![]() |
Сегодня в Верховной Раде обсуждали возвращение к практике финансирования ПТУ из госбюджета |
И. Ликарчук: мы консервируем совковое прошлое в ПТУ
Автор: Игорь Ликарчук, экс-руководитель Украинского центра оценивания качества образования.
Сьогодні вранці мав можливість подивитися цирк. Нардепи у Верховній Раді обговорювали проект закону про повернення до практики фінансування ПТНЗ із державного бюджету. І представники коаліції, і представники опозиції, й усякі інші так хвацько розповідали, що це потрібно зробити, що в мене виникла підозра: «А чи не є вони випускниками ПТУ?». Бо це ж треба так: місяць тому голосували за те, щоб передати фінансування ПТНЗ на місцеві бюджети, а зараз навпаки.
І жоден виступаючий не назвав прізвище ініціатора ідеї злиття ПТНЗ місцевій владі, того, хто робив необхідні обрахунки, візував, погоджував, доповнював, уточнював…
Але найбільш прикрим є те, що ЖОДЕН виступаючий не сказав, що систему ПТНЗ потрібно РЕФОРМУВАТИ. І НЕГАЙНО. Що великі й малі керівники, які винуваті в доведенні її до такого стану, мають негайно бути звільнені або піти у відставку; що, зберігаючи принцип фінансування системи (не професійної підготовки робітничих кадрів) із держбюджету ми, фактично, консервуємо її совкове минуле, яке не має майбутнього.
А як противно було слухати слова про те, що ця система для знедолених, інвалідів, хворих і т.ін. Хто винуватий у тому, що хворі, знедолені, інваліди ідуть навчатися в заклад тому, що там буде тарілка безкоштовного супу, котлета і шматок хліба? Чому ніхто із приймаючих рішення не подумав, що кошти на котлети та суп у багатьох випадках оплачуються із коштів на ПРОФЕСІЙНУ ПІДГОТОВКУ. Як і витрати на вивчення загальноосвітніх предметів... І скільки, в результаті, залишається на власне професійну підготовку? Чому видатки на соціальну підтримку та харчування повинні здійснювати за рахунок коштів на професійну підготовку, а не за рахунок видатків на соціальний захист?
Якби так було, то, можливо б, мали ми більше в ПТНЗ інструментів, нового обладнання і техніки. Але, очевидно, що майбутнє цієї системи не цікавить нікого. Рішення приймуть, гроші прийдуть, їх проїдять і наприкінці року розпочнеться нова епопея за збереження цієї норми в бюджеті-2017...
Освіта.ua
04.02.2016