В. Громовой: учитель - это профессия или образ жизни?

Образование нельзя рассматривать как товар, потому что товар - это то, что гарантированно получают

В. Громовой: учитель - это профессия или образ жизни?

Автор: Виктор Громовой, образовательный эксперт, заслуженный учитель Украины.

Для багатьох освітян неприйнятне поняття «освітні послуги». Ми звикли сприймати школу (університет) як «храм мудрості та світла». Тобто у кожного з нас є певний елемент місіонерсько-релігійного ставлення до роботи вчителя.

На жаль, у цьому випадку питання професіоналізму відходять на задній план: ну кому з «пересічних» парафіян «храму мудрості та світла» спаде на думку задавати питання щодо професіоналізму «батюшки» та конкретних результатів його роботи? Вчителька як «зоря світова» апріорі не може бути об'єктом критики.

Точно так і запитання щодо використання пожертвувань у храмі видаватимуться недоречними, адже «за замовчуванням» пожертви ідуть на благу справу, і сумніви в цьому прирівнюються до сумнівів у вірі.

Якщо розглядати школу з місіонерсько-релігійної точки зору, стає зрозумілим спротив системи змінам, адже догмати та ритуали не можна змінювати, догмати та ритуали слід сліпо виконувати. Тому нікого не має дивувати 385 років навчання без змін.

Ян Амос Коменський заклав основи класно-урочної системи у 1632 році й з того часу реформація так і не зачепила вітчизняну школу. На наших теренах зручніше почувається носіям контрреформації та педагогічної інквізиції, які голосами з 17 століття волають:

  • Школа - єдине, що не розвалили, то тепер розвалимо ще й школу?!
  • Як це може бути: школа - без дзвінків?
  • Може. ще й уроки в школі скасуємо?
  • Нам не треба ваша «школа, яка не школа», хай буде школа як школа!

Maksim Kaminsky пише у ФБ:

«Зрозумілим стає бажання щонайбільше відсторонити батьків від «внутрішнього» життя школи - вірянам не потрібно знати, що робиться «за лаштунками» будь-якої релігійної організації. «Не виносити сміття...», «порядок на уроці», «не бігати», «форма», ... - все це стає на місця, якщо дивитись на школу саме як на «храм науки». Храм, де потрібно не «зрозуміти», а вивчити, де ритуали значно важливіші від потреб конкретної людини, де повага мусить бути не до конкретної людини за її справами, а до самої «посади».

Якщо дивитись на освіту у прозаїчній площині «сфери послуг», цілком логічними виглядають питання щодо рівня професійної підготовки та результатів роботи. Звісно, і питання щодо використання «благодійних внесків» є цілком логічними, якщо ми говоримо про освіту як сферу послуг.

Зараз більшість батьків хочуть від вчителів не міфічного засіву «розумного, доброго, вічного», а виконання професійних обов'язків на високому рівні.

Утім, на мою думку, освіта не повинна розглядатись як товар, бо товар - це те, що я гарантовано отримую. Навіть в старій гімназії плата була не за результат навчання, а за «право учения». А як хто міг скористатися цим правом, це вже було його проблемою. Лікарі також надають медичні «послуги», але вони не торгують здоров'ям.

Прихильники місіонерських підходів до вчителювання як служіння вважають, що вчитель - це не професія, а спосіб життя. Проблема в тому, що такий спосіб життя веде до професійних деформацій, зокрема до вчителькуватості.

А прихильники бачення вчителювання як сфери послуг наголошують: вчитель - це лише професія(як бухгалтер чи економіст), а не спосіб життя. Не треба заганяти його у «вчителькуваті» рамки поведінки на все життя.

Прошу навести аргументи на користь однієї й іншої позиції.

Вчителювання слід розглядати як служіння, бо…

Вчителювання слід розглядати як надання освітніх послуг, бо…

Оригинал на сайте Освітня політика.

Освіта.ua
24.04.2017

Популярные блоги
Вера Коткова: впечатления от обучения в 5 классе НУШ Впечатления родителей от обучения ребенка в 5 классе Новой украинской школы
И. Ликарчук: что интересует учителей и директоров О чем педагоги хотели бы прочитать в письмах и приказах в канун 2023/24 учебного года
А. Мирошниченко: родители не враги учителям Для родителей проблемы образовательной системы не самое главное дело в жизни
В. Онацкий: какие предметы исчезнут из расписания? Каждый пытается найти рецепт лечения образования, хотя к школе имел отношение, только будучи школьником
Комментарии
Аватар
Осталось 2000 символов. «Правила» комментирования
Имя: Заполните, или авторизуйтесь
Код:
Код
Лариса Иваненко
Як довго буде тривати знущання над вчителями, які добровільно, безоплатно виконують обов"язки керівників методичних обєднань, керівників творчих груп? Методичний центр міста Чернігова розіслав по всіх школах міста схему звіту методичних об"єднань, яку потрібно заповнити до 10 травня 2017 року. І це в умовах ДЕБЮРОКРАТИЗАЦІЇ! Звіт складається з 11 таблиць на кожного вчителя та описова частина з 16 пунктів!!!! Як Ви вважаєте, скількі потрібно часу, щоб заповнити запропановане і який в цьому сенс? Про яку нову українську школу можно вести мову, якщо я витрачу на вищезгадану роботу від 6 до 12 годин часу? І це за умови, якщо в МО 4-5 вчителів, а якщо це велика школа і вчителів більше ніж 10 в кожному методичному об"єднанні! З огляду на тему статті, учитель - це не професія і не спосіб життя, це - ДІАГНОЗ! З повагою, керівник МО.
Вчитель
Навчально-виховний процес має дві складові:навчальну - яка розглядається як надання компетентним вчителем/викладачем якісних знань, умінь, навичок, та формування компетентностей з предмету, а також виховну - яка саме ї має сіяти розумне, добре,вічне. Однозначно акцент у сучасних закладах освіти має бути на навчальний процес! В закладах освіти де виховним заходам (святам, конкурсам тощо) надають більше переваги (навіть за рахунок уроків, факультативів) навчальні результати учнів (у т.ч. ЗНО) будуть не на належному рівні. Механізми покращення результативності має запропонувати Нова Школа, закон "Про освіту" де по-перше, батьки мають поділити! відповідальність за виховний процес з вчителем, де мають зникнути рейтинги шкіл за участь у десятках виховних заходах та інші заходи, які б забрали з плеч вчителя місіонерськи обов’язки.