В. Громовой: МАРАЗМ №10. Гибрид «Слона и носорога»

Кому в голову пришла идея собрать под одной крышей детей от 6 до 17 лет

В. Громовой: МАРАЗМ №10. Гибрид «Слона и носорога»

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

В СССР гигантомания цвела…

Павел Броверман

Спеціально досліджував питання: кому прийшла в голову ідея зібрати під одним дахом дітей від 6 до 17 років, створивши гібрид «слона і носорога» школу І-ІІІ ступенів?

Автора не знайшов. Зрозумів, що це було одним із проявів гігантоманії, яка панувала в країні «победившего(здоровий глузд) социализма».

Гігантоманія – це прагнення до невиправданої організації будь-чого в дуже великих розмірах.У часи СРСР в умах жила пристрасть до всього величезного, помпезного. Гігантоманія виявлялася повсюди, наприклад, у будівництві найбільших заводів, гідроелекторстанцій, літаків… Ми й досі пишаємось найбільшим та найпотужнішим у світі Ан-225 «Мрія», який був розроблений у другій половині 80-х років для потреб радянської космічної програми.

Колосальні масштаби країни в поєднанні з великодержавним вихованням з пелюшок наділяли радянських людей презирством до дріб'язковості та дрібниць взагалі ...

Тож, ніхто з оганізаторів народної освіти не зважав на те, що в такій школі старшокласники на перервах просто затоптуватимуть в коридорах малечу. Абсолютно несумісні вікові категорії(дитина – підліток – юнак) збирались тоді і збираються сьогодні під одним дахом, де їх, здебільшого безуспішно , закликали і продовжують закликати «суворо дотримуватися дисципліни й розпорядку роботи школи».

Нікого не хвилювало і не хвилює, що зрештою у нас вийшла розтягнута на 11(тепер буде 12) років початкова школа, замість школи з трьох  ступенів.

Якщо проаналізувати міжнародний досвід, не важко переконатись, що у системі шкільної освіти більшості розвинутих країн немає єдиної гібридної 12-річної школи. Є мережа окремих шкіл І ступеня, мережа окремих шкіл ІІ ступеня та мережа окремих шкіл ІІІ ступеня:

  • elementary school(6 – 12 років), – початкова школа,
  • middle school(12 – 15 років) – середня школа,
  • high school (16-18(19) років) – старша школа.

Навіть, якщо іноді дві ступені знаходяться в одній будівлі(бачив такий варіант у містечку Ельк Горн у штаті Айова), вони все одно є окремими школами з різними директорами, педагогічними та учнівськими колективами, різною філософією освіти та атмосферою шкільного буття.

Звісно, розділення контингенту учнів на три окремих школи базується на аксіомах вікової психології. Воно пов'язане із прагненням якомога краще задовольнити домінантні потреби дітей того чи іншого віку та знайти найоптимальніші шляхи задоволення їх пізнавальної потреби.

Головна мета початкової школи в будь-якій країні світу — прищепити дитині на все життя любов до навчання. Головний вид діяльності на цьому етапі – гра. Так, вчитися можна граючись! У початковій школі дітям має бути безпечно та цікаво(тебе похвалять за будь-яку його роботу, ніколи не принизять), у ній часто взагалі немає ніяких підручників та домашніх завдань.

У старшій школі домінують дослідницькі методи вивчення основ наук: напівуніверситетскі форми (лабораторні, практичні, семінарські, проектні)роботи, атмосфера ділового партнерського співробітництва, організовується педагогічий супровід руху учнів за індивідуальними освітніми траєкторіями…

Змішувати шкільний „общепит” з продвинутим „рестораном” є повним абсурдом.

Ще у 2009 році у Білій книзі (Сили змін та вектори руху до нової освіти України) ми окреслили третій вектор руху до нової освіти: від розтягнутої на 12 років початкової школи І-ІІІ ступенів до окремих шкіл(початкової, основної, старшої). http://www.ukraine3000.org.ua/img/forall/Ped.pdf

Алтернативи цьому шляху немає.

P.S. Для того, щоб переконатись у необхідності приведення у відповідність із типовими європейськими стандартами структури освіти (6+3+3) з відокремленим функціонуванням шкіл кожної ступені подивіться на цей огляд «практик, які працюють» різних країнах:

Норвегія. 7+3+3

Початкова школа - 7 років, середня - 3, старша – 3(Barneskole, ungdomsskole, videregående).

Нідерланди 8+3+3

Початкова освіта в Нідерландах розрахована на дітей віком від чотирьох до дванадцяти років.

У сучасній голландської системі освіти початкова школа, призначене для всіх учнів у віці 4-12 років; потім слід здобути основну освіту (12-15 років), за нею йде середня освіта у вигляді загальної середньої та середньої професійної для учнів 15-18 років.

Польща 6+3+3

Навчання в школі дітей від 7 до 18 років. Починаючи від 7 років, діти відвідують 6-річну загальну школу. Навчання там поділене на 2 етапи: протягом перших 3 років у програмі немає чіткого поділу на предмети, навчання відбувається у формі інтеграційних занять, але вже з 4 класу є окремі уроки і виставляються оцінки – від 1 (незадовільно) до 6 (відмінно). Навчання у гімназії після реформи 1999 р. триває 3 роки (вік 13–16 років). Після закінчення гімназії навчання треба продовжити або в ліцеї, або в школах професійної підготовки. Більшість учнів йде саме до ліцеїв – там через 3 роки навчання вони складають іспити – матуру.

Італія 6+3+5(3,4)

В Італії 13-річна система шкільної освіти. Початкова школа(scuola elementare) 6 років. Навчання в середній школі(scuola media) складає 3 роки. Навчання в ліцеї складає 5 років.

Великобританія. 6+5+2

Система обов'язкової освіти охоплює дітей та підлітків з 5 до 16 років. Відповідно до Акту про реформу освіти (1988) період обов'язкової освіти поділені на чотири «ключові стадії»: з 5 до 7 років, з 7 до 11 років, з 11 до 14 років, з 14 до 16 років.

Початкову освіту охоплює перші дві стадії (з 5 до 11 років).

Франція 5+4+3

Існує подібна до дитячого садочка "материнська школа", école maternelle, яка виховує дітей з 3 до 5 років. У початковій школі навчання триває п‘ять років (із 6 до 10-11-ти).

Середня освіта у Франції триває сім років (із 11 до 18-ти). Після початкової школи учні переходять до коледжу, навчання в якому розраховано на чотири роки: два роки для курсу спостереження (6 і 5-й) та два роки для курсу орієнтування (4 і 3-й).

Завершує систему середньої освіти у Франції ліцей: навчання триває три роки.

США. 6+3+3

З 6 до 12 років діти вчаться в початковій (elementary school) школі. Середня школа зазвичай складається з двох окремих ланок: молодша і старша. У молодшій середній школі (junior high school, VII-IX класи) третина навчального часу відведено на загальну для всіх програму, а дві третини на вивчення предметів за вибором. Старша середня школа (high school, X-XII класи) зазвичай пропонує обов'язковий набір з п'яти навчальних предметів і безліч навчальних профілів академічної та практичної спрямованості.

Оригинал

Освіта.ua
23.09.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев