Osvita.ua Высшее образование Рефераты Всемирная история Всесвітня історія: хорватські "глаголяші". Реферат
Загрузка...

Всесвітня історія: хорватські "глаголяші". Реферат

Перемога Римської курії над пінським єпископом поклала край хорватському церковному сепаратизмові серед духовенства, але не зупинила розвиток подібних настроїв серед широких мас

Ідея відправ рідною мовою продовжувала здобувати прихильників. За нових умов ця ідея знайшла своє конкретно-історичне втілення в боротьбі за право використовувати хорватський варіант глаголиці - слов'янську абетку, винайдену в другій половині IX ст. Кирилом і Мефодієм. Хорватські "глаголяші" - патріотично налаштовані священики та їхні послідовники з мирян - на тривалий час перетворилися на впливовий чинник національного духовного та політичного життя.

Х-ХІ ст. минули для хорватів у нескінченних усобицях, які ще більше ослаблювали країну за ситуації, що поступово складалася в результаті посилення відцентрових тенденцій всередині Хорватії та активізації загарбницьких поривань сусідніх держав.

Після смерті короля Крешимира (бл. 945 р.) неретвляни, скориставшись з внутрішніх негараздів у Хорватії, захопили острови Казу, Віс, Ластово. що ослабило позиції хорватів у Адріатиці. Щоправда, незабаром король Крешимир II певною мірою урівноважив ситуацію, приєднавши до своєї держави боснійські землі, які після смерті Чеслава Клонімировича відокремилися від Сербії (бл. 960 р.). Проте до кінця X - початку XI ст. на хорватів чекало ще декілька серйозних політичних і соціальних струсів. Під час чергового спалаху чвар, спричиненого смертю короля Стевана Држислава (997), їх істотно потіснили венеційці, а в 1018 р. хорватською територією, не зустрічаючи серйозного опору, переможно пройшло візантійське військо. Того ж року хорвати визнали зверхність Візантії.

Тривала діяльність "глаголяшів". Світські хорватські можновладці на чолі з королем і його найближчим оточенням, котрі в минулому намагалися зберігати нейтралітет у боротьбі національних церковних ієрархів проти Риму, тепер стали на його бік, що призвело до наповнення релігійних суперечок соціальним змістом. За правління короля Петра Крешимира IV, який остаточно порвав з національними слов'янськими традиціями, відбулися дві важливі події: третій церковний собор у Спліті (1060) та повстання "глаголяшів" (1063).

Найважливішою, з огляду на внутрішню ситуацію в Хорватії, постановою третього сплітського собору була заборона - "під загрозою анафеми" - висвячувати в сан тих священиків, які не розуміють латини й відправляють службу слов'янською мовою. На практиці для хорватів, на чиїх землях духовенство переважно не вживало латини, це означало закриття більшості церков і припинення діяльності багатьох священиків. Ухвали собору, втілювати які в життя Рим зобов'язав передусім хорватського короля, призвели до поляризації суспільства. Вони викликали невдоволення найбідніших соціальних верств і духовенства, котрих підтримало дрібне й середнє дворянство, обурене королівською політикою.

Повстання 1063 р. охопило велику територію. Особливого розмаху воно набуло на острові Крк, звідки місцеві жителі вигнали католицького єпископа, обравши замість нього хорватського, "глаголяша".

Римська курія доклала багато зусиль для придушення повстання. Після того, як це вдалося зробити, вплив Риму на хорватське політичне життя ще більше зріс.

У 1076 р. король Дмитрій Звонимир, який також був прихильником "латинської партії", погодився прийняти королівську корону від папи, визнавши його зверхність. Проте в 1089 р., коли він намагався виконати наказ Риму про участь хорватів у хрестовому поході, короля Звонимира було вбито на Кнінському полі під час зібрання місцевих феодалів.

     

Література

  1. Дринов М. Заселение Балканского полуострова славянами. Москва, 1873.
  2. История Югославии: В 2 т. Москва, 1963. Т. 1.
  3. История южных и западных славян: В 2 т. Москва, 1998. Т. 1.
  4. Очерки истории культуры славян. Москва, 1996.
  5. Смирнов Й. Очерк истории хорватского государства до подчинения его угорской короне. Казань, 1879.


02.09.2012

Загрузка...

Чтобы получать первым
все новости от «Osvita.ua»
в Facebook — нажмите «Нравится»

Освіта.ua

Спасибо,
не показывайте мне это!