Виктор Громовой: маразм №7 - "Новый школьный язык"

Чтобы что-то изменить в образовании, мы должны начать по-другому думать о школе

Виктор Громовой: маразм №7 - "Новый школьный язык"

Автор: Віктор Громовий, освітній експерт, заслужений вчитель України.

Щоб щось змінити в шкільній освіті, ми маємо спочатку почати по-іншому думати про школу, а значить використовувати інші слова і фрази.

Надбавка за Непрестижність як освітянська антиутопія

У далекому 1948 році Джордж Орвелл написав роман «1984» . У описаному в цьому творі- антиутопії  тоталітарному суспільстві створили  спеціальну новомову, у якій  "війна – це мир", "брехня – це правда"…

Якщо б Джордж Орвелл читав нашу педагогічну пресі, він міг би запросто запозичити у нас чимало фраз для цієї новомови. Наприклад,  йому б точно підійшли наші перекручення:

Непрестижність – це престижність.

Оптимізація – це скорочення.

Відсутність  реформ – це реформи(балачки наверху і імітація змін внизу).

Згадаймо, як у нашій спотвореній реальності слова із Постанови Кабінету міністрів України від 5 жовтня 2009 р. N 1130 «з метою підвищення престижності праці педагогічних працівників» трансформувались у надбавку «за престижність праці».

Тепер читаємо: «урізанням «престижних» 20 % надбавки обурені педагоги…», «якщо раніше розмір надбавок педагогам за престижність праці визначався у фіксованому розмірі - 20% від окладу, то тепер він ...», «порядок встановлення та розмір надбавок педагогічним працівникам за престижність праці»…

Таким чином, завданням №1 для нас є необхідність нормалізації понять.

Наприклад, нам слід нарешті нормалізувати  поняття «літнє оздоровлення». Бо те, що ми називаємо «оздоровленням» насправді є у кращому випадку змістовним дозвіллям і додатковою освітою учнів у канікулярний час.

Звісно, у нас є і свій словник застарілих слів від яких теж треба потроху відмовлятись. Погодьтесь, не дуже по-сучасному звучить фраза «вичитати матеріал» чи «дати урок»…

Табуйовані слова

У будь-якому соціумі  є табуйовані слова, які краще не промовляти вголос. Так, департамент освіти штату Нью-Йорк навіть затвердив список з 50 слів, які заборонено вживати в тестах і контрольних роботах для школярів, бо, на думку чиновників, "певні фрази, слова і вирази можуть викликати у дітей неприємні спогади, емоції або ж зовсім скривдять учнів"("розлучення", "хвороба", "смерть", "насильство", "тероризм", "війна", "полювання", "бездомні"тощо).

У лютому цього року я звернувся до ФБ-друзів з проханням допомогти скласти словник слів-маркерів нашої непродвинутості у сфері шкільної освіти.

Вийшов ось такий список слів-маркерів, які сигналізують про існування неадекватного реаліям часу уявлення про шкільну освіту:

1. Віддати дитину до школи(нащо «віддавати», школа не камера зберігання?!).

2. Школа, яка дає хороші знання(знання не можна дати, їх можна лише здобути).

3. Виховувати учнів(школа може лише створити умови для самовдосконалення кожної дитини та проводити певне ціннісне орієнтування учнів).

4. Школа прищеплює учням культуру, любов до чогось…(«прищепити» все це неможливо).

5. Робота з батьками (самодостатня людина не хоче, щоб з нею «працювали», але згодна взаємодіяти).

6. Випустити учнів зі школи(тримали 11 років «на прив'язі», тепер "випустили" на волю?!).

7. "Переведення до наступного класу"(Не зрозуміло хто кого «переводить через майдан»).

8. Формувати…(відразу виникає образ сталеливарного виробництва...).

9. Підвищити рівень знань(читай: напхати в голову більше інформації).

10. Розділ "Індивідуальна робота з учнями" в планах виховної роботи, що заповнений на півріччя вперед заздалегідь спланованими "бесідами" (наприклад, 15 травня - бесіда з Івановим про гігієну, адже вчителька точно знає, що саме 15 травня Іванов прийде не помитим…).

11. Папка самоосвіти (результати самоосвіти повинні бути не в папці, а в виявлятись у результатах діяльності).

12. "Школа готує учнів до життя"(діти так тут "готуються жити", що тільки і мріють "випуститись" зі школи).

13. "Всебічний і гармонійний розвиток особистості"(абсолютно утопічне завдання).

14. Оцінювання поведінки учнів за шкалою «незадовільна» - «задовільна» - «добра» - «зразкова» (Наприклад, педагогічна рада Тетіївського НВК затвердила 5 критеріїв за якими ведеться оцінювання поведінки учнів: зовнішній вигляд, поведінка на уроці та на перерві, суспільно-корисна праця, виконання доручень і навіть ведення щоденника).

15. Урок проведений на високому методичному рівні (хто може встановити «планку» для вимірювання висоти методичного рівня?).

16. Контроль органів учнівського самоврядування за відвідуванням, чергуванням, зовнішнім виглядом учнів(В очах учнів така практика спотворює їх роль: Я обираю своїх представників у ці органи для захисту моїх прав і представлення моїх інтересів. Мене і так контролюють батьки, вчителі, а тепер ще й власні представники? Навіщо тоді мені таке самоврядування?).

17. Ми пройшли на уроці... Може краще, замість «пройшли», використовувати більш привабливі терміни на кшталт, вивчили, дослідили?!

18. .................................................... ?

Як бачимо, українська освіта летить за інерцією з пострадянського минулого.

На жаль, є своя новомова і чимало слів-маркерів нашої інтелектуальної неспроможності зробити якісний стрибок до нової освіти. Тож треба накласти табу на лексикон тоталітарної педагогіки і нарешті нормалізувати поняття, якими ми послуговуємось описуючи наші освітні реалії.

Спочатку було слово…

Оригінал

Освіта.ua
07.09.2016

Популярные блоги
Я. Абрамейцева: в чем цель обязательной математики? Выпускники 2023 важнейшие годы почти не имеют возможности овладевать предметами вообще
Игорь Ликарчук: хайп вокруг оценивания учеников Оценка давно утратила дидактическую значимость и превратилась в холодную формальность для отчета
Е. Козолуп: почему учитель должен работать на 150%? «Менеджеры» довели образование до такого состояния, что учитель должен делать свою работу на 150% при любых условиях
Иван Осадчий: об оценивании учеников 5 классов НУШ По предлагаемому в Методических рекомендациях подходу невозможно выставить оценки за семестр
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев