все в нас має бути державним і безоплатним.

Приватні школи дійсно дитиноцентричні, тоді як в державних такий підхід - це рідкість. Але впертий патерналізм нашого суспільства вбиває такі ініціативи. Душить їх, витісняючи в систему репетиторства, фактично заганяє в підпілля.

Якби підхід був інший, і такі школи були б цінними в очах суспільства, якби державні і місцеві органи влади їм надавали сприяння, то і школи були б набагато доступніші, і діти були б набагато доглянутіші, і суспільство було б набагато безпечнішим.

Оригинал

Освіта.ua
20.02.2017

Популярные блоги
А. Костюк: Польше нужны таланты, а Украине – нет? Система высшего образования Украины обречена продуцировать массовый образовательный продукт, а не уникальный
И. Ликарчук: учиться нужно только тем, кто этого хочет Полное общее среднее образование должно быть не общеобязательным, а общедоступным
Д. Ламза: никто не хочет идти в образование или школа без учителей От Кабинета Министров нет никаких действий по повышению значимости профессии учителя
С. Колебошин: 3000 спартанцев (задача о молодых учителях) 3000 молодых учителей на 15000 школ, в среднем - 1 новый учитель на 5 школ
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев