Игорь Ликарчук: как прошло ЗНО 2016 года

События июля прошлого года так или иначе повлияли и на качество тестов внешнего оценивания

Игорь Ликарчук: как прошло ЗНО 2016 года

Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.

Кілька роздумів про «успіхи» у проведенні цьогорічного ЗНО. Написати цей пост мене надихнула сьогоднішня інформація ГПУ про такі «успіхи». Я будь-чого чекав від прокурорів, але не оцінки того, як пройшло ЗНО-2016.

Хоча воно й зрозуміло. Бо їхнє так зване процесуальне керівництво у липні минулого року поставило систему зовнішнього оцінювання на межу існування. І її врятували не пани Квіт, Совсун чи Карандій, а запас міцності в програмному забезпеченні, котре було розроблене командою «злочинців» у 2008-2014 роках, величезні гроші американських платників податків та праця колективів регіональних центрів, які в ручному режимі, заміщаючи непрацююче програмне забезпечення, виконали ряд регламентних робіт.

А тепер дещо детальніше. Американські платники податків через ряд американських інституцій, що діють на території України, заплатили майже 9 млн гривень за те, що були зламані коди доступу до програмного забезпечення, за допомогою якого проводилося ЗНО та визначалися його результати. Прошу звернути увагу, що йдеться не про створення нового ПЗ (що цілком можна було зробити за такі гроші), а відновлення функціонування того, котре було вилучене слідчими в липні минулого року.

Але самим пікантним у цій ситуації є те, що ломайстери, отримавши гроші, про це програмне забезпечення забудуть. А воно вимагає постійного удосконалення та адаптації до нових вимог, які щорічно змінюються у зв’язку із змінами у вступній кампанії. Тобто, уже сьогодні так звані «фахівці» УЦОЯО шаленіють у пошуках тих, хто терміново зможе освоїти чималеньку суму, призначену на удосконалення і адаптацію існуючого програмного забезпечення до вступної кампанії 2017… І це при тому, що наслідком минулорічних подій стало те, що всі фахівці-програмісти із УЦОЯО були вибиті, а за рік, що пройшов, новий менеджмент Центру так і не зміг знайти їм адекватної заміни. І на сьогодні програмістів у Центрі немає.

Події минулорічного липня так чи інакше вплинули і на якість тестів. У тестах-2016 була величезна кількість завдань, що раніше використовувалися під час проведення ЗНО; різко зменшилася кількість завдань на застосування знань; фактичні й фактологічні помилки, про які мовчала прес-служба Центру, дивували багатьох. Причина цього одна: функціонування банку тестових завдань так і не було відновлено в повному обсязі після липня минулого року. Кошти та інтелектуальна праця, які були затрачені на його створення, пішли в нікуди.

Те, що із Центру фактично вибили фахівців, поставило під загрозу й процес визначення результатів і, насамперед, його дуже важливу складову – шкалювання. Врятувало ситуацію лише те, що шкалювання проводилося одним із зарубіжних експертів за ті ж гроші американських платників податків. Наразі в УЦОЯО відсутні фахівці, які можуть це робити, хоч останні сім років шкалювали результати лише працівники УЦОЯО, котрі сьогодні призначені злочинцями.

Тож не все так благополучно у тому королівстві. І висновок ГПУ про те, що там все добре, зроблений для власного самозаспокоєння. І не більше того.

Оригинал

Освіта.ua
16.08.2016

Популярные блоги
И. Ликарчук: кому и для чего нужны измерения? Каждый учитель без дорогого общенационального измерения знает, какие пробелы в знаниях имеют ученики
В. Онацкий: что делать с учителями-пенсионерами Если учитель достиг пенсионного возраста, то это вовсе не означает, что он не является современным
А. Истер: поиск оптимального формата НМТ-2023 Обязательным для выпускников должно быть тестирование и по истории Украины, и по математике
Александр Мирошниченко: обучение – это не пытки В Украине ребенок без таланта к математике полноценным человеком не считается
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Нет комментариев